Рішення № 75715234, 13.06.2018, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.06.2018
Номер справи
758/16250/17
Номер документу
75715234
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/16250/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 червня 2018 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого - судді Ларіонової Н. М. ,

при секретарі судового засідання Горбані О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (первісний відповідач - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Подільського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до ЦОУ ПФУ в м.Києві, в якому просить визнати неправомірними дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не включення до розрахунку складових заробітної плати при призначенні мені у грудні 2012 року пенсії сум інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України; зобов'язати Відповідача включити зазначені виплати до складових заробітної плати при призначенні позивачу пенсії у грудні 2012 року відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакціях, що діяли на момент виникнення права на призначення пенсії, обрахувавши пенсію у розмірі 80% усіх складових заробітної плати; зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01 червня 2017 рокувиплату пенсії, розраховану у розмірі 80 % усіх складових заробітної плати за 24 календарні місяці перед зверненням за пенсією згідно довідок від 14.12.2012р. №40, 14.12.2012р.№41та компенсувати з 01.06.2017 р. не отриману з його вини втрату частини пенсії ОСОБА_2 шляхом виплати її з урахуванням фактично отриманих сум.

Позовні вимоги обґрунтовує, посилаючись на Закон України «Про державну службу», тим, що їй згідно вказаного Закону призначено пенсію, яку позивач отримує в ЦОУ ПФУ в м.Києві. Обчислення розміру пенсії було здійснено в розмірі 80% заробітної плати Звертаючись до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 16.11.2017р. із проханнямщодо надання детальних розрахунків нарахованої , у зв'язку з виходом на пенсію, мені у 2012 році пенсії як державному службовцю та обґрунтування підстав не включення до складових заробітної плати окремих виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати (далі - інші виплати). Листом ЦОУ ПФУ в м. Києві від 28.11.2017р. №66725/08 повідомив позивача, що для включення в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, немає підстав, оскільки ці доплати не передбачені статтею 33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у відповідній редакції) як складові заробітної плати державного службовця. З такою позицією позивач не згодна, а тому змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

27.04.2018 р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2018 р. № 203 «Про утворення Головного управління Пенсійного фонду України», було створено нову юридичну особу - Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (код ЄДРПОУ 42098368), яке є правонаступником припинених Центрального об'єднаного управління ПФУ в м.Києві, Правобережного об'єднаного управління ПФУ в м.Києві та Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м.Києві. В зв'язку з чим, ухвалою суду від 13.06.2018 р. відповідач ЦОУ ПФУ, як неналежний, замінений на належного - ГУ ПФУ в м.Києві.

До початку судового засідання позивач подав заяву про розгля справи за його відсуності, просив позов задовольнити з наведених в ньому підстав. Додатково подав письмову відповідь на відзив, де зазначив, що викладені у відзиві на позов відомостями, позивач не погоджуєтся, вважає їх формальними.

Представник відповідача, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності. Крім того, через канцелярію до суду надійшли письмові заперечення, згідно з якими представник просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на таке. Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Відповідно до ст. 33 вказаного закону - заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу'' від 10.12.2015 № 889- VIII, що набрав чинності з 01.05.2016, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У прикінцевих та перехідних положення зазначеного Закону, вказано, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону, норма якої діє тільки при призначенні пенсії.На момент звернення позивачки за наданням інформації про складові заробітної плати, що були враховані під час призначення пенсії діє Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-У-ІІІ, яким не передбачено умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям. Враховуючи вищевикладене пенсія призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку на даний час немає.

Суд, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, яким надана оцінка в їх сукупності, дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач працювала на посаді заступника начальника Головного управління земельних ресурсів (КМДА), у зв'язку з виходом на пенсію, перебуває на обліку у відповідача - ЦОУ ПФУ в м. Києві з грудня 2012 р. та отримуєю пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу» у розмірі 80 % складових заробітної плати.

