Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.01.10 р. Справа № 34/158пн
Суддя господарського суду Донецької області Кододова О.В.
при секретарі судового засідання Котельніковій Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Прокурора Володарського району Донецької області в інтересах держави в особі Володарської селищної ради
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт.Володарське
про забовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0023га та приведення ділянки в придатний для використання стан за цільовим призначенням.
за участю Прокурора Пономарьов А.О.
Представники сторін:
від позивача не зявився
від відповідача не зявився
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов прокурором Володарського району Донецької області в інтересах держави в особі Володарської селищної ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт.Володарське про забов”язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,023га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та приведення ділянки в придатний для використання стан за цільовим призначенням.
В обгрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, приписи про усунення порушення земельного законодавства, а також норми ст.ст. 124,125,126 Земельного кодексу України.
Додатковою заявою від 13.01.2010р. Прокурор уточнив позовні вимог та просить суд забов”язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0023га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 та привести ділянку в придатний для використання стан за цільовим призначенням. Заява прийнята судом до розгляду .
Відповідач відзив на позов не надав, витребуваних документів не представив, у судове засідання не зявився, про дату та місце судового засідання був належним чином повідомлений шляхом направлення за його адресою відповідних ухвал.
Як вбачається з довідки адресного бюро від 13 грудня 2009року (а.с.22) відповідач зареєстрований за адресою: с.м.т. Володарське, вул. Горького, 24, саме за цією адресою господарським судом направлялися ухвали.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач телеграмою від 14.12.2009р. просив суд відкласти розгляд справи, у зв”язку із станом здоров”я. Суд ухвалою від 14.12.2009р. задовольнив клопотання відповідача та відклав розгляд справи. У судове засідання 21.01.2010 відповідач вдруге не з”явився, телеграмою від 21.01.2010р. просив суд відкласти розгляд справи, у зв”язку із станом здоров”я. Суд відхилив клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, оскільки ОСОБА_1 не надано жодного документу щодо поважності неявки у судові засідання. Крім того 24.01.2010р. закінчується строк розгляду справи. Відтак відповідно до положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
За клопотанням позивача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд, встановив :
Південним регіональним відділом державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області 30 жовтня 2009року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, якою встановлено, що на час перевірки 30.10.2009року ПП ОСОБА_1 самовільно зайнята та використовується земельна ділянка площею 0,0023га із земель житлової та громадської забудови Володарської селищної ради в АДРЕСА_1 до моменту виникнення права власності, постійного користування чи оренди землі та державної реєстрації цих прав, що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України. На земельній ділянці розміщено металевий контейнер.
За наслідками проведеної перевірки відповідачу направлено припис від 30.10.2009року №031698 про усунення порушень земельного законодавства, який отримано особисто ОСОБА_1, про що міститься її підпис на зворотній стороні акту.
30 жовтня 2009року прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення №30/10-09, якою визнано ОСОБА_1 винною у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00грн.
Як вбачається з письмових пояснень наданих позивачем (а.с. 14) Володарська селищна рада підтримує позов прокурора та зазначає, що ПП ОСОБА_1 станом на 04.12.2009р. за оформленням спірної земельної ділянки у Володарську селищну раду не зверталась.
Згідно довідки КП „Володарське БТІ” від 04.12.2009р. № 175 за ПП ОСОБА_1 право власності на металевий контейнер АДРЕСА_1 не зареєстровано.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників прокуратури та позивача господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.
Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Cтаттею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах установлених цим Кодексом повноважень.
На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Порядок надання у постійне користування земельних ділянок встановлений статтею 123 Земельного кодексу України за проектами відведення цих ділянок. Умови і строки розроблення проектів визначаються договором після звернення зацікавленої особи з відповідним клопотанням, до якого додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Відповідна рада розглядає клопотання і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Цей проект погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органом, органами архітектури і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи, подається до відповідної ради, яка його розглядає та приймає рішення про надання земельної ділянки.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється ( п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актами перевірки Південного регіонального відділу державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області від 30 жовтня 2009року.
Тобто, матеріалами справи підтверджується самовільне заволодіння відповідачем спірною земельною ділянкою, що не спирається на закон і відбувається з порушенням визначеного порядку надання земельних ділянок, що здійснюється без відведення землі в натурі й одержання документа, що засвідчує право на землю.
Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують його право на користування земельною ділянкою площею 0,0023га, що розташована на по АДРЕСА_1
Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно земельну ділянку відповідачем не звільнено.
Згідно статті 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч.3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 212 Земельного кодексу України, ст. 16 Закону України „Про оренду землі”, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги прокурора Володарського району Донецької області в інтересах держави в особі Володарської селищної ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт.Володарське про забовязання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0023га та приведення ділянки в придатний для використання стан за цільовим призначенням, задовольнити повністю.
Зобовязати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІН НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0023га, розташовану АДРЕСА_1 та привести зазначену земельну ділянку в придатний для використання стан.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85,00грн.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІН НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Суддя