Рішення № 75775251, 06.08.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2018
Номер справи
809/891/18
Номер документу
75775251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" серпня 2018 р. справа № 809/891/18

м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Лучко О.О.,

за участю секретаря Королевич О.В.,

представника позивача: Зеркевича .В.,

представника відповідача: не з"явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ґудвеллі Україна" до Державної фіскальної служби України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

24.05.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю “Ґудвеллі Україна” (далі ТзОВ “Ґудвеллі Україна”, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі ДФС України, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилася у не включенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Даноша» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року та зобов’язання ДФС України включити Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.06.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.07.2018 призначено справу до судового розгляду у судовому засідання з повідомленням сторін.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що оскільки ТзОВ «Даноша» (в подальшому перейменовано у ТзОВ “Ґудвеллі Україна” згідно з рішенням загальних зборів учасників від 15.03.2018) є сільськогосподарським підприємством, яке займається вирощуванням свиней, то відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» позивачем подано заяву про включення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації. 24.03.2017 позивача включено до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а датою набуття відповідного статусу є 01.02.2017. Проте, вказана бюджетна дотація за жовтень 2017 року підприємством не була отримана. Як вбачається із листа ДФС України № 4188/6/99-99-12-03-01-15 від 06.02.2018 підставою для не включення ТзОВ “Даноша” до Реєстру отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року стало те, що станом на 01.12.2017 ТзОВ “Даноша” мало податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 132500,00 грн. за рахунок несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання з ПДВ згідно з уточнюючим розрахунком №9253465494 від 30.11.2017. Представник позивача зазначив, що 17.11.2017 підприємство подало податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2017 року, відповідно до якої задекларовало 7478230,00 грн. податку на додану вартість. 28.11.2017 ТзОВ “Даноша” перераховало на казначейський рахунок платника ПДВ кошти в розмірі 9000000,00 грн. 30.11.2017 ТзОВ “Даноша” подало уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку із виправленням самостійно виявлених помилок, згідно з яким донараховало ПДВ в розмірі 132500,00 грн. та штраф в розмірі 3975,00 грн. Відповідно до вимог норм Податкового кодексу України штраф було сплачено 29.11.2017, до подання уточнюючого розрахунку. За даними системи електронного адміністрування ПДВ залишок коштів на ПДВ - рахунку ТзОВ «Даноша» станом на 01.12.2017 складав 9370083,08 грн. Зазначив, що, не включивши ТзОВ “Ґудвеллі Україна” в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року, відповідач порушив право підприємства на отримання бюджетної дотації за жовтень 2017, яке гарантоване ст.16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України». На підставі наведеного просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, хоча належним чином повідомлявся про розгляд справи, подав клопотання про відкладення розгляду справи, в задоволенні якого судом відмовлено, оскільки не надано підтвердження причин відкладення. Відповідач проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.06.2018 (а.с.81-82). У відзиві зазначив, що відповідно до п.2 Постанови КМУ № 83 від 08.02.2017 не мають права на отримання бюджетної дотації за звітний (податковий) період, за який проводиться бюджетна дотація, особи, які мають податковий борг з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати цього податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація. Згідно з базами даних ДФС ТзОВ «Даноша» станом на 01.12.2017 мало податковий борг з ПДВ у сумі 132500,00 гривень внаслідок несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання з ПДВ згідно з уточнюючим розрахунком від 30.11.2017. Відповідно до ст.200-1.2 ст.200-1 Податкового кодексу України розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування ПДВ здійснюються з рахунків, відкритих платникам податків в системі електронного адміністрування, крім випадку, передбаченого абзацом другим п.87.1 ст. 87 ПК України. Механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 16.10.2014. Пунктом 20 Порядку № 569 передбачено, що у разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з ПДВ за попередні звітні (податкові) періоди, які передбачають збільшення податкових зобов’язань з податку, що підлягають перерахуванню до бюджету, для перерахування таких зобов’язань до бюджету ДФС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Державній казначейській службі (далі - Казначейство) реєстр платників податку, в якому зазначаються, зокрема суми податку, що підлягають перерахуванню до бюджету. Після підтвердження реєстру 01.12.2017 Львівським управлінням Офісу ВПП ДФС, Казначейством було перераховано суму податку до бюджету. Крім того, асигнування за бюджетною програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгоспвиробників» перераховувались на небюджетний рахунок Мінагрополітики за кожний звітній період, станом на поточну дату кошти на небюджетному рахунку Мінагрополітики відсутні. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач скористався своїм правом і подав відповідь на відзив від 09.07.2018, в якому зазначив, що ТзОВ «Ґудвеллі Україна» жодним чином не порушило строки сплати уточненої суми ПДВ в розмірі 132500,00 грн. і станом на 01.12.2018 у підприємства не було податкового боргу з ПДВ. Так, 17.11.2017 ТзОВ «Даноша» подало податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2017 року, відповідно до які задекларувало 7478230,00 грн. податку на додану вартість, питома вага сільськогосподарської продукції за операціями, визначеними ч.3 ст.16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» складає 79,76%. 28.11.2017 позивач перерахував на казначейський рахунок платника ПДВ кошти в розмірі 9000000,00грн. 30.11.2017 підприємство подало уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року, згідно з яким донараховано ПДВ в сумі 132500.00 грн. та штраф в розмірі 3% - 3975,00 грн. Відповідно до п.50.1 ст.50 ПК України штраф було сплачено до подання уточнюючого розрахунку, а саме 29.11.2017. За даними системи електронного адміністрування ПДВ залишок коштів на ПДВ-рахунку ТзОВ «Даноша» станом на 01.12.2017 складав 9370083,08 грн. Сплата задекларованого ПДВ відбувається шляхом автоматичного списання з електронного рахунку платника ПДВ. Законодавством чітко передбачено, що не мають права на отримання бюджетної дотації за звітний (податковий) період, за який проводиться бюджетна дотація, особи, які мають податковий борг з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати цього податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація. На казначейському рахунку сплати податку на додану вартість позивача, станом на 01.12.2017 були наявні кошти, що перевищують заявлену суму податку на додану вартість та суму, що підлягала доплаті за результатами подання уточнюючого розрахунку. Крім того, зазначив, що у відзиві відповідач вказав на те, що Порядок № 569 надає можливість ДФС не пізніше наступного робочого дня подання уточнюючого розрахунку надсилати Державній казначейській службі реєстр платників податку для перерахування відповідної суми до бюджету. Відповідачем прийнято уточнюючий розрахунок 30.11.2017 о 09 год. 58 хв. Підтвердивши реєстр тільки 01.12.2017, незважаючи на можливість зробити це починаючи з 10 год. 00 хв. 30.11.2017 та незважаючи на наявність необхідних коштів на рахунку платників ПДВ ТзОВ «Даноша», відповідач позбавив ТзОВ «Ґудвеллі Україна» права на бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог ст.ст.260-262 КАС України, заслухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ТзОВ «Даноша» (в подальшому перейменовано у ТзОВ “Ґудвеллі Україна”) 19.05.2003 взяте на облік Львівським управлінням офісу великих платників податків ДФС, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.37, 76).

