ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1636/17
03 серпня 2018 року
м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області (надалі – позивач, Інспекція) звернулась до суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля» (надалі – відповідач, СТОВ «Поділля») в якому просила суд застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо СТОВ «Поділля» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності свиноферми до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Ухвалою судді від 13 жовтня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що за результатами перевірки СТОВ «Поділля» Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області видано припис №3-1/3440 від 27.09.2016 з терміном виконання до 30.12.2016, з вимогою отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від свиноферми в м. Збаражі та повторно проведено перевірку та видано припис №3-1/1498 від 10.05.2017 з терміном виконання до 25.08.2017. На підставі наказу від 13.09.2017 №296 та направлення на перевірку від 13.09.2017 №482, посадовою особою Державної екологічної інспекції в Тернопільській області 15, 18 вересня 2017 року, проведено позапланову перевірку виконання припису №3-1/1498 від 10.05.2017. Перевіркою встановлено, що припис №3-1/1498 від 10.05.2017 року не виконаний. Позивач зазначає, що не отримання такого дозволу є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
З цих підстав Державна екологічна інспекція просить вжити заходи реагування до СТОВ «Поділля» шляхом тимчасової заборони (зупинення) діяльності свиноферми до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
У вказаний в ухвалі про відкриття провадження строк відповідач не подав заперечення проти позову та докази, якими воно обґрунтовується. Також не було подано заяву про визнання позову.
Ухвалою суду від 02 листопада 2017 року зазначену справу призначено до судового розгляду на 07 грудня 2018 року.
Ухвалою суду від 07 грудня 2017 року провадження у справі зупинено до вирішення та набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №819/2099/17 за позовною заявою СТОВ «Поділля» до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису №3-1/1498 від 10.05.2017.
У зв’язку з тим, що відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження ухвалою суду від 23 червня 2018 року провадження у справі поновлено та призначено справу до судового розгляду на 03 серпня 2018 року.
Представник позивача в судове засідання не прибув, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, причин неявки суду не повідомив. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Таким чином, з огляду на вжиття судом всіх залежних від нього заходів щодо повідомлення належним чином сторін про наявність судової справи за їх участю та можливість реалізації ними права захисту у судовому порядку їх прав та інтересів, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також враховуючи відповідні заяви учасників процесу про розгляд справи без їх участі, - суд, у відповідності до положень частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за доцільне проводити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що на підставі наказу від 20.09.2016 №231 та направлення на перевірку від 20.09.2016 №550, посадовими особами Державної екологічної інспекції в Тернопільській області з 20.09.2016 по 23.09.2016 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами СТОВ «Поділля» с.Стриївка, Збаразького району (а.с.9).
Результати перевірки оформлені актом від 23.09.2016, яким встановлено, зокрема, що в м. Збаражі, вул. Чорновола, 45 розміщена свиноферма СТОВ «Поділля». При цьому, позивач не отримав дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від свиноферми, а також не уклав договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності суб’єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров’ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів. Даний акт підписаний директором підприємства без зауважень (а.с.10-16).
За результатами перевірки видано припис №3-1/3440 від 27.09.2016, з вимогою отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від свинарника в м. Збаражі та укласти договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності суб’єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно довкіллю або здоров’ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів з терміном виконання до 30 грудня 2016 року (а.с.19)
Директора СTOB «Поділля» за невиконання вимог природоохоронного законодавства притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.78 та ст.83 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 119,00 грн (а.с.17-18).
Листом №7 від 12.01.2017 товариство повідомило позивача, що СTOB «Поділля» 14.11.2016 в управлінні екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації зареєстровано звіт по інвентаризації джерел викидів та подано на погодження документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. У звіті по інвентаризації джерел викидів на свинофермі СTOB «Поділля» в м. Збаражі відображені викиди від маточника, відстійника для гною, завальної ями, зерноочисної машини, вигрузки зерна, паливної, ємкості для зберігання гною. Основними забруднюючими речовинами в атмосферне повітря є аміак, сірководень, метан. Звіт по інвентаризації джерел викидів розроблений на підставі інструментально-лабораторних вимірювань, проведених атестованою лабораторією екологічного контролю СМП «Укра».
На звернення СTOB «Поділля» Інспекцією перенесено термін виконання припису в частині отримання дозволу на викиди до 31.03.2017.
