
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" серпня 2018 р. справа № 0940/1183/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області
про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 та зобов'язання невідкладно перерахувати та виплачувати пенсію у вказаному розмірі з 01.10.2017 із врахуванням виплачених сум, з підстав неправомірної відмови, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) 06.07.2018 звернувся в суд з позовною заявою до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач) про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров'ю, із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 та зобов'язання невідкладно перерахувати та виплачувати пенсію у вказаному розмірі з 01.10.2017 із врахуванням виплачених сум, з підстав неправомірної відмови.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, звернувшись до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров`ю, із врахуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 відповідно статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, протиправно отримав відмову в такому перерахунку. Позивач зазначив, що він має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та запис у військовому квитку про реальну участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому наявні підстави для здійснення вищевказаного перерахунку пенсії. Вважаючи відмову відповідача протиправною, просив суд зобов'язати відповідача невідкладно перерахувати та виплачувати пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров`ю, із застосуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017, позивачу, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії зі статусом інваліда війни з 01 жовтня 2017 із врахуванням виплачених сум.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 19.07.2018 за №9989/06-К (а.с.31-34). Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області заперечило проти позову та просило у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що пeрeрaxунoк пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться oсoбaм, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових нaвчaнняx із застосуванням ядерної зброї під час прoxoджeння дійсної строкової військової служби і внаслідок цього стали oсoбaми з інвалідністю, тобто даний перерахунок передбачено тільки особам, які стали інвалідами під час проходження дійсної строкової служби. Відповідач зазначає, що оскільки за матеріалами пенсійної справи відсутні документи проходження ОСОБА_1 строкової військової служби, а з 18.07.1986 по 06.09.1986 позивач призваний на збори та направлявся для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з підприємства на якому він працював, і в наслідок цього став особою з інвалідністю, права на проведення перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 №851 позивач не має. Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Представником позивача 25.07.2018 також подано відповідь на відзив Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому зазначено, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та не можуть бути враховані судом при ухваленні рішення (а.с.42).
Оскільки відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив, суд розглядає дану адміністративну справу без врахування тверджень, викладений у відповіді на відзив.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши заяви по суті та долучені до них письмові докази в їх сукупності, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 26.10.2005 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією (а.с.8) та є інвалідом 2 групи - інвалідом війни, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3, виданого 25.10.2005, Управлінням праці та соціального захисту населення м. Калуш (а.с.8).
Участь позивача у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 18.07.1986 по 06.09.1986 підтверджується копією військового квитка НОМЕР_4 від 16.04.1981 із записом про виконання обов'язку по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.9), копією довідки про проходження спезцборів на Чорнобильській АЕС №1121 від 27.07.1994, виданої Калуським міським військкоматом (а.с.37), довідкою про середню місячну заробітну плату в період перебування позивача на Чорнобильській АЕС, видану ремонтно-будівельно-монтажним трестом "Калушхімремонт" (а.с.38), копією довідки військової частини №6033 від 04.09.1986 (а.с.43).
Позивач, 06.06.2018, звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків особі, яка отримала ядерну шкоду здоров`ю, із застосуванням п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України №851 від 15.11.2017 (а.с.15).
Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, листом №344/П-15 від 19.06.2018 повідомило позивача, що згідно з матеріалами пенсійної справи на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18.07.1986 по 03.09.1986 останній був направлений з ВАТ "Калушхімремонт", тобто не був військовослужбовцем строкової служби, як це передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а брав участь у ліквідації наслідків аварії у період проходження військових зборів. Тому підстав для проведення перерахунку позивачу пенсії на підставі статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає (а.с.16).
Не погоджуючись із вищевказаною відмовою, позивач звернувся в суд з метою захисту свого порушеного права.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує приписи Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (надалі, також - Закон №796-XII), Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (надалі, також - Закон від 03.10.2017 № 2148-VIII).
Аргументуючи позовні вимоги позивач вказав, що він має право на перерахунок пенсії, оскільки в структурі правової норми з якої складається частина 3 статті 59 Закону №796-XII, в редакції закону від 03.10.2017, чітко вбачається законодавчий поділ на дві категорії військовослужбовців, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а саме:
1) військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань;
2) військовослужбовці, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. А оскільки до позивача стаття 59 Закону №796-XII в редакції Закону від 03.10.2017 застосовується з 1 жовтня 2017 року, то позивач вважає, що у нього з'явилося право на перерахунок пенсії з 1 жовтня 2017 року.
Проте, суд не погоджується із твердженнями позивача з огляду на таке.
Згідно зі статтею 1 Закону №796-XII встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Тобто, метою вищевказаного закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: Чорнобильської катастрофи; інших ядерних аварій та випробувань; військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Суд зазначає, що стаття 59 Закону №796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакціях: законів України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05 жовтня 2006 року № 231-V (яка діяла до 01 жовтня 2017 року) та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (яка діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.
Частиною третьою статті 59 Закону №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 05 жовтня 2006 року № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Отже, частиною третьою статті 59 Закону №796-XII у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Водночас, частиною третьою статті 59 Закону №796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону №796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону №796-XII не допускається):
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Таким чином посилання позивача на те, що частина речення "під час проходження дійсної строкової служби" стосується виключно категорії осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, суд вважає хибними, оскільки частину третю статті 59 Закону №796-XII не можна застосовувати у відриві від інших положень статті Закону.
Так, частина друга статті 59 Закону №796-ХІІ визначає порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідності, відповідно до якої цим особам за їх бажанням пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
За змістом статті 10 Закону №796-ХІІ до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, належать не тільки військовослужбовці, а враховуючи, що стаття 59 вказаного Закону регулює пенсії саме військовослужбовців логічним є висновок про те, що частина 3 статті 59 Закону визначає порядок призначення пенсії серед інших особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в ухвалі від 08.05.2018, справа №820/1148/18, адміністративне провадження №Пз/9901/33/18.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до копії довідки Калуського об'єднаного міського військового комісаріату за №3/6 від 31.05.1994 (а.с.36) проходив учбові збори при військовій частині №19206 з 01.07.1980 по 29.08.1980, а згідно із копією диплома НОМЕР_5 позивач в 1980 році закінчив повний курс Львівського ордена Леніна політехнічного інституту імені Ленінського комсомолу (а.с.35). Доказів про проходження строкової військової служби позивачем до матеріалів справи не долучено.
У відповідності до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Позивачем не надано належних доказів проходження строкової військової служби під час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, суд дійшов висновку про те, що частина третя статті 59 Закону №796-ХІІ про пенсійне забезпечення на позивача не поширюється.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області правомірно відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
Згідно з частиною 5 статті 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки відповідачем у справі документально не підтверджено понесення ним судових витрат, то такі компенсації не підлягають.
Враховуючи наведене, на підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1;
Відповідач: Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Біласа і Данилишина, буд. 2, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77304, ідентифікаційний код - 37824000.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.