Відповідно до протоколу №129 від 15.03.2018 загальних зборів учасників ТзОВ “Даноша” назву товариства змінено на ТзОВ “Ґудвеллі Україна” (а.с.35-36, 74-75).

24.03.2017 ТзОВ “Даноша” було включене до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а датою набуття статусу отримувача бюджетної дотації є 01.02.2017 відповідно до заяви від 21.03.2017 (а.с.10-11, 49-50).

17.11.2017 ТзОВ «Даноша» подало податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2017 року, відповідно до які задекларувало 7478230,00 грн. податку на додану вартість, питома вага сільськогосподарської продукції за операціями, визначеними ч.3 ст.16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», складає 79,76% (а.с.25-32, 64-72).

28.11.2017 ТзОВ «Даноша» перерахувало на казначейський рахунок платника ПДВ кошти в розмірі 9000000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №25164 від 28.11.2017 (а.с.34,73).

30.11.2017 ТзОВ «Даноша» подало уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року, згідно з яким донарахувало податок на додану вартість в розмірі 132500.00грн. та штраф в розмірі 3% - 3975,00 грн. (а.с.14-16, 53-55).

29.11.2017 до подання уточнюючого розрахунку було сплачено штраф у розмірі 3975,00 грн., про що свідчить платіжне доручення №25427 від 29.11.2017 (а.с.18, 57).