Встановлено, що позивач 16 листопада 2017 р. звернулася до ЦОУ ПФУ в м. Києві із заявою щодо надання детальних розрахунків нарахованої, у зв'язку з виходом у 2012 році пенсії, як державному службовцю та обґрунтування підстав не включення до складових заробітної плати окремих виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Так, згідно довідки Головного управління земельних ресурсів (КМДА)№40 від 14.12.2012 р., позивач дійсно працювала у Головного управління земельних ресурсів (КМДА) на посаді заступника начальника Головного управління.

З вказаної довідки вбачається, що заробітна плата станом на 14.12.2012 р. яка призначена відповідно до ЗУ «Про державну службу», складається з:посадовий оклад - 2 78,92 грн., надбавка за ранг (7 ранг) - 110,0 грн., надбавка за вислугу років 30% - 845,6 грн.

Крім того,відповідно до довідки №41 від 14.12.2012 р., виданої за період роботи позивача в Головному управлінні земельних ресурсів (КМДА) з 01.12.2010 р. по 30.11.2012 р., встановлені такі складові надбавки, які передбачені чинним законодавством складаються з: надбавки за почесне звання "заслужений» - 3 219.84 грн., надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі 40 485,72 грн., премії - 118 159.,84 грн., премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 30 317,82 грн., інші виплати (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань) - 56 405,72 грн., а всього 248 588,94 грн.

Згідно Листа Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 28.11.2017 року за вих. №66725/08 позивачу відмовлено у включенні в обрахунок заробітної плати для обчислення пенсії: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, оскільки ці виплати не включені до ст. 33 ЗУ «Про державну службу».

Відповідно до вимог частини другої статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».

04 лютого 2003 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року № 432-IV.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон №3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті першій Закону України " Про оплату праці " встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці " визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Статтею 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення " врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення " до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення , які позивач отримувала перед виходом на пенсію і на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які в свою чергу є складовою заробітної плати, повинні враховувати при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до вимог ст.19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Частиною 3 ст.2 КАС України встановлено перелік обставин, які підлягають перевірці з боку суду у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Статтею 22 Конституції України забороняється звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Відповідно до ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права.

Таким чином, положення Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення ".

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що відмова ЦОУ ПФУ в м.Києві у включені до пенсії та перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомогина оздоровлення,індексації заробітної плати, зазначених у довідкахвід 14.12.2012р. №40, 14.12.2012р.№41, є неправомірною.

З огляду на те, що саме на органи ПФУ покладений обов'язок виплати пенсії державного службовця, як належний спосіб захисту порушеного права позивача, слід визначити зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення,індексації заробітної плати, зазначених удовідкахвід 14.12.2012р. №40, та від 14.12.2012р.№41.

Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1.є обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

Задовольняючи позов, суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право, на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6, статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого статтею 8 Конституції України.

З урахуванням часу звернення позивача до суду та строків, встановлених для звернення до суду, перерахунок розміру пенсії та її виплата, з урахуванням включених до її розміру сум, підлягає з 01.06.2017 р.

На підставі наведеного, ч. 3 ст. 30, ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України " Про оплату праці ", ст. 44 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", ст. 66, ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення», керуючись п.10, 15.5 розділуVІІ «Перехідні положення» КАС України (2017 р.), ст.ст.2, 5, 9, 73-76, 77, 241, 242, 243-247, 250, 255, 295, 297 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (первісний відповідач - Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3 народження, РНОКПП НОМЕР_1) у включенні до розрахунку складових заробітної плати при призначенні у грудні 2012 року пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, зазначених в довідках Головного управління земельних ресурсів (КМДА) від 14.12.2012р. №40, та від 14.12.2012р.№41.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (місце знаходження за адресою: м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1), відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» (в редакції від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ) в розмірі 80% усіх складових заробітної плати з урахуванням зазначеної удовідках Головного управління земельних ресурсів (КМДА) від 14.12.2012р. №40, та від 14.12.2012р.№41, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, - з 01 червня 2017 р.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому копія повного судового рішення не була вручена в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому копії повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н. М. Ларіонова