
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2018 р. Справа № 818/2320/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Михайленко О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/2320/18
за позовом ОСОБА_1
до Буринської міської ради Буринського району Сумської області,
третя особа - Буринська районна державна адміністрація Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Буринської міської ради Буринського району Сумської області (далі - відповідач), третя особа - Буринська районна державна адміністрація Сумської області, в якій просить визнати протиправними дії Буринської міської ради Буринського району Сумської області та зобов'язати відповідача провести виплату середньої заробітної плати, яку ОСОБА_1 одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання з 21 лютого 2018 року і по 24 травня 2018 року. Виплату призначити та провести за період часу з 21 лютого 2018 року і по 24 травня 2018 року відповідно до вимог частини другої статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він працював на посаді першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації. В подальшому його було обрано секретарем Буринської міської ради, але після звільнення із даної посади попередня чи рівнозначна посада не були йому запропоновані в зв'язку із їх відсутністю. Після звернення до відповідача із заявою про виплату йому коштів на підставі ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» отримав відмову яку вважає необґрунтованою та безпідставною.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву відповідач не подав
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, пояснень щодо позову до суду не подав.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно із ст.118 КЗпП України працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на посаді першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації, що підтверджується трудовою книжкою позивача (а.с. 19-23).
ОСОБА_1 був обраний депутатом Буринської міської ради сьомого скликання, якого 24.11.2015 було обрано на посаду секретаря Буринської міської ради сьомого скликання на постійній основі (а.с. 17).
На підставі п. 5 ст. 36 КЗпП України ОСОБА_1 був звільнений із посади першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації.
Згідно із ч. 2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» 24.11.2017 повноваження ОСОБА_1, як секретаря Буринської міської ради сьомого скликання Буринської міської ради сьомого скликання було припинено.
Відповідно до довідок Буринської районної державної адміністрації від 27.11.2017 № 01-10/2641 та від 14.06.2018 № 01-10/1512 відсутня можливість працевлаштування ОСОБА_1 на посаді першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації чи надання йому іншої рівноцінної посади (а.с. 18, 31).
Виходячи з наведеного позивачу після закінчення повноважень його, як секретарю міської ради, не могла бути надана попередня робота (посада).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.02.2018 у справі № 818/2136/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Буринського району Сумської області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Буринська районна державна адміністрація про визнання протиправними дії відповідача та зобов'язати провести виплату середньої заробітної плати, яку ОСОБА_1 одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання, виплату призначити з дати звільнення з посади і до моменту працевлаштування, але не більше шести місяців відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Буринської міської ради щодо невиплати середньої заробітної плати ОСОБА_1, яку від одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання з 25.11.2017 згідно абз. 2 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Стягнуто з Буринської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 суму середньої заробітної плати в розмірі 25385,34 грн. У задоволенні інших вимог - відмовлено (а.с. 9-11).
25.04.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив, що на даний час не працевлаштований, не має права на пенсію, у зв'язку з чим просив продовжити йому з 21.02.2018 виплату середньої заробітної плати, яку від одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання згідно із абз. 2 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" (а.с. 12).
Листом від 14.05.2018 № 718 відповідач повідомив позивача, що заява позивача щодо виплати середньої заробітної плати, яку він одержував на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання згідно частини 2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вирішена по суті Сумським окружним адміністративним судом по справі № 818/2136/17 та прийнято 20 лютого 2018 року відповідне рішення, яке виконано міською радою в повному обсязі, а тому підстав для проведення відповідних виплат з 21.02.2018 року не вбачається (а.с. 15).
Як встановлено із трудової книжки позивача з 25.05.2018 Буринською районною філією Сумського обласного центру зайнятості розпочато виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1
В судовому засіданні позивач підтвердив, що у період з 21.02.2018 по 24.05.2018 обмеження, передбачені ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» були відсутні, у вказаний період він не був працевлаштований, не отримував допомоги по безробіттю, не був пенсіонером, жодних соціальних виплат не отримував, що також підтверджується трудовою книжкою позивача.
