
10.2.4
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
08 серпня 2018 року СєвєродонецькСправа № 1240/2324/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в інтересах ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (93300, Луганська обл., м. Попасна, вул. Шкільна, 2) про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
03 серпня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області у якому позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо припинення ОСОБА_2 виплати пенсії з 01.03.2016;
- визначити неправомірною бездіяльність відповідача щодо нарахування та в виплати пенсії ОСОБА_2 за період з 01.03.2016 по 31.06.2018;
- зобов'язати відповідача сплатити ОСОБА_2 заборгованість по пенсії, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії з 01.03.2016 по 31.06.2018 включно.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_2 є громадянкою України та з червня 2014 року, як пенсіонер, знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області. Пенсія їй призначена за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_2 постійно проживає на території України та увесь час зареєстрована на території Попаснянського району Луганської області. На постійне проживання за кордон ніколи не виїжджала. До березня 2016 року ОСОБА_2 постійно виплачувалася пенсія та вона її постійно отримувала через установи банків. Але з березня 2016 року виплата пенсії ОСОБА_2 була припинена та не стала виплачуватися. За станом здоров'я, відсутністю коштів та іншими сімейними обставинами ОСОБА_2 не мала можливості відразу ж змінити своє місце проживання. Але у зв'язку із тим, що у селищі Молодіжне до наступного часу продовжуються бойові дії та створюється загроза життю, ОСОБА_2 у травні 2018 року була вимушена покинути своє місце проживання і переїхала проживати в м. Золоте-1, Попаснянського району, Луганської області та 22 травня 2018 року була взята на облік в Управлінні соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області, як внутрішньо переміщена особа. Крім того, 22.05.2018 року і 07.06.2018 року ОСОБА_2, зверталася до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із заявами про те на підставі чого їй була припинена виплата пенсії з березня 2016 року та щоб їй поновили виплату пенсії та виплатили належну їй пенсію за вісь час затримки. На своє звернення вона отримала відповідь від 15.06.2018, де зазначено, що для виплати пенсії їй необхідно надати довідку про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу та відкрити рахунок в «Ощадбанку» на території, яка контролюється органами державної влади. Після чого її включать в список для перевірки її фактичного місця проживання та поновлення виплати пенсії буде здійснено після отримання рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. При цьому на підставі чого ОСОБА_2 була припинена виплата пенсії з березня 2016 року так нічого і не повідомили та копію рішення про припинення виплати пенсії їй надано не було. У той же час усно ОСОБА_2 повідомили, що нібито ніякого рішення при припинення виплати їй пенсії не виносилося, а тільки з березня 2016 року їй не стали нараховувати пенсію. ОСОБА_2 були виконані всі вимоги УПФУ в Попаснянському районі Луганської області та надані всі необхідні документи. Після чого була здійснена перевірка за місцем її фактичного проживання у м.Золоте-1, Попаснянського району. У липні 2018 року дійсно ОСОБА_2 була поновлена виплата пенсії, але пенсія їй була виплачена тільки за липень 2018 року. Щодо належної їй пенсії за період з 01 березня 2016 року по 30 червня 2018 року включно, ця пенсії їй виплачена не була та не виплачується до наступного часу. ОСОБА_2 вважає такі дії відповідача в частині припинення їй виплати пенсії, а також і бездіяльність відповідача в частині не нарахування та невиплати їй пенсії у період з 01 березня 2016 року по 30 червня 2018 року, та продовження невиплати пенсії за цей період до наступного часу, протиправними та такими, що порушують її права.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Після усунення недоліків зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не встановив, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
Щодо заявленого клопотання про поновлення строку звернення до суду суд зазначає таке.
Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).
Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою статті 46 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Частиною другою статті 46 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Спір у цій справі пов'язаний з невиплатою пенсійним органом вже нарахованих сум пенсійного забезпечення ОСОБА_2, які є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з наступних положень законодавства, і відповідно строк звернення до адміністративного суду за відновленням порушених пенсійних прав може обмежуватися лише спеціальною нормою Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що не суперечить положенням частини першої статті 122 КАС України, яка не виключає можливості розгляду спорів у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами за минулий час поза межами шестимісячного строку.
З врахуванням вказаних норм Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Оскільки позивач не отримував від відповідача жодного рішення про припинення виплати пенсії з 01 березня 2016 року, з якого б було можливим встановити підстави такого припинення, а на стадії відкриття провадження у даній справі не має об'єктивної можливості встановити, чи є вина відповідача у ненарахуванні чи у невиплаті позивачу в період з 01 березня 2016 року сум пенсії, і чи є такі дії територіального органу Пенсійного фонду України та їх наслідки з урахуванням вимог Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проявом порушення відповідачем законодавства про пенсійне забезпечення, суд не має правових підстав для відмови в судовому захисті пенсійних прав позивача та вважає за необхідне вирішити питання щодо поновлення строку звернення до суду під час судового розгляду справи.
Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Щодо клопотання позивача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.
Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з вимогами частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що клопотання позивача є необґрунтованим та не підлягає задоволенню, а справу слід розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає для з'ясування всіх обставин у справі.
Керуючись статтями 9, 12, 77, 80, 162-163, 168, 171, 173, 179, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду
- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу - копію відзиву та доданих до нього документів;
- інформацію щодо перебування на обліку ОСОБА_2 на обліку в УПФУ в Попаснянському районі Луганської області;
- завірену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_2, фактичне місце проживання як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1);
- інформацію про дату останньої виплати пенсії та розмір невиплаченої суми пенсії ОСОБА_2.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (93300, Луганська, м. Попасна, площа Леніна, 2) надати суду інформацію щодо чинності довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, на ім'я ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1.
Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяА.Г. Секірська