Рішення № 75775515, 02.08.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
818/2165/18
Номер документу
75775515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2018 р. Справа № 818/2165/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В.,

представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача: ОСОБА_2С,,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2165/18

за позовом Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України

до Головного управління ДФС у Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України (далі по тексту - позивач, ДП "Охтирський комбінат хлібопродуктів") звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС у Сумській обл.), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Сумській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 02.04.2018 р. №0023401304.

В обґрунтування позовних вимог ДП "Охтирський комбінат хлібопродуктів" зазначив, що 02.04.2018 р. відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про сплату позивачем 387120,03 грн. штрафу та 105167,39 грн. пені, яке прийнято на підставі акту перевірки від 17.01.2018 р. №288/18-28-13-04/00956031/3, відповідно до якого встановлено порушення вимог п.1 ч.1 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Позивач вважає рішення таким, що прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, а отже, відповідно, підлягає скасуванню.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2018 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін у судовому засіданні на 20.06.2018 о 11 год. 30 хв.

Головне управління ДФС у Сумській області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву (а.с.176-177) зазначило, що при винесенні оскаржуваного рішення діяло в межах норм чинного законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні позову повністю у зв'язку з необґрунтованістю.

Ухвалою суд, занесеною до протоколу судового засідання 20.06.2018, оголошено перерву до 19.07.2018 о 11 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 19.07.2018 відкладено розгляд справи на 02.08.2018 о 11 год. 30 хв.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні.

Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.77, п.82.2 ст.82 Податкового Кодексу України, ч.2 п.1 ст. 13 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, відповідно до затвердженого плану - графіка проведення документальних планових перевірок Головного управління ДФС у Сумській області на 4 квартал 2017 року, згідно наказу начальника Головного управління ДФС у Сумській області № 1815 від 27.11.2017 року відповідно до направлення на перевірку №2619 від 15.12.2017 року, головним державним ревізором-інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи юридичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Сумській області, ОСОБА_3, проведена документальна планова виїзна перевірка Державного підприємства „Охтирський комбінат хлібопродуктів” Державного агентства резерву України з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплаті податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 01.07.2014 по 30.06.2017 та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2015 по 30.06.2017 року.

За результатами вказаної перевірки складено акт №288/18-28-13-04/00956031/3 від 17.01.2018 (а.с.14-52)

Згідно змісту акту перевірки встановлено порушення вимог:

- п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49, п.51.1 ст.51, абз. “б” п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями та п. 2.1. Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 13.01.2015 року № 4.

- п.п.168.1.5 п. 168.1 ст.168 Податкового кодексу України із змінами та доповненнями підприємством перераховано до бюджету податок на доходи фізичних осіб з порушенням граничних строків сплати, внаслідок чого перевіркою, з урахуванням термінів, встановлених п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 10204,16 грн.

- п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 , п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 “Інші перехідні положення” Розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України із змінами та доповненнями, підприємством перераховано до бюджету військовий збір з порушенням граничних строків, внаслідок чого перевіркою, з урахуванням термінів, встановлених п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, нарахована пеня в сумі 1330,43 грн.

- п.1 частини 2 ст.6. Закону України “Про збір та облік єдиного

внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” із змінами та доповненнями

- частини 8 ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на

загальнообов’язкове державне соціальне страхування” підприємством несвоєчасно сплачено до бюджету єдиний внесок внаслідок чого перевіркою, відповідно до п.10 ст.25 Закону № 2464 нарахована пеня в сумі 112001,56 грн.

31.01.2018 на підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення №0010181304, №0010171304, №0010161304 та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0010261304 та №0010221304.

Не погодившись із рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0010261304 від 31.01.2018 позивач оскаржив його в апеляційному порядку, рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 20.03.2018 №9695/6/89-99-11-02-02-25 (а.с.178) скасовано рішення №0010261304 від 31.01.2018 та зобов'язано ГУ ДФС у Сумській області винести нове рішення.

За результатами розгляду скарги винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 02.04.2018 р. №0023401304 на загальну суму 492287,42 грн., в тому числі штрафні санкції 387120,03 грн., пеня 105167,39 грн. (а.с.53)

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI.

За визначенням пункту 2 частини першої статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 зазначеного Закону платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За правилами частини п'ятої статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Частиною 7 зазначеної статті встановлено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (ч.8 ст.9 Закону №2464-VI).

За змістом пункту 1 частини десятої статті 9 вищезазначеного Закону днем сплати єдиного внеску, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Ч.6 ст.25 Закону №2462-VІ зазначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як свідчать матеріали справи, підприємство протягом 2015 року несвоєчасно перераховувало до бюджету єдиний внесок. Вказані обставини підтверджуються актом перевірки (а.с.36) та не оспорювались представником позивача в судовому засіданні.

У силу вимог частини одинадцятої 9 Закону №2464-VI, - у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Юридична відповідальність за вчинення вказаного порушення вимог законодавства встановлена пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI і полягає у застосуванні відповідним органом до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафу у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Водночас процедура нарахування та сплати фінансових санкцій визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).

Так, частиною першою розділу VIІ Інструкції №449 передбачено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Пунктом 2 частини другої розділу VIІ Інструкції №449 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Таким чином, внаслідок несвоєчасної сплати єдиного внеску до платника застосовується штраф та нараховується пеня згідно з рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а розрахунок фінансової санкції проводиться на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

Відтак, беручи до уваги досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про правомірність прийнятого ГУ ДФС у Сумській області рішення від 02.04.2018 р. №0023401304, яким до Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України за несвоєчасну сплату ЄСВ застосовано штраф у розмірі 387120,03 грн. та нараховано пеню у розмірі 105176,39 грн.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, ГУ ДФС у Сумській області довело належними та допустимими доказами правомірність прийнятого рішення від 02.04.2018 р. №0023401304.

З врахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України, з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Охтирський комбінат хлібопродуктів" Державного агентства резерву України до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст складено та підписано 07.08.2018 р.

Суддя О.А. Прилипчук