Таким чином, матеріалами справи не підтверджується факт наявності у позивача обмеження права на отримання виплат, передбачених ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», у період з 21.02.2018 по 24.05.2018, а тому позивачу повинно гарантуватися збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, оскільки наявні умови неможливості надання йому попередньої роботи.
Слід зазначити, що п. 2 розділу IV Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 15 червня 2015 року N 613, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 липня 2015 р. за N 821/27266 передбачено, що виплата допомоги по безробіттю відкладається на шість місяців, протягом яких безробітному відповідно до Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" виплачується з відповідного місцевого бюджету середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді.
Таким чином, у випадку неможливості надання позивачу попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців виплата середньої заробітної плати є мінімальною державною гарантією в оплаті праці для звільнених посадових осіб органу місцевого самоврядування після їх звільнення.
Судом визнається необґрунтованим посилання відповідача у листі від 14.05.2018 № 718, який було надано позивачу на його звернення щодо виплати йому середньої заробітної плати, зокрема на виконання рішення суду по справі № 818/2136/17, оскільки предметом розгляду вказаної справи була невиплата позивачу середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, за інший період.
Оскільки позивач звільнений з посади першого заступника голови Буринської районної державної адміністрації у зв'язку з переходом на постійну роботу у відповідну раду, на період до працевлаштування наявні підстави для застосування до позивача вимог ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у вигляді виплати йому середньої заробітної плати, але не більше 6-ти місяців, що відповідачем не було зроблено.
З матеріалів справи встановлено, що у відповідача були всі документи, які підтверджували право ОСОБА_1 на отримання заробітної плати, але відповідачем не було вчинено жодних дій щодо такого нарахування та виплати, докази того, що у відповідача були підстави для відмови у такій виплаті відсутні, матеріалами справи не підтверджуються.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно із ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Враховуючи вищевикладене, а також факт ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву та незабезпечення явки свого представника у судове засідання, оцінивши докази, які є у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене суд, із врахуванням вимог ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та визнати протиправною бездіяльність Буринської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати, одержуваної на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання, за період з 21.02.2018 по 24.05.2018 відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та стягнути з Буринської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 суму середньої заробітної плати за вказаний період.
Згідно довідки Буринської міської ради від 31.05.2018 № 783 середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 на час перебування на посаді секретаря Буринської міської ради, яка розрахована відповідачем відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Постанови Кабінету Міністрів України №100 від 08.02.1995, становить 430,26 грн.
Таким чином, на користь позивача підлягає стягненню сума 27536,64 грн. за період з 21.02.2018 по 24.05.2018 (64 робочі дні*430,26 грн.) з відрахуванням обов'язкових податків, платежів, зборів. При цьому, суд зазначає, що відповідальність за своєчасне перерахування до відповідних органів утримань та нарахувань на заробітну плату несе відповідач.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць, що в даному випадку становить 9035,42 грн., що підтверджується довідкою Буринської міської ради від 31.05.2018 № 783.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в розмірі 704, 80 грн. за вимогу немайнового характеру.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринської міської ради Буринського району Сумської області, третя особа - Буринська районна державна адміністрація Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Буринської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати, одержуваної на посаді секретаря Буринської міської ради сьомого скликання, за пеірод з 21.02.2018 по 24.05.2018 відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Стягнути з Буринської міської ради Сумської області (м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, ідентифікаційний код 04058025) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму середньої заробітної плати за період з 21.02.2018 по 24.05.2018 у розмірі 27 536 (двадцять сім тисяч п'ятсот тридцять шість) грн. 64 коп.
Допустити до негайного виконання рішення в частині стягнення з Буринської міської ради Сумської області (м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, ідентифікаційний код 04058025) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) середньої заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 9035 (дев'ять тисяч тридцять п'ять) грн. 42 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Буринської міської ради Сумської області (м. Буринь, вул. Першотравнева, 1, ідентифікаційний код 04058025) суму судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст рішення складений та підписаний 06.08.2018.