Рішення № 75727304, 03.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
820/5037/18
Номер документу
75727304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 р. № 820/5037/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м.Київ. вул. Московська, буд. 8. корп. 30) до Приватного акціонерного товариства "ЛЕММА-ФІНЕКО" (61072, м. Харків, проспект Леніна, буд. 56) про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовом до Приватного акціонерного товариства "ЛЕММА-ФІНЕКО", в якому просить суд стягнути з ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЛЕММА- ФІНЕКО» штраф на суму 10200 (десять тисяч двісті) грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок УК Шевченкі/м Хар Шевченківс/ 21081100, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 31116106700003 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, код ЄДРПОУ одержувача 37999654.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що підприємство відповідача порушило вимоги законодавства на ринку цінних паперів, а саме: не розкрило регулярну річну інформацію про емітента за 2016 рік згідно з вимогами Розділу II Глави 4 "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів". За вищевказане правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду якої, на підставі п. 5-7 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Уповноваженою особою НКЦПФР на Товариство було накладено штрафні санкції на загальну суму 10200 грн., які на момент звернення до суду Товариством не сплачені.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по справі. Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження разом з судовими документами була надіслана відповідачу 02.07.2018. Проте, відповідач правом надання відзиву на позов, або будь-яких пояснень - не скористався, станом на час розгляду справи відзиву на позов судом не отримано.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи Приватне акціонерне товариство "ЛЕММА-ФІНЕКО" зареєстроване як юридична особа, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та громадських формувань (а.с. 28-31).

Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Нацкомфінпослуг.

Позивачем повідомлено, що ПАТ «ЛЕММА-ФІНЕКО» (надалі - Товариство або Відповідач) порушені вимоги законодавства на ринку цінних паперів, а саме: не розкрило регулярну річну інформацію про емітента за 2016 рік згідно з вимогами Розділу II Глави 4 "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", яке затверджене Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) №2826 від 03.12.2013р. та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2013 р. за № 2180/24712.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, складені Акти від 15.02.2018 року за: № 118-СХ-1-Е, № 119-СХ-1-Е та № 120-СХ-1-Е відносно товариства відповідача про неподання інформації (а.с. 13, 16, 17).

З матеріалів справи вбачається, що в подальшому уповноваженою особою за виявлені порушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду якої, на підставі п. 5-7 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Уповноваженою особою НКЦПФР на Товариство було накладено штрафні санкції на загальну суму 10200 грн., а саме:

1. згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 118-СХ-1-Е від 01.03.2018р. за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів було застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

2. згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 119-СХ-1-Е від 01.03.2018р. за неопублікування інформації було застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

3. згідно постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 120-СХ-1-Е від 01.03.2018р. за неподання інформації до НКЦПФР було застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень.

Відповідно до постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг до Товариства застосовано штрафну санкцію, та вимога письмово повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Нацкомфінпослуг з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату.

Листом Нацкомфінпослуг від 01.03.2018 року № 23/046582 відповідача повідомлено про застосування заходу впливу та направлені постанови про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, що підтверджується списком № 2640 від 02.03.18 року згрупованих Укрпоштою поштових відправлень рекомендованих листів та випискою з веб-сайту Укрпошти про відстеження відправлення. (а.с. 26).

Проте, на момент звернення до суду дані штрафні санкції Товариством не сплачені.

По суті позовних вимог суд зазначає, що такі регулюються Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (надалі - Закон), який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Так, ст. 1 Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів ( ст.2 Закону).

Частиною 1 ст.5 Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Пунктом 8 ч.1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч.3 ст. 11 Закону, у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених тішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. №1470, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що на час розгляду справи зазначена сума штрафу Приватним акціонерним товариством "ЛЕММА-ФІНЕКО" не сплачена, доказів зворотного матеріали справи не містять, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м.Київ. вул. Московська, буд. 8. корп. 30) до Приватного акціонерного товариства "ЛЕММА-ФІНЕКО" (61072, м. Харків, проспект Леніна, буд. 56) про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ЛЕММА- ФІНЕКО» штраф на суму 10 200 (десять тисяч двісті) грн. до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок УК Шевченкі/м Хар Шевченківс/ 21081100, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 31116106700003 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, код ЄДРПОУ одержувача 37999654.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 06 серпня 2018 року.

Суддя Шляхова О.М.