Постанова № 75770271, 07.08.2018, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
923/1174/16
Номер документу
75770271
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2018 року м. ОдесаСправа № 923/1174/16Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Разюк Г.П.,

суддів: Діброви Г.І., Ярош А.І.

при секретарі судового засіданні Полінецькій В.С.

за участю представників учасників справи:

від прокуратури - Коломійчук І.О., посвідчення № 048039, дата видачі : 27.09.17;

від відповідача 2 - ОСОБА_3, посвідчення адвоката України від 15.12.2009р.; договір про надання правової допомоги від 05.03.2018р.; ордер серія ХС № 85359, дата видачі : 05.03.18;

/Херсонська міська рада та Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради про дату, час, та місце слухання справи повідомлені належним чином, надіслали заяви про розгляд справи у відсутності представників/,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Херсонської області

на рішення Господарського суду Херсонської області від 25.04.2018, проголошене о 14:50:07 суддею Немченко Л.М. у м.Херсоні, повний текст якого складено 05.05.2018р.

у справі № 923/1174/16

за позовом Прокурора - керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради

до відповідачів:

1. Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради;

2. Фізичної особи-підприємця Жураківської Олени Василівни

про анулювання дії паспорту прив'язки, звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2016р. Прокурор-керівник Херсонської місцевої звернувся до Господарського суду Херсонської області з позовом в інтересах держави в особі Херсонської міської ради до Департаменту містобудування та землекористування Херсонської міської ради та до Фізичної особи-підприємця Філатової Катерини Ігорівни (далі - ФОП Філатова К.І.), відповідно до якого просив:

- анулювати паспорт прив'язки тимчасової споруди - зупиночного комплексу з торгівельними павільйонами по вул. Комкова в районі будинку №75 в м.Херсоні, загальною площею 193,76 кв.м, виданого Управлінням містобудування та архітектури Херсонської міської ради 03.06.2016 року (із змінами від 16.08.2016 №348) Фізичній особі підприємцю Філатовій Катерині Ігорівні, за реєстраційним №114-10771-22;

- зобов'язати Фізичну особу-підприємця Філатову Катерину Ігорівну звільнити земельну ділянку площею 193,76 кв.м. вартістю 364 182 грн., розташовану по вул. Комкова в районі будинку №75 у м.Херсоні шляхом демонтажу тимчасової споруди /далі також -ТС/ - зупиночного комплексу з торгівельними павільйонами.

Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем вимог Земельного кодексу України, Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 /далі-Порядок/ та порушення права територіальної громади м.Херсона, як власника земельної ділянки, оскільки у ФОП Філатової К.І. відсутні документи землекористувача земельної ділянки.

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 13.02.2017, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 21.06.2017, в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Постановою Вищого господарського суду України від 26.10.2017 рішення Господарського суду Херсонської області від 13.02.2017 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.06.2017 скасовано, справу передано на новий розгляд до місцевого господарського суду.

При цьому у постанові Вищий господарський суд України зазначив, що Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування, а тому касаційна інстанція вважає, що перш ніж оформити паспорт прив'язки суб'єкт господарювання має отримати документи на землекористування, після отримання яких він може звертатись за оформленням паспорта прив'язки, однак господарські суди обставини пов'язані із правовими підставами для користування земельними ділянками не встановили.

Під час нового розгляду справи місцевим судом проведена заміна первісного відповідача ФОП Філатової К.І. на ФОП Жураківську Олену Василівну, з огляду на те, що 11.04.2017 внесено зміни до паспорту прив'язки ТС від 03.06.2016 № 9 - замовником визначено ФОП Жураківську О.В. та термін дії зазначеного паспорта прив'язки ТС продовжено до 11.07.2018.

Рішенням Господарського суду Херсонської області від 25.04.2018 у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.

