
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№461/9941/15-а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Коморний О.І,
секретар судового засідання Мусій С.В.
за участю
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представник відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 про визнання протиправними дій Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до суду з позовом, в якому просить, з урахуванням уточнених позовних вимог:
- визнати дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у не зазначенні в грошовому атестаті відрахованої суми податків з грошового забезпечення ОСОБА_3 та сум індексації - протиправними.
- зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області новий грошовий атестат з врахуванням сплачених ОСОБА_3 сум податків з грошового забезпечення та сум індексації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства у сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, зокрема пунктам 1-7 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою КМУ №44 від 15 січня 2004 року, відповідно до якої виплата грошової компенсації є джерелом доходів цих осіб та з неї відраховуються податки. Однак, у його грошовому атестаті відсутня графа «Відраховано податків до року в сумі».
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 30.10.2017 року позов задоволено.
21.02.2018 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду постанову Галицького районного суду м. Львова від 30.10.2017 року скасовано та справу направлено на новий розгляд. Суд апеляційної інстанції в постанові зазначив, що дана справа підсудна адміністративному суду, крім того судом першої інстанції прийнято рішення до Головного управління Національної поліції у Львівській області, хоча не вирішено питання заміни сторони.
Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 22.05.2018 року передано на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду відповідно до ст. 20, 29 КАС України, справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 року прийнято справу до провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, просять суд задовольнити позов.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання із невідомих суду причин не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Окрім того, відзиву на позовну заяву відповідачем також не подано до суду.
Суд заслухав пояснення представників сторін, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та
встановив:
ОСОБА_3, згідно з наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України від 26.12.2014 року № 672 о/с звільнений з 30 грудня 2014 року з органів внутрішніх справ за п. 64 "в" (через обмежений стан здоров'я) відповідно до "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 року № 114 із змінами. (а.с.10) Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
27.07.2015 року, позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в якій просив повідомити, на підставі яких нормативно-правових актів передбачена щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, чи враховується дана грошова компенсація для подальшого призначення та нарахуванні пенсії. (а.с.12).
Згідно листа від 31.07.2015 року за вих. № 672/Б-20 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області скерувало заяву позивача за належністю відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян».(а.с.11)
28.07.2015 року, позивач звернувся з заявою до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, в якій просив письмово повідомити, на підставі яких нормативно-правових актів передбачена щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, і чи була врахована дана грошова компенсація в мій грошовий атестат для подальшого призначення та нарахуванні пенсії, просив обгрунтовано з посиланням на пункти нормативно-правових актів пояснити чому не враховується дана грошова компенсація для призначення та нарахуванні пенсії. (а.с.14)
Згідно листа Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 10.08.2015 року за вих. № 14/6-11, вказано, що щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб належить до компенсаційних виплат, і тому не включена в грошовий атестат, взірець якого затверджений наказом МВС України від 31.12.2007 року № 499 та не передбачає її включення.(а.с.13).
Позивач не погоджуючись із вказаним рішенням Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області звернувся із даним позовом до суду.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Суд згідно ч.4 ст. 9 КАС України вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Доказами в адміністративному судочинстві відповідно до ч.1 ст.72 КАС України є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Постановою Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже надбавки та інші виплати відносяться до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували їх під час проходження служби.
Відповідно до Постанови КМУ від 15.01.2004 року №44 «Про затвердження порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу» виплата грошової компенсації здійснюється установами, організаціями, підприємствами, що утримують військовослужбовців та осіб рядового та начальницького складу за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби, що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах визначених Законом України «Про податок з доході фізичних осіб». Така грошова компенсація є щомісячною, здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення, а відтак, суд приходить до висновку, що така повинна враховуватися в загальну суму заробітної плати та відповідно враховуватися при розрахунку вихідної допомоги та обчисленні пенсії.
Пунктам 1-7 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу» затвердженого Постановою КМУ №44 від 15 січня 2004 року, передбачено, що цей Порядок визначає умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація).
Грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, поліцейських та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України "Про податок з доходів фізичних осіб".
Виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення. Територіальні органи державного казначейства та установи банків провадять за платіжними документами видачу податковим агентам готівки для здійснення одночасно виплати грошового забезпечення та грошової компенсації із сплатою (перерахуванням) в установленому порядку податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення. Відображення операцій, що здійснюються відповідно до цього Порядку, в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності проводиться згідно із законодавством.
Щодо індексації грошового забезпечення суд вважає вимоги позивача правомірними виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація це встановлений законодавством механізм підвищення грошових доходів громадян, що дає можливість частково або повністю відшкодувати їм подорожчання споживчих товарів та послуг. Отже індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян спрямованої на підтримання їх купівельної спроможності. Згідно грошового атестату індексація позивачу сплачувалась та є невід'ємною частиною заробітної плати, на неї нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та така враховується при обчисленні пенсії.
Згідно ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що відповідачем вказані норми не дотримані, а саме не зазначенні в грошовому атестаті відраховані суми податків з грошового забезпечення ОСОБА_3 та суми індексації, тому, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст .14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати дії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області у не зазначенні в грошовому атестаті відрахованої суми податків з грошового забезпечення ОСОБА_3 та сум індексації - протиправними.
3. Зобов'язати Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Г.Григоренка,3, м.Львів, 79007; ЄДРПОУ: 08592247) направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області новий грошовий атестат з врахуванням сплачених ОСОБА_3 сум податків з грошового забезпечення та сум індексації.
3. Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (пл. Г.Григоренка,3, м.Львів, 79007; ЄДРПОУ: 08592247) за рахунок бюджетних асигнувань 560 (п'ятсот шістдесят) грн. 28 коп. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 08.08.2018р.
Суддя Коморний О.І.