
Справа № 296/9502/17
2-а/296/106/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі: головуючого судді Сингаївського О.П.,
за участі секретаря Галіцької А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
ВСТАНОВИВ:
30 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира із вказаним позовом, в якому просить зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.01.2016 здійснити перерахунок та виплату його пенсії, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 08.05.2017 за № 85/143.
Ухвалою судді Корольовського районного суду м. Житомира від 7 грудня 2017 року було відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 і призначене судове засідання.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України (пенсійне посвідчення № 001177/0699), перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" отримує пенсію за вислугу років.
01.01.2016 набув чинності ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015, згідно якого ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено положенням наступного змісту:
"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
10.11.2017 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2016, відповідно довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області за № 85/143 від 08.05.2017.
Листом від 22.11.2017 за № 2833/Н-11, відповідачем було надано відповідь про те, що перерахунок та виплата пенсій будуть проведені після надходження коштів з Державного бюджету України.
ОСОБА_1 погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
У судове засідання сторони не з’явились.
Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, в якій свої позовні вимоги він підтримує повністю і просить їх задовольнити.
Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надано суду відзив на адміністративний позов ОСОБА_1, в якому його представник зазначає, що питання про покладання обов’язку здійснити перерахунок пенсії позивача можливо розглядати з 01.06.2017, а перерахунок пенсії та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки на даний час відсутні відповідні бюджеті призначення.
З 15.12.2017 КАС України у редакції ЗУ № 2147-VIII від 03.10.2017, підпунктом 10 п.1 Розділу VII Перехідні положення, передбачено, що справи у судах першої інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ч.18 ст.43 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами, внесеними ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей") у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами 1, 2 ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до ч.4 ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(в редакції, що діяла станом на 01 січня 2016 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до п.1 якого перерахунок раніше призначених згідно із ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.
Нормами п.24 Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, який, в свою чергу, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, згідно з яким МВС України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання вказаних вимог законодавства Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Житомирській області оформлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (№ 85/143 від 08.05.2017), згідно якої визначено види грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії у загальному розмірі 4 202,04 грн.
Згідно ст.10 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Відповідно, після отримання вказано довідки відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача, що зроблено не було.
Згідно змісту відповіді від 22.11.2017 за № 2833/Н-11, відповідач не заперечує проти здійснення перерахунку пенсії позивача по суті, але посилається на неможливість це зробити за відсутності фінансування вказаних видатків.
Суд не може погодитися із вказаною позицією з таких підстав.
Відповідно до правової позиції Європейського суду, висловленої у п.23 рішення у справі KECHKO v. UKRAINE від 08.11.2005, в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Згідно з ч.1, 2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Щодо строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до довідки, виданої Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Житомирській область від 08.05.2017 за № 85143, розмір грошового забезпечення позивача розрахований за період з 01.01.2016. Довідка була видана та скерована до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області лише у травні 2017 року, з огляду на допущену МВС України бездіяльність щодо своєчасного виконання відповідного розрахунку, тому до вказаного часу позивач за відсутності довідки не мав підстав звертатися до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогами про проведення перерахунку.
Позивач заявив відповідні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після отримання відповіді від 22.11.2017 за № 2833/Н-11 про відмову провести перерахунок пенсії, тому строк звернення до суду ним не пропущений.
Окремо суд зазначає, що в резолютивній частині рішення немає необхідності зазначати назви законодавчих актів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.241-246, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Житомирській області від 08 травня 2017 року за № 85/143, здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1.
Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. судового збору.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд міста Житомира протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Cуддя О. П. Сингаївський