Такий висновок суду мотивований тим, що чинне законодавство не містить вимог щодо обов'язкового набуття суб'єктами господарювання буд-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасову споруду для здійснення підприємницької діяльності.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Заступник прокурора Херсонської області звернувся до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, згідно якої просив рішення Господарського суду Херсонської області від 25.04.2018 року у справі скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Скаржник посилається на те, що суд повно та всебічно не перевірив всі обставини справи, не дав належну правову оцінку доказам, порушив та невірно застосував норми чинного законодавства, в зв'язку з чим виніс незаконне і необґрунтоване рішення, яке не відповідає обставинам справи і вимогам закону.

Зокрема, скаржник вважає, що місцевий суд не враховував висновок касаційного суду у даній справі та помилково дійшов висновку, що відсутність документів на землекористування не унеможливлює оформлення та видачу паспорту прив'язки для розміщення на земельній ділянці тимчасової споруди.

Представник ФОП Жураківської Олени Василівни у відзиві на апеляційну скаргу та в судовому засіданні просив у задоволенні апеляційної скарги Заступника прокурора Херсонської області відмовити, оскаржуване рішення Господарського суду Херсонської області - залишити без змін.

Херсонська міська рада та Департамент містобудування та землекористування Херсонської міської ради в письмових заявах від 7.08.2018 зазначили, що оскаржене рішення вважають законним, обгрунтованим та таким, що прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників прокуратури та відповідача 2, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги судова колегія дійшла до наступного.

Як вбачається з матеріалами справи в листі №8-2149-20/22 від 04.04.2016р., який видав Департамент містобудування, землекористування та архітектури Херсонської міської ради, зазначено, що ФОП Філатова К.І. вперше звернулася із заявою щодо розміщення ТС, яка була зареєстрована виконавчим органом міської ради 02.03.2016 (згідно п.2.2 Порядку).

02.06.2016 ФОП Філатова К.І. звернулася з додатковою заявою (клопотанням) щодо оформлення паспорту прив'язки ТС, додавши при цьому вичерпний перелік документів.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом, 03.06.2016 Управлінням містобудування та архітектури Херсонської міської ради було видано ФОП Філатовій К.І. паспорт прив'язки на встановлення тимчасової споруди, а саме зупиночного комплексу з торгівельними павільйонами по вул. Комкова в районі будинку №75 в м.Херсоні, зареєстрований за №114-10771-22 за відсутності інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування, оскільки ФОП Філатова К.І. на день звернення до відповідача не була власником або землекористувачем земельної ділянки.

На думку прокурора, право встановлювати тимчасові споруди має лише власник землі або землекористувач, що і стало підставлю для звернення останнього до суду із відповідним позовом про анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди та звільнення території земельної ділянки шляхом демонтажу тимчасової споруди.

Відповідно до ч.5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом ч.1 ст. 26 цього Закону до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів тощо.

Згідно із ч.2,3 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово без улаштування фундаменту. Якщо тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності є малою архітектурною формою /МАФ/, її встановлення здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Ч.4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.

Центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури є Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України відповідно до Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництво та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 633/211.

На виконання повноважень, установлених законодавством, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 21 жовтня 2011 року № 244 затвердило Порядок.

Отже, механізм розміщення ТС для провадження підприємницької діяльності регулюється вказаним Порядком.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Порядку ТС - це одноповерхова споруда, що встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. ТС можуть бути пересувними та стаціонарними.

За положеннями пунктів 2.1, 2.20, 2.21, 2.30 та 2.31 Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС, установлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу, розміщення ТС самовільно забороняється.

Згідно з пунктами 2.4 та 2.5 Порядку відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви перевіряє відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам. У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю.

Відповідно до пунктів 2.10., 2.12., 2.24., 2.25 Порядку паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, та підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу міської ради. Паспорт прив'язки виготовляється у двох примірниках. Один примірник зберігається у замовника ТС, другий - у відповідному органі з питань містобудування та архітектури. Відомості паспорта прив'язки вносяться органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або відповідної районної державної адміністрації в інформаційну базу містобудівного кадастру (для стаціонарних ТС). Паспорт прив'язки підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.