За даними системи електронного адміністрування податку на додану вартість залишок коштів на ПДВ-рахунку ТзОВ «Даноша» станом на 01.12.2017 складав 9370083,08грн. (а.с. 19, 58).

За період з 01.02.2017 по 01.09.2017 ТзОВ “Даноша” отримало 65997226,18 грн. бюджетної дотації.

08.12.2017 ТзОВ “Даноша” направило на адресу ДФС України листа № 2106 про повідомлення причин не включення товариства до Реєстру отримувачів бюджетної дотації та включення у відповідний реєстр за жовтень 2017 року (а.с.12-13, 51-52).

Оскільки відповідач не надав відповідь на це звернення, 06.02.2018 ТзОВ “Даноша” звернулося до ДФС України із заявою про надання відповіді на лист від 08.12.2017 (а.с.20, 59).

У відповідь ДФС України листом від 07.03.2018 повідомила про те, що звернення № 2106 від 08.12.2017 було розглянуто та надано відповідь листом ДФС №4188/6//99-99-12-03-01-15 від 06.02.2018. Копія листа від 06.02.2018 отримана позивачем разом з листом від 07.03.2018. У листі–відповіді відповідач зазначив, що ТзОВ «Даноша» станом на 01.12.2017 мало податковий борг з податку на додану вартість у сумі 132500,00 грн., за рахунок несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання з ПДВ згідно з уточнюючим розрахунком від 30.11.2017. Для отримання бюджетної дотації в подальшому позивачу запропоновано дотримуватися строків сплати самостійно задекларованих податкових зобов’язань згідно чинного законодавства (а.с. 21-24, 60-63).

Позивач вважає протиправною бездіяльність ДФС України щодо не включення ТзОВ «Даноша» до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а тому звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативного регулювання спірних правовідносин.

Основи державної політики у бюджетній, кредитній, ціновій, регуляторній та інших сферах державного управління щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції та розвитку аграрного ринку, а також забезпечення продовольчої безпеки населення визначає Закон України «Про державну підтримку сільського господарства України» N1877-IV від 24.06.2004 (далі Закон N1877-IV).

Відповідно до п.16-1.1 ст.16-1 Закону N1877-IV сільськогосподарський товаровиробник, основною діяльністю якого є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, причому питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (далі - сільськогосподарський товаровиробник), який здійснює види діяльності, визначені пунктом 16-1.3 цієї статті, має право на бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції (далі - бюджетна дотація) після його внесення контролюючим органом до Реєстру отримувачів бюджетної дотації.

В п.16-1.3 ст.16-1 Закону N1877-IV міститься перелік видів діяльності, які дають право на отримання бюджетної дотації.

За приписами п.16-1.4 ст.16-1 Закону N1877-IV порядок ведення та форма Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядок надання відповідної інформації центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.16-1.6 ст.16-1 Закону N1877-IV за бюджетною програмою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, на підставі даних Реєстру отримувачів бюджетної дотації та інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в автоматичному режимі здійснюють розподіл такої дотації між отримувачами.

Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 83 від 08.02.2017 затверджено Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році (далі - Порядок № 83).

Відповідно до п.1 Порядку №83 цей Порядок визначає механізм розподілу коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», які спрямовуються за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» (далі - бюджетна дотація).

Згідно з п.2 Порядку №83 право на отримання бюджетної дотації мають юридичні особи та фізичні особи-підприємці, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів (у визначенні пункту 2.15 статті 2 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”), вироблених ними на власних або орендованих основних засобах, за умови, що питома вага вартості таких сільськогосподарських товарів становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ними протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, та які на кінець звітного періоду (місяця), за який проводиться бюджетна дотація, в установленому порядку включені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, сформованого ДФС (далі - товаровиробники).

Не мають права на отримання бюджетної дотації за звітний (податковий) період, за який проводиться бюджетна дотація, особи, які, зокрема, мають податковий борг з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати цього податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.

Відповідно до п.5 Порядку № 83 бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог пункту 4 цього Порядку пропорційно частці сплаченої до бюджету суми податку на додану вартість за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати податку на додану вартість за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.

Для проведення розрахунків з товаровиробниками Мінагрополітики відкриває в Казначействі небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - небюджетний рахунок) та доводить до відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» (п.6 Порядку №83).

