
Дата документу 06.08.2018 Справа № 554/6153/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2018 року
Октябрський районний суд м. Полтави:
у складі: головуючого судді - Микитенка В.М.,
з участю: секретаря - Різник А.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
перекладачів з української на
англійську та з англійської на
бенгальську - Вірченка В.В., Хуссаін Саєд Тахір,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтави справу за адміністративними позовами Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про примусове видворення за межі території України та затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України,
ВСТАНОВИВ:
06.08.2018 року позивач УДМС України в Полтавській області звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про примусове видворення за межі території України та затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
В обґрунтування своїх позовних вимог послався на те, що відповідачі є громадянами Народної Республіки Бангладеш, які в порушення вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їхали в Україну поза пунктами пропуску та нелегально перебувають на території України без оригіналів документів, що посвідчують їх особу. У зв'язку з цим вони притягувались до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.203 КУпАП та на них було накладено стягнення у виді штрафу в сумі 1700 грн., який вони сплатили. Заборони примусово видворити їх з України відсутні.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, дала пояснення аналогічні вище наведеним.
Відповідачі в судовому засіданні адміністративний позов визнали та пояснили, що прибули в Україну в липні цього року з Росії, де залишились оригінали їх документів у невстановлених осіб. До Росії прибули під виглядом вболівальників футболу, оскільки це полегшило їх перетин кордону. Причиною з якої вони залишили рідну країну вказали загострення політичної ситуації в країні, де поліція переслідує опозиційні рухи, однак доказів цього надали та вказали, що раніше не судимі і поліцією не арештовувались, мають середню освіту. При цьому ОСОБА_3 та ОСОБА_2 доси навчають в аграрному коледжі в місті Бороліка Бангладеш та не відраховані звідти.
Справи щодо усіх відповідачів ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 06.08.2018 року об'єднані в одне провадження, оскільки позови подані одним позивачем в один час щодо відповідачів, які є громадянами однієї країни, спільно проживали та затримані в одному місці і один час, дістались в Україну без документів, тобто з тих самих підстав, тому їх спільний розгляд сприятиме швидкому та об'єктивному дослідженню усіх обставин справи.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд приходить до такого.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно до п. 14 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідачі, які є іноземними громадянами, прибули в Україну в липні 2018 року, перетнувши кордон нелегально. За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») встановлено, що відповідачі не значаться як такі, що перетинали державний кордон України.
Відповідності до статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Частиною 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в'їзд та виїзд з України іноземцями та особи без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Тобто, у відповідачів відсутній документ, що дає право законно перебувати на території України та здійснити виїзд з території України, крім того наявні обгрунтовані підстави вважати, що відповідачі будуть ухилятися від примусового видворення з України.
Відповідно до частини 1 стаття 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Встановлено, що відповідачі не одружені, мають середню освіту, не працюють, перебувають в України без реєстрації, без постійного місця проживання, роботи та джерела доходів, родинних зв'язків, не мають достатнього фінансового забезпечення їх проживання в Україні та для виїзду за межі України, а також документів, які б надавали їм таке право тому, є всі підстави вважати, що відповідачі будуть ухилятися від виконання рішення суду про їх видворення.
Згідно частини першої статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Відповідно до вимог ч.4 вказаної статті іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Виходячи з вимог частини 1 статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
У відповідачів відсутні визначені законодавством та міжнародними договорами України підстави для перебування в Україні, відсутні також обставини, які, згідно ч. 8 ст. 26 та ч. 1 ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» забороняють примусове видворення за межі України (Відповідачі не перебувають у процедурі визнання біженцем та особами, які потребують додаткового захисту; не підпадають під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; в країні громадянської належності їх життю або свободі не загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; не загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; не загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки).
Згідно пункту 3 частини 2 статті 371 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземця або особи без громадянства, які підлягають примусовому видворенню.
Враховуючи, що відповідачі громадяни Народної Республіки Бангладеш можуть ухилятися від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного законодавства України, відсутність в них документів, що дають право на виїзд з України та документів на право перебування в Україні, а також відсутність у них законних підстав перебування та проживання на території України, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову повністю.
Керуючись ст. ст. 2,6,77, 242-246, 288-289 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
1. Адміністративні позови Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області - задовольнити повністю.
2. Затримати строком на шість місяців для ідентифікації громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
3. Затримати строком на шість місяців для ідентифікації громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
4. Затримати строком на шість місяців для ідентифікації громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
5. Затримати строком на шість місяців для ідентифікації громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та примусово видворити з України після завершення процедури його ідентифікації.
6. Заборонити громадянам Народної Республіки Бангладеш: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 подальший в'їзд в Україну строком на п'ять років.
7. Рішення допустити до негайного виконання.
8. Виконання рішення покласти на УДМС України в Полтавській області, ГУНП в Полтавській області та відповідний пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
9. Рішення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів із дня її проголошення.
Суддя В.М. Микитенко