На підставі наказу від 03.05.2017 №138 та направлення на перевірку від 03.05.2017 №190, посадовими особами Державної екологічної інспекції в Тернопільській області з 04 по 05 травня 2017 року, проведено позапланову перевірку виконання припису №3-1/3440 від 27.09.2016 (а.с.20).
Результати даної перевірки оформлені актом від 05.05.2017, яким встановлено, що умови припису №3-1/3440 від 27.09.2016 не виконані, а саме дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від свиноферми в м. Збаражі не отримано. Даний акт підписаний директором підприємства без зауважень (а.с.21-22).
За результатами перевірки видано припис №3-1/1498 від 10.05.2017, з вимогою отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від свинарника в м. Збараж та після отримання дозволу на викиди надати до ДЕІ у Тернопільській області довідку про фонд робочого стаціонарних джерел (за період функціонування без дозволу) з терміном виконання до 25.08.2017 року (а.с.25).
Директора СTOB «Поділля» за невиконання попереднього припису притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн (а.с.23-24).
Листом від 21.08.2017 №21 СТОВ «Поділля» повторно звернулись до Інспекції з проханням про перенесення терміну виконання припису, однак у зв'язку із відсутністю обґрунтованих підстав відповідачу відмовлено у перенесенні терміну виконання припису.
На підставі наказу від 13.09.2017 №296 та направлення на перевірку від 13.09.2017 №482, посадовою особою Державної екологічної інспекції в Тернопільській області 15, 18 вересня 2017 року, проведено позапланову перевірку виконання припису №3-1/1498 від 10.05.2017 (а.с.26).
Результати даної перевірки оформлені актом від 18.09.2017, яким встановлено, що умови припису №3-1/1498 від 10.05.2017 не виконані, а саме дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від свиноферми в м. Збараж не отримано. Даний акт підписаний директором підприємства без зауважень (а.с.27).
Директора СTOB «Поділля» за невиконання вищевказаного припису притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн (а.с.28-29).
З метою усунення встановлених актом перевірки порушень позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до п.п. а), е) ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства в тому числі, про охорону атмосферного повітря; надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням.
Відповідно до пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, яке затверджене Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Згідно ч. 1 розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652 Державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.
Відповідно до п.4 ч.2 розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652 Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема законодавства про охорону атмосферного повітря.
Правові, організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №877-V).
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Частиною 1 статті 6 Закону №877-V встановлено, що підставою для здійснення позапланових заходів, зокрема, є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу. У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Статтею 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» встановлено, що для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Як встановлено судом та зазначалось вище, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства СТОВ «Поділля», яким встановлено, що товариство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного на те дозволу.
В свою чергу, відповідачем, ані під час підготовки справи до судового розгляду, ані під час судового розгляду, будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження факту отримання спеціального дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами задля провадження господарської діяльності як це передбачено чинним законодавством України до суду не надано. Крім того, будь-яких належних та допустимих доказів на спростування фактів, викладених позивачем в позовній заяві відповідачем до суду також не надано.
Додатково суд зазначає, що винесений Інспекцією припис №3-1/1498 від 10.05.2017 був предметом судового розгляду в адміністративній справі №819/2099/17.
Так, 26 січня 2018 року Тернопільським окружним адміністративним судом винесено рішення у справі №819/2099/17 за позовною заявою СТОВ "Поділля" до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису №3-1/1498 від 10.05.2017 року, яким в позові відмовлено.
Вищезазначене рішення було оскаржено СТОВ «Поділля» до Львівського апеляційного адміністративного суду і 26.04.2018 року судом, винесено постанову, якою апеляційну скаргу СТОВ «Поділля» задоволено частково, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 року скасовано, а позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля» до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису №3-1/1498 від 10.05.2017 року – залишено без розгляду. Дана постанова набрала законної сили 26 квітня 2018 року.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання допускається виключно за рішенням суду.
У відповідності до частини сьомої статті 7 названого Закону на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Аналізуючи наведені правові норми, суд дійшов висновку про те, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози забруднення навколишнього середовища.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст.249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі вищенаведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити Застосувати до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля» (47371, Тернопільська область, Збаразький район, село Стриївка, код ЄДРПОУ 30891374) захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) діяльності свиноферми в м. Збараж, вул. Чорновола, 45 до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 08 серпня 2018 року.
Головуючий суддя Подлісна І.М.