Рішення № 75699829, 02.08.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2018
Номер справи
2040/5216/18
Номер документу
75699829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2018 р. № 2040/5216/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії як пенсіонеру органів внутрішніх справ України;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження строком та розміром, виходячи з наступних показників: посадовий оклад - 3000,00 грн; оклад за спец, звання - 2200,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2340,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3770,00 грн; премія 96,5 % -10 914,15 грн; основний розмір пенсії - 64% - 14 674,30 грн; заборгованість (недоотримана пенсія) з 15.04.2014 року до 01.07.2018 року 330 874,45 грн., що підлягає виплаті в порядку ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не було при призначенні та перерахунку пенсії враховано всіх необхідних складових та у належному відсотковому виразі, чим безпідставно зменшено розмір його пенсії.

Ухвалою від 04.07.2018 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що при призначенні та перерахунку позивачеві пенсії Управління діяло в межах законодавства.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної з квітня 2014 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію було призначено в розмірі 59% грошового забезпечення, виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років 35%, додаткові види грошового забезпечення за 24 місяці у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 96,5%.

Позивач, у зв'язку з набранням чинності Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ( надалі - Закон № 900-VIII) набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Правовідносини у даній справі витікають з правовідносин, які були предметом розгляду справи № 643/15228/17, в якій є таке, що 14.02.2018 року набрало законної сили ( згідно відомостей відкритого ресурсу Єдиний державний реєстр судових рішень) рішення від 21.12.2017 року.

Так, судом в рамках справи № 643/15228/17 встановлено обставини, які не підлягають доказуванню в рамках справи № 2040/5216/18.

Зокрема, Позивач, у зв'язку з набуттям чинності Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ( надалі - Закон № 900-VIII) звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з урахуванням довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, перерахунок та виплату пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.

Рішенням у справі № 643/15228/17 від 21.12.2017 року було визнано протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015,ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 №268» та зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015,ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 №268» та довідки №100/34371-НОМЕР_2 від 07.06.2017року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016р.

Судом встановлено, що у лютому 2018 р. рішення Московського районного суду м. Харкова від 21.12.2017 у справі № 643/15228/17 було виконано та позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі вказаних нормативних актів та довідки №100/34371-НОМЕР_2 від 07.06.2017року про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016р.

Довідка № 100/34371-НОМЕР_2 від 07.06.2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, видана Ліквідаційною комісією ГУМВСУ в Харківській області, містить такі складові грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 р., які були враховані при обчисленні пенсії, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років 45%, премія 0,68%.

Саме з зазначених складових виходив пенсійний орган, перераховуючи пенсію позивача, розмір якої наразі складає 59% грошового забезпечення.

Позивач, з метою з'ясування обставин щодо розміру його пенсії як у процедурі призначення, так - і перерахунку в розрізі складових пенсії, звернувся до відповідача з цього приводу та, отримавши відповідні дані, звернувся до відповідача у лютому 2018 року з заявою про перерахунок пенсії, яку просив обчислити, у тому числі, з використанням таких складових як посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років ( за показниками відповідних довідок), а також - премії 96,5%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди та разових премій, з приводу чого подав довідку про одноразові додаткові види грошового забезпечення за період з 01.04.2012 року по 31.03.2014 року, датовану лютим 2018 року та до суду.

Спірні правовідносини виникли внаслідок неправомірних, на думку позивача дій відповідача, якими звужено його права на належний розмір пенсії та які полягали у:

- невірному обрахуванні при перерахунку пенсії відсоткового значення 59% від розміру грошового забезпечення, замість належного - 64% ;

- врахуванні при перерахунку пенсії розміру премії - 0,68% замість належного 96,5%, оскільки саме така відсотковість була взята до уваги при призначенні пенсії;

- незастосуванні при перерахунку пенсії такої складової як - надбавка за особливо важливі завдання 50%, оскільки при призначенні пенсії така враховувалась;

- неврахуванні при призначенні та перерахунку пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, що вказані у додатковій довідці - матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди та разових премій, поданій позивачем до відповідача.

При цьому, суд зазначає, що відповідного рішення по суті заяви позивача про перерахунок пенсії, поданої у лютому 2018 року сторонами не надано.

Розглядаючи вказану справу суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до абзацу 2 п.15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( ст. 102 ЗУ "Про Національну поліцію").

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

При цьому, суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок та виплату пенсії, що й було здійснено, починаючи з 01.01.2018 року, проте, вирішуючи справу в розрізі обставин, що викликали вказаний спір, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову виходячи з наступного.

По - перше, щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії з включенням до загальної суми грошового забезпечення, а також і в подальшому, таких складових як: матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди та разових премій згідно довідки Ліквідаційної комісії, датованої лютим 2018 року № 48, суд зазначає, що в даному аспекті необхідно застосовувати положення закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ у поєднанні з приписами ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII.

