Рішення № 75753653, 07.08.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2018
Номер справи
812/550/18
Номер документу
75753653
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

12.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

07 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/550/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря - Карча В.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2 (ордер від 26.06.2018 № 029094),

представника відповідача - Рудя В.В. (довіреність від 06.04.2018 № 93-Д),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» в частині припинення служби в органах місцевого самоврядування та звільнення ОСОБА_1, розпорядження від 31.01.2018 № 44-К «Про звільнення ОСОБА_1», поновлення на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, стягнення середнього заробітку на час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

02.03.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради, в якому позивач просив: визнати протиправним та скасувати рішення Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» в частині припинення служби в органах місцевого самоврядування та його звільнення та розпорядження від 31.01.2018 № 44-к «Про звільнення ОСОБА_1»; поновити ОСОБА_1 на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 31.01.2018; стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 01.02.2018; допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення позивача на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах одного місяця. Позовні вимоги мотивовано таким.

Рішенням шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання «Про затвердження заступників міського голови» від 16.02.2016 № 100 позивача було обрано заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів, про що також зроблено відповідний запис у його трудовій книжці від 30.05.2016. Розпорядженням міського голови від 17.02.2016 № 24-К позивачу присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування та встановлено посадовий оклад.

Згідно з рішенням Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 05.05.2016 № 404 позивача обрано заступником міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради сьомого скликання.

На виконання вказаного рішення позивача після складення присяги було прийнято на службу в орган місцевого самоврядування - Сєвєродонецьку міську раду, і з 17.02.2016 він вступив на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Рішенням Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» позивача було звільнено 31.01.2018 у зв'язку з розпуском та достроковим припиненням повноважень виконавчого комітету, ч. 1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», припинено службу в органах місцевого самоврядування.

На підставі цього рішення міський голова видав розпорядження від 31.01.2018 № 44-К про звільнення позивача з займаної посади з 31.01.2018.

Позивач вважає рішення Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 та розпорядження від 31.01.2018 № 44-К про його звільнення незаконними й протиправними з таких підстав.

Рішення Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 в частині припинення служби в органах місцевого самоврядування та його звільнення позивач вважає незаконним, оскільки він не був та не мав права бути членом виконкому, а тому його не можна було звільняти у зв'язку з розпуском виконкому. На час прийняття цього рішення позивач був депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання.

Частиною дев'ятою статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена заборона входити до складу виконавчого комітету міської ради депутатів відповідної ради.

Разом з тим, згідно з частиною третьою статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до складу виконкому міськради повинні входити міський голова, заступник (заступники) міського голови, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету, а також керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. При цьому відповідно до частини другої статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міськрадою повинен бути затверджений кількісний та персональний склад виконавчого комітету.

Позивач зазначає, що до прийняття Сєвєродонецькою міською радою рішення від 30.01.2018 № 2233 про внесення змін до кількісного комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання ним не було порушено приписів закону щодо несумісності статусу депутата місцевої ради з іншими посадами та видами діяльності.

Але 30.01.2018 рішенням Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 про внесення змін до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання позивача було включено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, що є порушенням приписів закону щодо несумісності статусу депутата місцевої ради з іншими посадами та видами діяльності.

Під час обговорення питання про включення в порядок денний питання про внесення позивача до складу членів виконкому він звернувся до депутатів із заявою про те, що він є діючим депутатом та не може входити до складу виконкому, але цей факт було проігноровано більшістю депутатів та прийнято незаконне рішення.

За таких обставин позивач вважає рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 про внесення змін до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання в частині включення його до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання незаконним. З цих підстав оскаржив рішення до Луганського окружного адміністративного суду.

Позивач вважає, що оскільки його було незаконно включено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, то рішення Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 в частині припинення служби в органах місцевого самоврядування та його звільнення у зв'язку з розпуском виконкому теж незаконне.

Також зазначає, що в день звільнення він знаходився на лікарняному, а відповідно до частини третьої статті 40 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці.

Вважає, що за весь час вимушеного прогулу йому має бути відшкодовано середній заробіток.

Ухвалою суду від 05.03.2018 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 16.03.2018 відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

10.04.2018 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній посилається на таке.

Відповідно до положень статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Згідно з пунктом 3 статті 9.4 Регламенту Сєвєродонецької міської ради 7-го скликання окремо затверджуються кандидатури, які входять до складу виконавчого комітету за посадою (крім секретаря міської ради), а саме: заступники міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, керуючий справами виконкому.

Отже, в силу приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Сєвєродонецької міської ради 7-го скликання заступник (заступники) міського голови обов'язково входять до складу виконавчого комітету.

