
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/2881/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., розглянув у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, просив, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 17.07.2018, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку та виплаті йому пенсії з урахуванням 5 (п'яти) процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію з 22.05.2017 за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням 5 (п'яти) процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а всього 67% від грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити йому виплату сум недоплаченої частини основного розміру пенсії з 22.05.2017.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 06.11.2015 ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ України у запас за п. 64 «г» (через скорочення штатів). Пенсія йому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 19.01.2016 військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» позивачу було видано довідку №3, в якій зазначено, що він непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії з її збільшенням на 5% суми грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
22.05.2018 та 22.06.2018 ОСОБА_1 звертався до відповідача із заявами про проведення перерахунку пенсії з урахуванням 5 процентів грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Листами від 19.06.2018 та від 27.06.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю для цього законодавчо визначених підстав.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся з позовом до суду.
Ухвалою суду від 10.07.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Відповідач про розгляд справи в порядку спрощеного провадження повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення - ухвали суду про відкриття провадження від 10.07.2018.
07.08.2018 на адресу Львівського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач у справі, посилаючись на норми законодавства України, зазначив, що згідно з витягом з наказу від 06.11.2015 № 831о/с, ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ у запас за п.64 «г» (через скорочення штатів) з 06.11.2015, відтак, позивачу з 07.11.2015 правомірно призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення. Крім цього, відповідач вважає, що довідкою №3 від 19.01.2016 не встановлено факту непридатності ОСОБА_1 до служби в поліції, відтак, така не може слугувати підставою для призначення пенсії у розмірі 67% грошового забезпечення. Відповідач просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
Копією наказу № 831о/с від 06.11.2015 підтверджується, що на підставі рапорту ОСОБА_1 від 06.11.2015, позивача звільнено у запас за п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів) з посади заступника начальника районного відділу - начальника міліції громадської безпеки Миколаївського районного відділу ГУМВС, з 06.11.2015. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні складає 23 роки 10 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні - 24 роки 00 місяців 01 день (а.с.9).
Починаючи з 07.11.2015 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення.
Копією довідки №3 від 19.01.2016, виданої військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» ОСОБА_1, підтверджується, що позивач непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Рішення винесено по медичних документах на день звільнення з ОВС 06.11.2015 (а.с.14).
22.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням 5 процентів до грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, тобто 67% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.10).
Листом від 19.06.2018 №2608/Ш-20/07.05-06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії (а.с.11).
22.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із запитом на отримання публічної інформації, та просив повторно розглянути його заяву від 22.05.2018 (а.с.12).
Листом від 27.06.2018 №12248/03.29-15 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії (а.с.13)
З відмовою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивач не погодився та звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи справу, уд керується таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у межах цієї справи регулюються приписами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно із вимогами п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: 2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції; 3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим Законом граничного віку перебування на службі в поліції.
Безспірно встановлено, що починаючи з 07.11.2015 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення (50 процентів за вислугу 20 років + 12 процентів за кожний рік вислуги понад 20 років).
Позивач, звертаючись до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявами про перерахунок пенсії з урахуванням 5 процентів до грошового забезпечення, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, фактично просив призначити йому пенсію в розмірі 67% відповідних сум грошового забезпечення (55 процентів відповідних сум грошового забезпечення + 12 процентів за кожний рік вислуги понад 20 років).
Проаналізувавши вимоги п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд приходить до висновку про те, що для призначення пенсії у розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення, обов'язково повинні об'єктивно існувати наступні умови: 1) особа повинна мати вислугу 20 років і більше; 2) особа повинна бути звільнена у відставку за віком або за станом здоров'я, або особа повинна бути звільнена зі служби в поліції на підставі п.п. 2, 3 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Фактично, відповідно до наказу № 831о/с від 06.11.2015 позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас за п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів).
Таким чином, на момент призначення пенсії у ОСОБА_1 не було права на призначення пенсії у розмірі 67 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а відповідачем дотримано вимог законодавства України та правомірно призначено позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення (50 процентів за вислугу 20 років + 12 процентів за кожний рік вислуги понад 20 років).
Суд погоджується з доводами позивача про те, що відомості, зазначені у довідці №3 від 19.01.2016, виданій військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Львівській області», про те, що він непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, ототожнюється з обмеженою придатністю/непридатністю до служби в поліції з огляду на віднесення служби в поліції до військової служби відповідно до приписів Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак, існування такого факту жодним чином не змінює причину звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ, та, в силу вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не створює законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивача з її збільшенням на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, на підставі системного аналізу норм чинного законодавства України та наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такі не підлягають задоволенню. Відповідач, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії, діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 263, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
2. Судові витрати зі сторін не стягувати.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повий текст рішення складено та підписано 10.08.2018.
Суддя Качур Р.П.