
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/505/18
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Градовського Ю.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, 3-тя особа: Одеський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУПФУ в Одеській області), 3-тя особа: Одеський обласний військовий комісаріат, в якому, з урахуванням уточнень до позовної заяви, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови листом від 27.12.2017 року №2334/Р-11 в перерахунку пенсії та виплати різниці в пенсії за минулий час. Також позивач просив зобов'язати ГУПФУ в Одеській області вчинити дії щодо перерахунку пенсії, починаючи з 01.09.2017 року, виходячи з 307595,53 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби та зобов'язати ГУПФУ в Одеській області провести виплату донарахованих сум пенсії після її перерахунку, в тому числі донарахованих сум за минулий час, починаючи з 01.09.2017 року, виходячи з 307595,53 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилався на протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки ВЧ А 3519, згідно якої, за розрахунком позивача, його пенсія мала б бути у розмірі 7561,72 грн., в той час як розмір призначеної відповідачем пенсії за вислугу років складає 4508,07 грн. на місяць (59% відповідних сум грошового забезпечення), що є значно меншим та порушує його право на отримання пенсії в розмірі встановленому законодавством України. При цьому позивач посилається на правову позицію, висловлену Верховним судом України в постановах від 10.03.2015 року(у справі №21-70а15) та від 20.10.2015 рок(у справі №559/3342/14-а)
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року у задоволення позову ОСОБА_2 - відмовлено.
Рішення прийнято за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 КАС України.
В апеляційній скарзі, ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року в частині відмови у задоволенні частини позовних вимог - скасувати та винести нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи, зокрема тому факту, що відповідач листом від 27 грудня 2017 року №2334/Р-11 фактично відмовив позивачу у перерахунку пенсії. Крім того, апелянт зазначав про необґрунтованість відмови судом першої інстанції у задоволенні решти позовних вимог.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що Управління при розрахунку та виплаті пенсії позивачу керувалось виключно чинним законодавством України, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог. З урахуванням викладеного просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року .
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_2, проходив військову службу в Збройних Силах України та у вересні 2017 року на підставі наказу №182 від 07.09.2017 року (а.с.12) був звільнений в запас з правом на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач знаходиться на пенсійному обліку у ГУПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
06 грудня 2017 року позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі довідки №139/334 від 10.10.2017 року (а.с.13), виданої командиром Військової частини А3519 та здійснити виплату різниці в пенсії за минулий час (а.с.14).
Листом від 27 грудня 2017 року №2334/Р-11 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про повернення без розгляду зазначеної довідки, з посиланням на те, що відповідно до Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, покладено на обласні військові комісаріати, у зв'язку з чим позивачу запропоновано звернутися до Одеського обласного військового комісаріату з приводу зазначеного питання.
Крім того, повідомлено позивача, що на підставі подання Одеського обласного військового комісаріату про призначення пенсії та доданої до нього довідки військової частини А3519 від 15.09.2017 № 139/202 про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, позивачу пенсія за вислугу років у розмірі 59% обчислена з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які визначені Законом та зазначені у вказаній довідці.
Позивач, вважаючи протиправними дії ГУПФУ в Одеській області, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що у разі звернення особи до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення. Оскільки відповідачем не було прийнято відповідне рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про необхідність поновлення прав позивача шляхом зобов'язання ГУПФУ в Одеській області розглянути подану позивачем заяву, при цьому, суд дійшов до висновку щодо передчасності позовних вимог в іншій частині, оскільки відповідачем не розглянуто заяву по суті.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за цим Законом, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Законом № 2262-ХІІ).
Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок оформлення документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку оформлення документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом 5 днів з дня його прийняття.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи ГУ ПФУ на підставі поданої ОСОБА_2 заяви, рішення щодо перерахунку пенсії не приймало. Заяву позивача було повернуто без розгляду, що не передбачено чинним законодавством України.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на тому, що відповідно до статей 49 та 63 Закону № 2262-ХІІ підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Таким чином, колегія судів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_2, оскільки у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву із документами та прийняти відповідне рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів не приймає доводи апеляційної скарги ОСОБА_2 стосовно того, що відповідач листом від 27 грудня 2017 року №2334/Р-11 фактично відмовив йому у перерахунку пенсії, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваним листом відповідач не ставив під сумнів наявність у позивача права перерахунок пенсії, а повернув без розгляду надану позивачем довіку ВЧ А 3519, тобто не вирішив по суті питання щодо перерахунку пенсії згідно наданої довідки, чим порушив його права.
Крім того, колегія суддів вважає передчасними доводи апеляційної скарги щодо протиправної відмови у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з 307595,53 грн. грошового забезпечення за 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби та зобов'язання ГУПФУ в Одеській області провести виплату донарахованих сум пенсії після її перерахунку, з посиланням на рішення Верховного суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15, яким був викладений висновок щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії з щомісячної грошової винагороди військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби та з якої нараховані страхові внески, оскільки заява про перерахунок виплати пенсії не була розглянута відповідачем по суті.
Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст.ст. 315, 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, 3-тя особа: Одеський обласний військовий комісаріат, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, за виключенням випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст.328 КАС України.
Повне судове рішення складено 02.08.2018 року.
Головуючий суддя Стас Л.В.Судді Градовський Ю.М. Турецька І.О.