Посилання позивача на ту обставину, що під час обговорення питання про включення в порядок денний сесії питання про внесення його до складу виконавчого комітету він звернувся з заявою до депутатів про те, що він є діючим депутатом та не може входити до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради, відповідач вважає необґрунтованими з таких підстав:

- надаючи таку заяву, позивач фактично зловживає Законами України та нехтує своїм обов'язком як заступника міського голови входити до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради;

- Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», який визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, не містить такої окремої правової фігури, як заступник міського голови.

Посада заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів зазначається лише у ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка має назву «Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті ради», та в ст. 53 цього Закону «Організація роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради». Тобто, дана посада регулюється нормами, які стосуються виключно роботи виконавчого комітету.

Законом передбачено виконання заступником міського голови певних функцій міського голови в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції.

Згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту) або підприємницькою діяльністю.

Таким чином, оскільки виходячи зі змісту Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» позивач не може бути одночасно і депутатом міської ради, і членом виконавчого комітету (обов'язок як заступника міського голови), то дані обставини були підставою для припинення ним достроково повноважень депутата місцевої ради.

Крім того, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 у справі № 812/365/18 позивачу було відмовлено у задоволенні позову про визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання». Тим самим Луганський окружний адміністративний суд підтвердив законність прийнятого рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233.

А отже, позовні вимоги, на думку відповідача, є необґрунтованими й безпідставними.

Також відповідач посилається, що посада заступника міського голови є виборною, прийняття на яку здійснюється шляхом затвердження відповідною радою.

Чинним законодавством передбачено, що обрання на виборну посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється за пропозицією міського голови шляхом затвердження відповідною міською радою, а звільнення з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради здійснюється за пропозицією міського голови міською радою з відповідним внесенням змін до складу виконавчого комітету міської ради, а відтак вирішення вказаних питань є виключною компетенцією міської ради.

Таким чином, посада, на якій перебував позивач, є виборною, а тому у зв'язку з припиненням повноважень виконавчого комітету автоматично припиняються повноваження його посадових осіб, посади яких є виборними, в тому числі посада, на якій перебував позивач. При цьому ОСОБА_1, як заступника міського голови, не включено до нового складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради.

Крім того, посилання позивача на положення ст. 40 КЗпП України відносно звільнення в період тимчасової непрацездатності не поширюються на нього, оскільки посада, з якої звільнено позивача, була виборною. При цьому між сторонами виник спір з приводу припинення трудового договору з працівником з підстав, передбачених ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а не у зв'язку зі звільненням працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, норми ч. 3 ст. 40 КЗпП України на ці правовідносини не поширюються.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову (арк. спр. 110-111).

У судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, також пояснили, що рішення від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» було прийнято з порушенням встановленої процедури, без повідомлення позивача, проект рішення не був офіційно оприлюднений.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, викладених у відзиві на позов.

Ухвалою суду від 07.08.2018 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про прийняття заяви про зміну предмету та підстав позову відмовлено.

Ухвалою суду від 07.08.2018 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням шостої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 16.02.2016 № 100 позивача ОСОБА_1 затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, про що зроблено відповідний запис у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 (арк. спр. 7, 30).

17.02.2016 позивач склав присягу посадової особи місцевого самоврядування, йому присвоєно дев'ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується також записами в трудовій книжці (зворотній бік арк. спр. 30).

Рішенням дванадцятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 05.05.2016 № 404 позивача затверджено на посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (арк. спр. 8).

Рішенням тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» внесено зміни до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 3 від 02.12.2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та визначення його кількісного складу», яким, зокрема, введено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою ОСОБА_1 (арк. спр. 6).

Рішенням тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» вирішено здійснити розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинити службу в органах місцевого самоврядування та звільнити 31.01.2018 у зв'язку із розпуском та достроковим припиненням повноважень виконавчого комітету, частина 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема, ОСОБА_1 (арк. спр. 9).

На підставі рішення тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» та керуючись статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова видав розпорядження від 31.01.2018 № 44-к «Про звільнення ОСОБА_1», яким ОСОБА_1, заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, звільнено з займаної посади 31.01.2018 у зв'язку із розпуском та достроковим припиненням повноважень виконавчого комітету, частина 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (арк. спр. 10).

Не погодившись із рішенням Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 в частині його звільнення та розпорядженням міського голови від 31.01.2018 № 44-к, позивач оскаржив їх до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд керується таким.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III) регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 3 Закону № 2493-ІІІ посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно зі статтею 7 Закону № 2493-ІІІ правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 2493-ІІІ прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.

Частиною першою статті 20 Закону № 2493-ІІІ передбачено, що, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 5, 7, 10, 20 частини четвертої статті 42 Закону № 280/97-ВР міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Частинами першою-третьою статті 51 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

Згідно з частинами першою, восьмою статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Пунктами 3, 5 частини першої статті 2.21 Регламенту Сєвєродонецької міської ради, затвердженого рішенням п'ятнадцятої сесії міської ради від 21.07.2016 № 579 (далі - Регламент), передбачено, що виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів.

Згідно з частиною третьої статті 9.4 Регламенту окремо затверджуються кандидатури, які входять до складу виконавчого комітету за посадою (крім секретаря міської ради), а саме: заступники міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, керуючий справами виконкому.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до частини першої статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Частиною другою статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка згідно з Законом України «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» підписана від імені України 06 листопада 1996 року в м. Страсбурзі і ратифікована та відповідно до частин першої, п'ятої статті 6 КАС України є міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Отже, згідно з положеннями Закону № 280/97-ВР затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету відноситься до компетенції відповідної ради.

Як уже зазначено судом, рішенням тридцять восьмої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради сьомого скликання від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» внесено зміни до кількісного складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання № 3 від 02.12.2015 «Про утворення виконавчого комітету міської ради та визначення його кількісного складу», яким, зокрема, введено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання за посадою ОСОБА_1

Не погодившись зі вказаним рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 29.03.2018 у справі № 812/365/18 за позовом ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання», залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.06.2018, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

У рішенні по вказаній справі суд зазначив, що особа, яка займає посаду заступника міського голови з питань роботи виконавчих органів ради, має входити до складу виконавчого комітету міської ради за законом в силу займаної посади без отримання згоди останнього на таке включення, у зв'язку з чим правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 30.01.2018 № 2233 «Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання» в частині введення до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1 відсутні.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного суд не бере до уваги доводи позивача про те, що його неправомірно було включено до складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, оскільки вказаним доводам уже надано оцінку в рішенні суду по справі № 812/365/18, яке набрало законної сили.

Щодо звільнення позивача з посади заступника міського голови та припинення служби в органах місцевого самоврядування слід зазначити таке.

Аналіз статті 51 Закону № 280/97-ВР дає підстави вважати, що повноваження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради закінчується після сформування нового складу виконавчого комітету.

Аналогічний правовий висновок наведено Верховним Судом у постанові від 31.01.2018 у справі № 2а/1711/1377/11 (провадження № К/9901/1502/18).

Таким чином, після розпуску виконавчого комітету згідно з рішенням Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 позивач відповідно до статті 51 Закону № 280/97-ВР повинен був продовжувати виконувати повноваження заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів до сформування нового складу виконавчого комітету.

Рішенням тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 31.01.2018 № 2236 одночасно з розпуском виконавчого комітету ради припинено й службу в органах місцевого самоврядування позивача.

Рішенням тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради VII скликання від 31.01.2018 № 2240 «Про затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради» затверджено новий склад виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради у кількості 18 осіб та затверджено персональний склад виконавчого комітету, куди позивач не увійшов (арк. спр. 150).

Таким чином, відповідач передчасно, до сформування нового складу виконавчого комітету припинив службу позивача в органах місцевого самоврядування, що підтверджується хронологічним порядком прийнятих рішень.

Однак, незважаючи на допущене відповідачем порушення суд бере до уваги, що новий склад виконавчого комітету було сформовано того ж дня, що й розпуск попереднього та звільнення позивача - 31.01.2018. Тому поновлення позивача на займаній посаді є неможливим, оскільки 31.01.2018 було сформовано новий склад виконавчого комітету, позивач не увійшов до складу нового виконавчого комітету, відповідно, не міг продовжувати виконання повноважень заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів.

Пояснення позивача та його представника щодо порушення порядку скликання тридцять дев'ятої (позачергової) сесії Сєвєродонецької міської ради, порушення процедури прийняття оскарженого рішення суд до уваги не бере, оскільки вказані пояснення виходять за межі підстав позову, в задоволенні клопотання про зміну предмету та підстав позову ухвалою суду від 07.08.2018 відмовлено.

Щодо доводів позивача про те, що його звільнення відбулося в період його тимчасової непрацездатності, слід зазначити таке.

Згідно з листком непрацездатності серії АДП № 988049 ОСОБА_1 31.01.2018 перебував на лікарняному (арк. спр. 121).

Відповідно до частини третьої статті 40 КЗпП України не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за пунктом 5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці.

Таким чином, вказана заборона щодо звільнення працівника поширюється на випадки розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

В даному випадку відбулося припинення служби позивача в органах місцевого самоврядування та звільнення його з посади заступника міського голови не з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, як це передбачено КЗпП України, а на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у зв'язку з розпуском виконавчого комітету.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі повно і всебічно досліджених доказів суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Сєвєродонецької міської ради від 31.01.2018 № 2236 «Про розпуск виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради VII скликання, припинення повноважень та звільнення заступників міського голови, керуючого справами виконкому» в частині припинення служби в органах місцевого самоврядування та звільнення ОСОБА_1, розпорядження від 31.01.2018 № 44-К «Про звільнення ОСОБА_1», поновлення на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, стягнення середнього заробітку на час вимушеного прогулу відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 08 серпня 2018 року.

Суддя І.О. Свергун