Як вбачається з аналізу зазначених норм та підтверджується матеріалами адміністративної справи, 24.03.2017 ТзОВ “Даноша” було включене до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, оскільки питома вага сільськогосподарської продукції за операціями, визначеними ч.3 ст.16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» складає 79,76%, статус отримувача бюджетної дотації позивач набув 01.02.2017 (а.с.10-11, 49-50).

За період з 01.02.2017 по 01.09.2017 ТзОВ “Даноша” отримало 65997226,18 грн. бюджетної дотації.

Суд звертає увагу на положення ст.203 Податкового кодексу України відповідно до якої податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Отже граничним строком сплати позивачем податкових зобов’язань з ПДВ за жовтень 2017 року є 30.11.2017.

17.11.2017 ТзОВ «Даноша» подало податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2017 року, відповідно до якої задекларувало 7478230,00 грн. податку на додану вартість, питома вага сільськогосподарські продукції за операціями, визначеними ч.3 ст.16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» складає 79,76%, а 28.11.2017 ТзОВ «Даноша» перераховало на казначейський рахунок платника ПДВ кошти в сумі 9000000,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №25164 від 28.11.2017 (а.с.34,73).

Відтак, самостійно визначене податкове зобов’язання позивач сплатив у встановлений законом строк (а.с.25-32, 64-72).

30.11.2017 ТзОВ «Даноша» подало уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року, згідно з яким донарахувало податок на додану вартість в розмірі 132500.00грн. та штраф в розмірі 3% 3975,00 грн. (а.с.14-16, 53-55).

При цьому на казначейському рахунку платника ПДВ у позивача були в наявності кошти, необхідні для виконання даного податкового обов’язку.

Відповідно до п.50.1 ст.50 ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті, зокрема надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, 29.11.2017 до подання уточнюючого розрахунку позивачем було сплачено штраф у розмірі 3975,00 грн., про що свідчить платіжне доручення №25427 від 29.11.2017 (а.с.18, 57).

А податкове зобов’язання з ПДВ в розмірі 132500.00 грн. позивач окремо не сплатив, оскільки в нього була переплата на ПДВ-рахунку.

Відповідно до п.200-1.2 ст. 200-1 ПК України розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування ПДВ здійснюються з рахунків, відкритих платникам податків в системі електронного адміністрування, крім випадку, передбаченого абзацом другим п.87.1 ст. 87 ПКУ.

Механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014 (далі Порядок № 569).

Зокрема, в п.20 Порядку №569 передбачено, що у разі подання платником податку уточнюючих розрахунків до податкових декларацій з ПДВ за попередні звітні (податкові) періоди, які передбачають збільшення податкових зобов’язань з податку, що підлягають перерахуванню до бюджету, для перерахування таких зобов’язань до бюджету ДФС не пізніше наступного робочого дня подання таких уточнюючих розрахунків надсилає Державній казначейській службі (далі - Казначейство) реєстр платників податку, в якому зазначаються, зокрема суми податку, що підлягають перерахуванню до бюджету.

Згідно з п.200-1.5 ст.201 ПК України з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду.

Кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200 1.5 статті 200 1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість (п.200-1.7 ст.201 ПК України).

За даними системи електронного адміністрування податку на додану вартість залишок коштів на ПДВ-рахунку ТзОВ «Даноша» станом на 01.12.2017 складав 9370083,08грн. (а.с. 19, 58).

З огляду на зазначене, ДФС України мала у своєму розпорядженні інформацію про сплату позивачем на спеціальний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ податкових зобов’язань у повному обсязі.

Поряд з тим, суд наголошує, що після зарахування коштів з поточного рахунку платника податків на спеціальний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ, останній не зобов’язаний вчиняти додаткових дій для сплати ПДВ, а кошти до державного бюджету списуються автоматично.

Таким чином, позивач вважається таким, що не мав податкового боргу станом на 01.12.2017.

Поряд з тим, в п.8 Порядку №83 визначено, що на другий день після відкриття планових асигнувань Казначейство перераховує з бюджетних рахунків Мінагрополітики суму, на яку відкрито асигнування за бюджетною програмою 2801580 "Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників" за напрямом "Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції", на відкритий небюджетний рахунок Мінагрополітики та повідомляє ДФС про суму перерахованих коштів та залишку коштів на небюджетному рахунку попереднього періоду.

