Рішення № 75727250, 30.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2018
Номер справи
813/2553/18
Номер документу
75727250
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№813/2553/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 липня 2018 року

зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про зобов’язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить суд зобов’язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач всупереч вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, незаконно відмовив позивачу у направленні документів до ГУ ПФ України у Львівській області, посилаючись на те, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо при звільненні зі служби, зокрема, з 01.10.2017 по 30.09.2018 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та шість місяців і більше.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що під час відмови скерувати документи на призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідач не порушив Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії та не вийшов за межі повноважень, оскільки у позивача недостатньо стажу для призначення пенсії за вислугу років.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому вважає, що посилання відповідача на відсутність підстав для звернення до ГУ ПФ України у Львівській області для розгляду питання про призначення йому пенсії за вислугу років є безпідставними та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив. Просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, виходячи з наступних підстав.

ОСОБА_1 з 05.08.1998 проходив службу в органах внутрішніх справ та органах Державної кримінально-виконавчої служби України на посаді молодшого начальницького складу.

29.01.2018 відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” на підставі п.п.4 п.1 ст.77 (у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), на підставі наказу Міністерства юстиції України №4444/к від 13.11.2017 та наказу ДУ «Сокальська виправна колонія (№47)» №305/ОД-17 від 29.11.2017 старшого прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1, молодшого інспектора (техніка з обслуговування інженерно-технічних засобів охорони) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв’язку та інформатизації з 29.01.2018 звільнено із займаної посади.

Вислуга років позивача на день звільнення становить в календарному обчисленні 20 років 11 місяців 20 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 00 місяців 18 днів.

29.01.2018 позивач подав відповідачу заяву та необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років.

18.04.2018 Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України листом №4/208 повідомило позивача, що згідно з розрахунком вислуги років для призначення пенсії та витягу з наказу про звільнення від 29.01.2018 №10/ОС-18 вислуга його років на день звільнення (дата звільнення 29.01.2018) у календарному обчисленні становить 20 років 11 місяців 19 днів, а тому підстав для направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» немає. Також повідомлено позивача, що його документи для призначення пенсії за вислугу років залишаються без виконання.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови в направленні документів ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення пенсії за вислугу років, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту “б” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” право на пенсійне забезпечення на умовах вказаного Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п’ятої ст. 30 вказаного Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною першою статті 2 вказаного Закону встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до вказаного Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-“д” статті 1-2 вказаного Закону, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 вказаного Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30.09.2011 і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 01.10.2011 по 30.09.2012 і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 01.10.2012 по 30.09.2013 і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 01.10.2013 по 30.09.2014 і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 01.10.2014 по 30.09.2015 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; 03.10.2015 по 30.09.2016 і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 01.10.2016 по 30.09.2017 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 01.10.2017 по 30.09.2018 і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 01.10.2018 по 30.09.2019 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 01.10.2019 по 30.09.2020 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 01.10.2020 або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Стаття 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” встановлює види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.

Також, положення ст.17-1 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” визначають, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Тобто, законодавець чітко встановлює можливість призначення пенсії за вислугу років, із зарахуванням в її період вислуги років на пільгових умовах.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”, встановлено, що до вислуги років особам офіцерського складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони та інших військових формувань, створених Верховною Радою України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, а також особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті “ж” статті 1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсій згідно з пунктом “а” статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку - один рік за шість місяців.

До вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби (підпункт “г” пункту 3).

З вказаної Постанови слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 вказаної постанови, зараховується пільговий стаж роботи на встановлених вказаним Порядком посадах.

Згідно з ч.4 ст.23 Закону України “Про Державну кримінально-виконавчу службу України” особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюється пільговий залік вислуги років для призначення пенсії – один місяць служби за сорок днів.

Таким чином, з аналізу викладених положень наведеного Порядку та Закону України “Про Державну кримінально-виконавчу службу України” вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з пунктом “а” ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських”.

Відтак, положення усіх зазначених вище нормативно-правових актів не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги та не встановлюють те, що вислугу років у пільговому обрахуванні не можуть зараховувати до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 27.06.2018 у справі №750/9775/16-а.

З огляду на викладене, суд встановив, що посилання відповідача на відсутність підстав для звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для розгляду питання про призначення позивачу пенсії за вислугу років є безпідставним і не ґрунтується на вимогах закону.

Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з п. 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 вказаного Порядку.

Водночас, протиправним і безпідставним є не надіслання відповідних документів (подання про призначення пенсії) до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років, оскільки до компетенції відповідача не належить вирішення питання щодо призначення або перерахунку пенсій чи відмові в такому.

Суд встановив, що на момент розгляду справи обов’язку, визначеного приписами Порядку щодо оформлення всіх необхідних документів і направлення відповідного подання про призначення пенсії позивачу, відповідач не виконав.

Відповідно до ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо залишення без виконання документів ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до листа від 18.04.2018 №4/208.

Для відновлення порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань сплачений позивачем судовий збір на суму 704,80 грн. сплачений відповідно до квитанції №17 від 15.06.2018.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо залишення без виконання документів ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до листа від 18.04.2018 №4/208.

Зобов’язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області документи на ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, що затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Стягнути з Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України код ЄДРПОУ 40867243, місцезнаходження 79005, м. Львів, вул. Архипенка,1, за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання 80040, Львівська область, Сокальський район, смт. Жвирка, вул.Шевченка, 4, судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 06.08.2018.

Суддя А.Г. Гулик