
Справа № 766/14703/18
н/п 3/766/5994/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.08.2018 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, громадянина України, який народився в Херсонській області, капітан-змінний механік (судновий) ДП «Херсонський морський торгівельний порт», проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст.172-6 ч. 1 КУпАП,
в с т а н о в и в :
Встановлено, що наказом Державного підприємства «Херсонський морський торгівельний порт» від 03.07.2013 року № 776-к «Про особовий склад» ОСОБА_1, змінного помічника капітана-змінного механіка суднового несамохідного плавучого крану «Блейхерт» НПК-21 флоту (портового) переведено на посаду капітана-змінного механіка суднового цього ж підрозділу з 04.07.2013 року.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 13.06.2018 року № НОМЕР_2, засновником Державного підприємства «Херсонський морський торгівельний порт» (код ЕДРПОУ 01125695) є Міністерство інфраструктуру України.
Згідно із загальними положеннями статуту Державного підприємства «ХМТП» із змінами від 06.06.2013 року порт є державним унітарним підприємством і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України.
Відповідно до п. 3.1 Статуту ДП «ХМТП» є юридичною особою. Права та обов»язки юридичної особи Порт набуває з дня його одержання державної реєстрації, яка здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства. Порт має самостійний баланс, поточні та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Відповідно до абзацу 3 частини 2 ст. 81 Цивільного Кодексу україни «юридична особа публічного права» - це юридична особа, яка створюються розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Кри м або органу місцевого самоврядування, до таких осіб відносяться і комунальні заклади.
Таким чином, ДП «ХМТП» є юридичною особою публічного права у розумінні сч.2 ст. 81 ЦПК України.
Відповідно до посадової інструкції, затвердженої 31.12.2014 року директором ДП «ХМТП» капітан-замінний механік судновий:
Повинен здійснювати керівництво плавкраном;
Повинен забезпечувати організацію загальної суднової служби;
Повинен контролювати ведення документації фінансово-господарської діяльності плав крана;
Повинен забезпечувати організацію загально-суднової служби;
Повинен організовувати належне несення вахтової служби в машинному відділенні;
Повинен забезпечувати дотримання правил охорони та протипожежної безпеки;
Повинен контролювати перевірку готовності до дії стаціонарних та переносних засобів пожежогасіння, димоізолюючих приладів індивідуального користування;
Має право у межах посадової інструкції , давати усні й письмові вказівки підлеглим працівникам і вимагати їхнього неухильного виконання;
Має право встановлювати робочі завдання для підлеглих співробітників і контролювати виконання цих завдань;
Має право брати участь в узгодженні. Призначенні, переміщенні, звільнені й інших кадрових діях відносно підлеглих співробітників відповідно до затверджених нормативних документів; Тощо.
Зазначене свідчить, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді капітана-змінного механіка (суднового) ДП «ХМТП» у межах повноважень здійснював діяльність, пов»язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, тобто у відповідності до п.п. «а», п. 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто суб»єктом відповідальності за правопорушення, пов»язані з корупцією.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в редакції від 05.01.2017 року, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Подання декларації на першому та другому етапі здійснюється згідно із законом шляхом заповнення відповідних норм на офіційному веб – сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п.1 п.1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 року «Про початок роботи систем подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за №958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016 року, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 року за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016 року, Національне агентство з питань запобігання корупції визначило, що система подання та оприлюднення відповідного Закону України «Про запобігання корупції2 декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Так, до другого етапу – з 00 год. 00 хвил. 01.01.2017 року для декларацій (повідомлень) та суб»єктів декларування, які передбачені абзацом першим ч. 2 ст. 45 Закону (зобов»язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством).
Таким чином, ОСОБА_1 був зобов»язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік до 00-00 годин 01.04.2018 року.
Згідно з листа НАЗК від 02.03.2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб»єтами декларування документів до Реєстру.
Однак, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, лише 04.04.2018 року о 18 год. 17 хв., тобто несвоєчасно (https://public.nazk.gov.ua/deklaration/71b6ac79-0a5e-45e1-b6ce-a3da2c6ef729).
Згідно з листа ДП «ХМТП» від 17.05.2018 року № 04-50/77 ОСОБА_1 22.02.2017 року ознайомлений із обов»язком дотримання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а також із відповідальністю, встановленою за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до листа Державного підприємства «Українські спеціальні системи» адміністрації державної служби спеціального зв»язку та захисту інформації України № 07-553 від 05.05.2018 року, встановлено дати та часи неналежного функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2018 року по 01.04.2018 року, а саме: 02.01.2018 року близько 09-00 годині виявлено помилки при спробі авторизації в Реєстрі. Належне безперебійне функціонування реєстру забезпечено з 09-50 годин 02.01.2018 року. Також, близько 12-00 годин 15.03.2018 року Реєстр не функціонував, а о 12-40 годин 15.03.2018 року роботу Реєстру відновлено.
Починаючи із указаного часу по 01.04.2018 року складова частина для подання електронних документів інформаційно-телекомунакаційної системи Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).
У період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року ОСОБА_1 знаходився у щорічній відпустці з 10.01.2018 року по 06.02.2018 року, увесь інший час перебував на роботі, що підтверджується табелями обліку робочого часу.
Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_1. для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
З пояснень ОСОБА_1 встановлено, що він ознайомлений із Законом України «Про запобігання корупції». Про необхідність подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік до 01.04.2018 року йому було відомо. Декларацію за 2017 рік подано лише 04.04.2018 року у зв»язку із тим, що 31.03.2018 року він змінив свій ЕЦП. Так як змінився ЕЦП, то потрібно було підтвердити це в зареєстрованій у НАЗК поштовій скриньці, однак не зміг отримати доступ до своєї поштової скриньки, так як не зміг згадати пароль. Після цього ОСОБА_1 подав заяву в НАЗК на заміну поштової скриньки і після підтвердження заміни пошти подав щорічну декларацію, за 2017 рік. Це все стало можливим у зв»язку із тим. Що він останнього дня намагався подати декларацію та вважав, що встигне у визначений законодавством термін. Технічних проблем не виникало, сайт працював без збоїв. Вдома справну комп»ютерну техніку з доступом до мереж Інтернет.Т ехнічних проблем при заповненні щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік не виникало.
Разом з цим , на публічному доступному офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції https:/nazk.gov.ua, у розділи «Роз»яснення для суб»єкта декларування», за посиланням «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування», з метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні, який розпочнеться з 01.01.2018 року. Вказані детальні та покрокові інструкції для роботи з персональним кабінетом Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перевірка електронної пошти, зміна електронної пошти, перевірка терміну дії та працездатності електронного цифрового підпису, зміна електронного цифрового підпису, контактні дані технічної підтримки).
Подання декларацій осіб, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб»єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім.»я по-батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації, тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації – 3 місяця.
Указане свідчить про відсутність поважних причин щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена тим, що ОСОБА_1 був обізнаний про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та ознайомлений з вимогами фінансового контролю, згідно Закону України «Про запобігання корупції», так як щорічна декларація особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подається не вперше (останнім 29.03.2017 року успішно подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік).
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.
Таким чином, ОСОБА_1, перебуваючи н7а посаді капітана-змінного механік (суднового) ДП «Херсонський морський торгівельний порт», тобто суб'єктом декларування та відповідальності згідно із п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (04.04.2018 року о 18-17 годині) без поважних причин (https://public.nazk.gov.ua/deklaration/71b6ac79-0a5e-45e1-b6ce-a3da2c6ef729), маючи фізичні та технічні можливості, подав на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Отже, ОСОБА_1. вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судове засідання правопорушник зявився, вину визнав частково, вказав, що намагався відправити декларацію вчасно, проте не зміг цього зробити у зв’язку зі зміною ЕЦП.
Прокурор Холоша Х. Ю. в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винним та притягнути до адміністративної відповідальності.
Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №152/2018 від 30.07.2018 року, витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», поясненнями, листом ДП «ХМТП» від 17.05.2018 року № 04-50/77, наказом про призначення ОСОБА_1 від 03.07.2013 року № 776-к, посадовою інструкцією ОСОБА_1, статутом ДП «ХМТП», деклараціями ОСОБА_1, листом НАЗК № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року, листом ДП «УСС» від 18.01.2018 року № 07-83, листом ДП «УСС» від 05.05.2018 року № 07-553 та іншими матеріалами отриманими під час проведення перевірки.
Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доказана повністю. Обставин, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.
Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.
Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –
п о с т а н о в и в :
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн. (Штраф перерахувати на Р/р 31116106021002 Одержувач – ГУК у м Херсон /м Херсон /21081100 Код отримувач( ЄДРПОУ) – 37959779 Назва банку – Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) – 899998. Призначення платежу: штрафи у сфері громадської безпеки).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 352,40 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31210206021002).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає чинності ______року.
Суддя: Н.В.Стамбула