За приписами п.9 Порядку №83 на підставі повідомлення Казначейства про суму перерахованих коштів ДФС визначає щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з податку на додану вартість суму коштів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності та таблиці відповідності кодів видів економічної діяльності згідно з КВЕД, визначених у статті 16 1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", кодам товарів згідно з УКТЗЕД, наведеної у додатку..

Відповідно до п.12 Порядку №83 ДФС надсилає до Казначейства та Мінагрополітики Реєстр, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації, його податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача, з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронний цифровий підпис".

Пунктом 13 Порядку №83 встановлено, що на підставі отриманого від ДФС Реєстру Казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.

Крім того, постановою КМУ №179 від 21.02.2017 затверджено Порядок ведення Реєстру отримувачів бюджетної дотації та Порядок надання Державною фіскальною службою та Державною казначейською службою інформації стосовно бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачам бюджетної дотації.

Згідно з п.2 Порядку ведення Реєстру отримувачів бюджетної дотації ведення Реєстру та облік у Реєстрі перерахованих сум бюджетної дотації на поточний рахунок платника у банку за кожний звітний податковий період, у якому відбулася виплата бюджетної дотації, здійснюється ДФС.

Відповідно до п.4 Порядку надання Державною фіскальною службою та Державною казначейською службою інформації стосовно бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачам бюджетної дотації - формування інформації щодо сум бюджетної дотації, які підлягають перерахуванню отримувачам бюджетної дотації (далі - інформація), здійснюється на підставі даних ДФС, Казначейства та даних Мінагрополітики.

Інформація формується щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість за поточний звітний податковий період та надається Казначейству для здійснення розподілу бюджетної дотації між отримувачами бюджетної дотації (п.12 Порядку).

З наведеного вбачається, що ДФС України забезпечує ведення реєстру отримувачів державної дотації та повинна протягом трьох робочих днів після закінчення строку сплати ПДВ направляти до Державної казначейської служби України та Мінагрополітики відповідну інформацію для розподілу бюджетної дотації.

Таким чином, відповідач мав змогу перевірити та направити до Державної казначейської служби України та Мінагрополітики Реєстр, в якому зазначити відповідну інформацію щодо позивача, однак вказаних дій не вчинив.

Відтак, на думку суду, бездіяльність відповідача щодо не включення ТзОВ «Даноша» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року є протиправною, чим порушено гарантоване ст.16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» право позивача на отримання суми бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Порушене право ТзОВ «Ґудвеллі Україна» на отримання бюджетної дотації за жовтень 2017 може бути відновлено шляхом зобовязання ДФС України включити ТзОВ «Ґудвеллі Україна» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Відтак, суд дійшов до висновку, що позов належить задовольнити та визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, що виразилася у не включенні ТзОВ «Даноша» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року та зобов’язати ДФС України включити Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Стосовно твердження позивача про відсутність коштів для виплати бюджетного відшкодування позивачу на небюджетному рахунку Мінагрополітики, то суд вважає таке твердження безпідставним з огляду на наступне. Предметом даного адміністративного позову є визнання протиправною бездіяльності ДФС України, що полягає у не включенні ТзОВ «Даноша» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року, а не стягнення відповідних коштів для виплати бюджетного відшкодування позивачу.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Зі змісту частин 1-4 ст. 242 КАС України вбачається, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, підлягає до стягнення з відповідача на користь позивача 1762,00 грн. сплаченого судового збору.

Крім того, підлягає поверненню з Державного бюджету України на користь позивача надміру сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 грн., оскільки за позовні вимоги про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій належить сплатити судовий збір як за одну позовну вимогу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо не включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Даноша» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України включити Товариство з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» в Реєстр отримувачів бюджетної дотації за жовтень 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривня) грн.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Ґудвеллі Україна» надміру сплачений судовий збір в розмірі 1762,00 (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривня) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Ґудвеллі Україна” (код ЄДРПОУ 32464900, вул.Лісова, 1, с.Копанки, Калуський район, Івано-Франківська область, 77330).

Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197, Львівська площа, 8, м.Київ, 04655)

Суддя Лучко О.О.

Рішення складене в повному обсязі 08 серпня 2018 р.