
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2018 р. справа № 809/1121/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап'юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання протиправними дії, щодо відмови у призначені пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання вчинити певні дії.
29.06.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків. Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 17.05.2018 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області з заявою про призначення позивачу з 10.06.2018 пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2. Однак листом №1598/03 від 25.05.2018 відповідач відмовив в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Вважаючи наведену відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області протиправною, оскільки відповідач не зарахував до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 підтверджений необхідними документами періоди роботи ОСОБА_1 з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 на Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді №9, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому позовних вимог не визнав, просив в його задоволенні позову відмовити на тій підставі, що для зарахування до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 періоду роботи ОСОБА_1 з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 на Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді №9 необхідно надати уточнюючу довідку зазначеного підприємства чи його правонаступника про пільговий характер роботи за вказаний період та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць. Зважаючи на те, що ОСОБА_1 під час звернення до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області таких документів не надав, відповідач правомірно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.
17.05.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив призначити з 10.06.2018 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2, оскільки позивач працював майстром та виконробом на будівництві (а.с.12).
25.05.2018 Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області листом №1598/03 відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2 з підстав недостатності пільгового стажу (а.с.10-11). Зокрема, в зазначеному листі №1598/03 від 25.05.2018 відповідач вказав, що загальний стаж роботи позивача складає 37 років 11 місяців 5 днів. При цьому, періоди роботи ОСОБА_1 з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 на Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді №9 зарахувати до пільгового стажу роботи немає підстав, оскільки для підтвердження стажу роботи заявник має подати довідку зазначеного підприємства чи його правонаступника про пільговий характер роботи за вказаний період та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць.
Вважаючи відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області в призначенні пенсії протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому просив визнати зазначені дії відповідача неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 на Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді №9 до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 10.06.2018.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення». Так, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637. Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2, копія якої наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивач з 27.12.1982 по 01.04.1983 працював на посаді майстра Івано-Франківського постійно діючого будівельного поїзда №9, з 10.11.1984 - переведений на посаду майстра, з 01.05.1987 - переведений на посаду виконроба, з 03.03.1988 - переведений на посаду майстра, з 01.04.1988 - знову переведений на посаду виконроба, а 03.09.1997 - звільнений з роботи за власним бажанням (а.с.13-14).
З огляду на зміст наведених в трудовій книжці позивача записів, без додаткового з'ясування обставин та характеру роботи на вказаних посадах, зокрема щодо зайнятості повний робочий день, відсутня можливість встановити, що посади виконроба та майстра, які фактично займав ОСОБА_1 та, за його словами, відносяться до розділу ХХVII «Будівництво» Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок №383).
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Так, згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно зі статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків №1 або №2, і необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт за Списком №1 або №2.
Відсутність підтвердження цих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції в подібних правовідносинах, викладеній в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 в справі №164/1993/14-а (2-а/164/2/2015), провадження №К/9901/1452/18.
В матеріалах справи міститься копія довідки Товариства з додатковою відповідальністю «Західбуделеватор» від 19.04.2016 №06, згідно якої Івано-Франківський постійно діючий будівельний поїзд №9 тресту Західелеватормлинбуд реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство «Західбуделеватор», яке відповідно до наказу Фонду державного майна України від 26.03.1999 №140 реорганізовано в Товариство з додатковою відповідальністю «Західбуделеватор» (а.с.17).
Вищевказане також підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про Товариство з додатковою відповідальністю «Західбуделеватор».
Таким чином, правонаступником Івано-Франківського постійно діючого будівельного поїзду №9, на якому ОСОБА_1 в періоди з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 займав посади майстра та виконроба, на даний час є Товариство з додатковою відповідальністю «Західбуделеватор».
Позивач не надав суду жодних документів про те, що він звертався до вищевказаного Товариство з додатковою відповідальністю «Західбуделеватор» для отримання інформації про періоди роботи ОСОБА_1, що зараховуються до спеціального стажу, характеру виконуваної ним роботи, будь-яких первинних документів за час виконання такої роботи в Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді №9.
Щодо факту проведення атестації робочих місць, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, то суд вказує на таке.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442 (надалі - Порядок №442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі по тексту - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року №41 (надалі - Методичні рекомендації №41).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій №41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій №41 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
За змістом пункту 3 Порядку №442 застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18 листопада 2005 року №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 року за №1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
У пункті 4.2 зазначеного Порядку №442 застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Норми статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» «б» є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу. Відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції в подібних правовідносинах, викладеній в постанові Верховного Суду від 21.02.2018 в справі №465/1351/17, провадження №К/9901/1076/17.
В даному випадку жодних документів, які б підтверджували факт проведення атестації відповідних робочих місць, які займав позивач в період з 10.11.1984 по 03.09.1997, суду надано не було.
За вказаних обставин, в ОСОБА_1 відсутнє право на зарахування періодів роботи з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 на Івано-Франківському постійно діючому будівельному поїзді №9 до стажу роботи на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про те, що відмова Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську зарахувати період роботи позивача з 27.12.1982 по 01.04.1983 та з 10.11.1984 по 03.09.1997 на посадах, які включені до Списку №2, є обґрунтованою, а позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, не підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську (вулиця Незалежності, 44, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 20550895), про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап'юк С.В.