За нормами пунктів 2.3, 2.6 та 2.11 Порядку перелік документів для отримання паспорта прив'язки ТС є вичерпним. Зазначеними пунктами не передбачено надання документів про відведення земельних ділянок під розміщення ТС.

Зокрема, пунктом 2.6 Порядку встановлено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури з заявою щодо оформлення паспорта прив'язки тимчасових споруд, до якої додає самостійно отримані: схему розміщення тимчасових споруд; ескізи фасадів тимчасових споруд у кольорі М 1:50 (для стаціонарних тимчасових споруд), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України"; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Позивачем не наведено будь-яких доказів порушення відповідачем вимог Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності та інших законодавчих актів, за наявності яких можливо б було анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди відповідно до пункту 2.27 Порядку, згідно якого дія паспорта прив'язки тимчасової споруди анулюється лише за умов: недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; не встановлення тимчасової споруди протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; або надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку під час підготовки паспорта прив'язки тимчасової споруди.

Відтак ФОП Філатовою К.І. були виконані усі вимоги передбачені Порядком та надані усі документи для оформлення та видачі паспорту прив'язки для розмічення тимчасової споруди - зупиночного комплексу з торгівельними павільйонами по вул. Комкова в районі будинку №75 в м. Херсоні.

Що ж стосується посилань прокуратура, викладених в апеляційній скарзі та позовній заяві стосовно того, що відсутність документів на землекористування на відповідну земельну ділянку унеможливлює оформлення та видачу паспорту прив'язки та тягне за собою його анулювання, то судова колегія їх відхиляє, оскільки дійсно Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядок не містять юридичних приписів щодо обов'язкового попереднього або наступного набуття суб'єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити тимчасові споруди для здійснення підприємницької діяльності.

При цьому, додаток 1 до Порядку, який передбачає надання інформації щодо площі земельної ділянки згідно з документами землекористування, як роз'яснено листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 лютого 2012 року № 7/14-2737, застосовується лише в тих випадках, коли заявник уже є власником земельної ділянки і має намір розмістити ТС саме на цій земельній ділянці. У інших випадках надання такої інформації не є обов'язковим.

Відтак, додаток 1 до Порядку не встановлює, порівняно з текстом Порядку, нових норм і правил поведінки, а лише визначає форму документа, що має назву «Паспорт прив'язки».

Таким чином, для розміщення ТС за умови наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування земельна ділянка не відводиться, а обов'язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб'єктів господарювання, які є власниками земельної ділянки.

Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Великої палати Верховного суду від 12.06.2018р. у справі №905/15552/16.

Отже, посилання прокурора на те, що право встановлення ТС має лише власник землі або землекористувач, є безпідставним.

За таких обставин, судова колегія погоджується з висновками місцевого господарського суду про відмову у задоволенні позовних вимог Прокурора - керівника Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради та вважає, що доводи, заперечення і вимоги Заступника прокурора Херсонської області, викладені в апеляційній скарзі, є безпідставними, необґрунтованими та на висновки суду не впливають.

З огляду на викладене, судова колегія вважає, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, отже підлягає залишенню без змін, а апеляційну скаргу - не задовольняє.

Згідно із ст.129 ГПК України витрати скаржника по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276 282 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Рішення Господарського суду Херсонської області від 25.04.2018 року у справі №923/1174/16 залишити без змін, апеляційну скаргу Заступника прокурора Херсонської області - без задоволення.

Відповідно до ст.284 ГПК України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом 20 днів, які обчислюються у відповідності до ст.288 ГПК України.

Повний текст постанови складено 08.08.2018 р. о 15.50

Головуючий суддя Г.П. Разюк

Суддя Г.І. Діброва

Суддя А.І.Ярош