Суд зазначає, що, виходячи з аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, тощо не належать до надбавок, доплат або підвищень, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, пенсії відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислюються з розміру грошового забезпечення та враховують, зокрема, надбавки, доплати, підвищення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова № 1294) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З аналізу вищевказаних положень ч.3 ст. 43, ч.3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ та ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011-XIІ в межах захисту соціальних прав , суд дійшов висновку, що грошове забезпечення військовослужбовців при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Враховуючи викладене, в даному випадку включення не регулярних виплат до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія означатиме, що особа двічі користується соціальною пільгою: у першому випадку - одноразово, у другому - регулярно отримуючи пенсію, що суперечить принципам соціального забезпечення.

Також обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія в даному випадку колишнім працівником ОВС є регулярність сплати страхових внесків.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 26.06.2018 №522/2738/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, позові вимоги в даній частині є безпідставними та задоволенню не підлягають.

По - друге, щодо неврахування при перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) та врахування розміру премії - 0,68% замість належного 96,5%, на думку позивача, суд зазначає наступне.

Як вже зазначалось вище, 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII), яким внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, на момент виникнення права на перерахунок пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45, в редакції, чинній на момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії), перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Суд зазначає, що підготовлена Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та направлена до Головного управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області довідка про розмір грошового забезпечення позивача за посадою прирівняною до посади поліцейських для перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, не містить додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, які отримував позивач.

Водночас, складовими частинами грошового забезпечення на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Ліквідаційною комісією Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області у довідці про його грошове забезпечення зазначено посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років (45%) та премія (0,68%).

Суд зауважує, що у вказаній довідці відсутній такий показник, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував раніше позивач. Поряд з цим розмір премії, яку отримував позивач становить 0,68 %.

Слід вказати, що визначення таких показників як надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, премія (96,5%) для перерахунку пенсії, про які вказував позивач, належить до компетенції Ліквідаційної комісії УМВС України у Харківської області, а відповідач здійснює перерахунок вже за наявними показниками у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, що видається Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області.

Вказані обставини узгоджується з рішенням Верховного Суду в складі Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 по зразкові справи №802/2196/17-а, яким відмовлено у задоволенні позову до Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області, зокрема, про зобов'язання Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції, надбавка за стаж служби (40%), надбавка за виконання особливо важливих завдань 95%, премія (55%).

У вказаному рішенні визначено, що якщо буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Зазначене рішення наразі переглядається в порядку апеляційного порядку Великою Палатою Верховного Суду.

По - третє, щодо тверджень позивача про невірне визначенні відсотковості перераховуваної пенсії позивача -59% від розміру грошового забезпечення, замість належного - 64% , суд зазначає наступне.

Як встановлено судом як при призначенні так і при перерахунку пенсії, її розмір встановлено виходячи з 59% грошового забезпечення виходячи з наступного.

Згідно п."а" ч.1 ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ( в редакції, на момент призначення позивачу пенсії), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Отже, розмір пенсії залежить від підстави звільнення.

Відповідно до п.62, пп. "б" п. 63, пп. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМ Української РСР звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку). Особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): зокрема, через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії. Особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): зокрема, через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.

Як встановлено з копії наказу про звільнення позивача, підставою останнього вказано пп. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.

Виходячи з підстави звільнення позивача та беручи до уваги, що він має 23 роки вислуги, суд приходить до висновку що відсотковість пенсії відповідачем було визначено вірно - 50% за 20 років вислуги + 9% за три роки понад 20 років.

Позивач помилково виходить з початковості врахування 55% за 20 років вислуги, оскільки його не було звільнено у відставку, а було звільнено в запас, що є різними підставами звільнення за нормами п. 62 Положення.

Підсумовуючи наведене, суд зауважує, що у правовідносинах, з приводу яких було подано позов, відповідач діяв в межах законодавства, а заявлені вимоги є необґрунтованими та безпідставними, що, у свою чергу, свідчить про відсутність заборгованості з пенсії, про яку вказував позивач.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.

Разом з тим, розглядаючи вказану справу, суд відхиляє позицію відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, виходячи з наступного.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З відповідною заявою про перерахунок пенсії, щодо складових та відсотковості, які були предметом спору по вказаній справі, позивач звернувся до відповідача у лютому 2018 року (відповідного рішення по суті вказаної заяви сторонами до суду не надано, проте позивач не оскаржував відповідну бездіяльність відповідача з цього приводу, у разі, якщо відповідне рішення дійсно не приймалось), а з позовом звернувся у липні 2018 року, тобто, у всякому випадку, з дотриманням строків.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, 61144 рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( пл. Свобди,5 Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 06 серпня 2018 року.

Суддя Заічко О.В.