
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1708/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо переведення його з пенсії за вислугу років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугу років із застосуванням середньої заробітної плати за період з 01.11.1991р. по 31.10.1996р. та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №117839 від 26.03.2018 року в частині перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 22 березня 2018 року призначення, розрахунок та виплату йому пенсії за віком згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто 2015, 2016, 2017 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування своєї позиції позивач зазначив, що 10.02.2011 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду в Онуфріївському районі з заявою про призначення пенсії за вислугою років. Однак, 22.02.2011 року був призначений на посаду вчителя математики Успенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Онуфріївського району, в зв'язку з чим, він пенсію за вислугу років, не отримував пенсійне посвідчення йому не видавалось.
22.03.2018 року, у зв'язку з досягненням пенсійного віку для чоловіків (60 років), позивач звернувся до Онуфріївського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області з заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 04.04.2018 року ОСОБА_1 було видано пенсійне посвідчення НОМЕР_2, де зазначено вид пенсії: за віком.
29.05.2018 року, після звернення з письмовим запитом до відповідача щодо розміру пенсії, позивач отримав відповідь, з якої вбачається, що йому зробили перерахунок з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими, що порушують його конституційне право на пенсійне забезпечення, оскільки на момент нарахування пенсії за віком він не був пенсіонером і пенсію за вислугу років не отримував.
27.06.2018 року ( вх. № 1708118) на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області просить в позові відмовити.
Відповідно до ч.1 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Ухвалою суду від 20 квітня 2018 року вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наведенні сторонами обставини по справі, суд прийшов до висновку щодо достатності підстав для прийняття законного судового рішення в порядку письмового провадження та зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 15.07.1979 року по 22.03.2018 року працював в Успенській школі Онуфріївського району: 15.07.1979 року був призначений на посаду вчителя математики; 23.08.1980 року переведений на посаду заступника директора з навчально-виховної роботи; 01.09.1987 року переведений на посаду директора Успенської школи Онуфріївського району; 01.08.1998 року переведений з посади директора школи на посаду вчителя математики; 22.03.2018 року звільнився з Успенської ЗОШ І-ІІІ ступенів, з посади вчителя математики у зв'язку з досягненням пенсійного віку.
Судом встановлено, що 11.02.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за вислугою років та надав документи, які визначали його право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.14)
В заяві позивачем було зазначено, що на момент звернення з заявою йому пенсія на іншій підставі не призначалась і на момент звернення він не працює, оскільки це являється обов'язковою вимогою для призначення даного виду пенсії.
Відповідно до пояснень відповідача, на підставі заяви та доданих до неї документів, 14.02.2011 р. ОСОБА_1 була призначена довічна пенсія за вислугою років, з урахуванням наданої довідки про заробітну плату (додаток 1 Порядку № 22-1) за період страхового стажу до 01.07.2000 р. (довідка за період з 01.11.1991 р. по 31.10.1996 р.), а починаючи з 01.07.2000 р. індивідуальних відомостей про застраховану особу, за формою згідно із додатками 2, 3 Порядку № 22-1.
Однак, в подальшому, позивачем було прийнято рішення продовжити трудову діяльність та відмовитись від пенсії за вислугу років.
Згідно довідки від 24.02.2011 року № 34, наданої позивачем до Пенсійного фонду, з 22.02.2011 року позивач був працевлаштований на посаду вчителя математики, тобто на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років, в зв'язку з чим відповідно до розпорядження від 25.02.2011 року виплата пенсії припинена.
Відповідно до письмових пояснень позивача, пенсію за вислугу років та пенсійне посвідчення він не отримував. Дане твердження у письмовому відзиві на позовну заяву відповідачем не спростовується.
22.03.2018 року, у зв'язку з досягненням пенсійного віку для чоловіків (60 років), ОСОБА_1 звернувся до Онуфріївського сектору обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.16).
04.04.2018 року позивачу було видано пенсійне посвідчення НОМЕР_2, де зазначено вид пенсії: за віком (а.с.10).
15.05.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Онуфріївського сектору Головного управління Пенсійного фонду у Кіровоградські області з письмовим запитом щодо надання роз'яснення з приводу призначеної йому пенсії.
Листом № 273/02-15 від 29.05.2018 року управління повідомило позивача, що він перебуває на обліку в управлінні з 11.02.2011 року. В період з 11.02.2011 року по 21.02.2011 року отримував пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування». З 22.02.2011 року пенсія була припинена, оскільки відповідно до довідки від 24.02.2011 року № 34 він працевлаштований на посаді, яка дає право на цей вид пенсії.
З 22.03.2018 року, відповідно до поданих заяв, пенсію було поновлено в зв'язку з настанням пенсійного віку та переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з врахуванням п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
За матеріалами пенсійної справи, загальний трудовий стаж становить 42 р. 3 м. 13 дн. (31.01.2018р.). Заробітна плата врахована за період з 01.11.1991 року по 31.10.1996 рік та за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.01.2018 рік. Індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,33315. Середньомісячний заробіток, який враховано для обчислення пенсії складає 5018,51 (3764,40*1,33315) грн. Розмір пенсії на 29.05.2018 року становить 2195,50 грн. (а.с.13)
Згідно п. 2 cт. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно дост.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь - який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи яка дає право на цю пенсію.
Згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно п. 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1( в редакції чинній на час призначення позивачеві пенсії за вислугу років) пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Як встановлено ч. 1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відповідно до ч. 1ст. 44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 3ст.45 Закону №1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із заявою Позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Так, Позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV Позивач звернулася вперше.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-ІV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладений у постановах Верховного Суду України від 31.03.15р. у справі №21-612а14, від 09.06.15р. у справі №21-550а14.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України, висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, оскільки пенсія за вислугу років не передбачена Законом №1058-ІV та не віднесена до видів пенсії, які призначаються згідно цього Закону, а саме при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший повинен бути використано показник середньої заробітної плати за три попередні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач перед призначенням пенсії за віком не отримував жодного виду пенсії, оскільки після призначення пенсії за вислугу років одразу був зарахований на роботу вчителем, у зв'язку з чим, виплата вказаної пенсії йому була припинена. У випадку припинення пенсії за вислугу років її поновлення можливо лише в разі звільнення з роботи. Проте, на момент призначення пенсії за віком позивач працював, а тому, підстави для поновлення виплати пенсії за вислугу років не має.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років, позивач продовжував працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На підставі викладеного, суд вважає, що позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії за віком вперше, а тому відповідач мав керуватися у даному випадку, положеннями ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що для визначення заробітної плати для обчислення пенсії враховується середня заробітна (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у даному випадку за 2015-2017 роки.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 являються обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи вищезазначене суд, приходить до висновку, що рішення в частині виплати перерахованої пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає до негайного виконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., які підлягають присудженню на користь останнього.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ідент.номер: НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком і проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням пенсії за вислугу років із застосуванням середньої заробітної плати за період з 01.11.1991р. по 31.10.1996р. та скасувати розпорядження Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області №117839 від 26.03.2018 року в частині перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити ОСОБА_1 з 22 березня 2018 року призначення, розрахунок та виплату пенсії за віком згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто 2015, 2016, 2017 роки, та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення пенсії за 1 місяць.
Присудити на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судовий збір у сумі 704,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула