
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 серпня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/1983/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до районного комунального підприємства "Старобільськвода" про стягнення коштів за податковим боргом,-
ВСТАНОВИВ:
09 липня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДФС у Луганській області до районного комунального підприємства "Старобільськвода" про стягнення коштів за податковим боргом.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що станом на 22.06.2018 за відповідачем рахується податкова заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1 840 211,33 грн., яка виникла через несплату самостійно визначеного грошового зобов'язання, у зв'язку з чим позивач просить суд стягнути кошти з рахунків, обслуговуючих відповідача у сумі податкової заборгованості 1840211,33 грн., у тому числі основний борг - 1803612,71 грн., пеня - 36598,62 грн., яка виникла за період з 30.09.2017 по 230.06.2018.
Представник позивача в судове засідання не прибув, розгляд справи просив проводити без його участі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, розгляд справи просив проводити без його участі, позовні вимоги визнав в повному обсязі, про що надав відповідну заяву.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-78 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що районне комунальне підприємство «Старобільськвода» зареєстровано в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку у Старобільській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області за основним місцем обліку, має відкриті банківські рахунки та рахунки в Казначействі України та Головному управлінні Державної казначейської служби у Луганській області (а.с.29,30).
Станом на 22.06.2018 за РКП «Старобільськвода» рахується податкова заборгованість з податку на додану вартість у сумі 1 840 211,33 грн, у тому числі: основний борг - 1 803 612,71 грн; пеня 36598,62 грн (виникла у період з 30.09.2017 по 20.06.2018):
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2017 по строку сплати до 30.09.2017 у сумі 157617,00 грн;
- з 09.10.2017 по 20.06.2018 відповідач частково сплачував податкову заборгованість у загальній сумі 1101962,29 грн. (зараховано в порядку черговості до попередньо відпрацьованої в судовому порядку заборгованості) в результаті чого була нарахована пеня у розмірі 36598,62 грн;
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за вересень 2017 по строку сплати до 30.10.2017 у сумі 213834,00 грн;
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за жовтень 2017 по строку сплати до 30.11.2017 у сумі 276365,00 грн;
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 по строку сплати до 30.12.2017 у сумі 187189,00 грн;
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2017 по строку сплати до 30.01.2018 у сумі 236762,00 грн;
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2018 по строку сплати до 02.03.2018 у сумі 148420,00 грн;
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 по строку сплати до 30.03.2018 у сумі 499589,00 грн;??
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2018 по строку сплати до 30.04.2018 у сумі - 156270,00 грн.,
- нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2018 по строку сплати до 30.05.2018 у сумі 326089,00 грн (а.с.11-27).
Відповідачу Старобільською об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу від 10.05.2016 №41-17, яку вручено 10.05.2016 під підпис уповноваженій особі РКП «Старобільськвода» (а.с.28).
08.08.2018 позивачем через канцелярію суду надано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивачем зазначено, що станом на 07.08.2018 за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку на додану вартість у сумі 1 505 211,33 грн, у зв'язку з частковим погашенням заборгованості, у тому числі: основного боргу - 1 469 490,45 грн, пеня - 35720,88 грн, яка виникла у період з 30.09.2017 по 20.06.2018. У зв'язку з наведеним позивач просить суд стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків у сумі заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 1 505 211, 33 грн. Вказану заяву про зменшення позовних вимог прийнято судом (а.с.53,55).
Як вбачається, з інтегрованої картки платника податку:
з 09.10.2017 по 20.06.2018 відповідачем частково сплачено податкову заборгованість у сумі 1101962,29 (зараховано в порядку черговості до попередньо відпрацьованої в судовому порядку заборгованості) в результаті чого нарахована пеня у розмірі - 35 720, 88 грн відповідно до ст.129 ПКУ;
нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за листопад 2017 року по строку сплати до 30.12.2017 (з урахуванням часткової сплати в порядку черговості у сумі 84828,55 грн) залишок несплаченого грошового зобов'язання 102360,45 грн;
нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2017 по строку сплати до 30.01.2018 у сумі 236762,00 грн;
нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за січень 2018 по строку сплати до 02.03.2018 у сумі 148420,00 грн;
нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2018 по строку сплати до 30.03.2018 у сумі 499589,00 грн;
нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за березень 2018 по строку сплати до 30.04.2018 у сумі 156270,00 грн;
нараховано у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного відповідачем в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2018 по строку сплати до 30.05.2018 у сумі 326089,00 грн (а.с.11-27, 59-63).
Таким чином, станом на 07.08.2018 за відповідачем рахується заборгованість зі сплати податку на додану вартість у сумі 1 505 211,33 грн, у тому числі: основного боргу - 1 469 490,45 грн, пені - 35720,88 грн, яка виникла у період з 30.09.2017 по 20.06.2018, що підтверджується довідкою про заборгованість, розрахунком заборгованості та інтегрованою карткою платника податку (а.с.55-63).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня і у спірних правовідносинах належним позивачем є Головне управління ДФС у Луганській області.
Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг-це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
На підставі п. п. 20.1.18 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.49.16 ст.49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим кодексом.
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПКУ для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 ПК України при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 ПК України визначено, що нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Відповідно до пункту 131.1 статті 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Згідно з п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 95.1, 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивачем здійснено заходи по стягненню податкового боргу з платника податків, передбачені діючим законодавством, але вони не призвели до погашення податкового боргу, податковий борг у добровільному порядку станом на день розгляду справи відповідачем не сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків (а.с.59-63).
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що необхідно задовольнити.
Крім того, відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі.
В силу статі 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог. Суд не приймає відмови від позову, визнання позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову судом не встановлено.
Питання по судовому збору не вирішується оскільки, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДФС у Луганській області до районного комунального підприємства "Старобільськвода" про стягнення коштів за податковим боргом, - задовольнити.
Стягнути з районного комунального підприємства «Старобільськвода» (код ЄДРПОУ 39816143, адреса: Луганська область, Старобільський район, м.Старобільськ, вул.Повітрянофлотська, 52Б) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку за податковим боргом з податку на додану вартість у сумі 1 505 211,33 грн (один мільйон п'ятсот п'ять тисяч двісті одинадцять гривень 33 коп), у тому числі: основний борг - 1 469 490,45 грн, пеня - 35720,88 грн, яка виникла за період з 30.09.2017 по 20.06.2018 в доход Державного бюджету України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.Є. Петросян