
м. Лиман Справа № 236/2298/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 серпня 2018 року суддя Краснолиманськогоміського суду Донецької області, ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Держпраці у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Красний Лиман Донецької області, українця, громадянина України, який обіймає на посаду тимчасово виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «Лиманська служба єдиного замовника», зареєстрований та фактично мешкає за адресою: вул. Різдвяна (колишня Жукова), буд. 3, м. Лиман, Донецька область, РНОКПП – НОМЕР_1,
за ст. 85 ч. 4 КУпАП, розглянуто у присутності порушника ОСОБА_2, якому роз’яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268, 272 КУпАП, клопотань не заявлено, -
В С Т А Н О В И Л А:
При проведенні інспекторами праці Головного управління Держпраці у Донецькій області в період з 27 червня 2018 року по 05 липня 2018 року інспекційного відвідування суб’єкта господарювання - Комунального підприємства «Краснолиманська служба єдиного замовника» в частині заборгованості заробітної плати встановлено, що управління зазначеним підприємством здійснює директор, права та обов’язки якого визначені в Статуті КП «Краснолиманська СЄЗ». Директор несе персональну відповідальність за виконання покладених на підприємство завдань, визначених статутом, в тому числі за своєчасну виплату заробітної плати працівникам підприємства. Розпорядженням міського голови Лиманської міської ради № 62-о від 02 квітня 2018 року виконання обов’язків директора КП «Краснолиманська СЄЗ» було покладено на ОСОБА_2 з 02 квітня 2018 року.
ОСОБА_2 було порушено норми законодавства України щодо виплати заробітної плати працівникам підприємства.
Так, в порушення вимог ч. 1 та ч. 2 КЗпП України та ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР виплата заробітної плати працівникам КП «Краснолиманська СЄЗ» здійснювалася несвоєчасно, частинами, з порушенням встановлених строків виплати. За даними бухгалтерського обліку заборгованість із заробітної плати складала:
-
-на 01.04.2018 року – 835,8 тис. грн.;
-на 01.05.2018 року - 900,6 тис грн.;
-на 01.06.2018 року – 944,7 тис. грн.
Станом на 05 липня 2018 року заборгованість по заробітній платі склала 295,87 тис. грн., з яких 286,9 тис. грн. за травень 2018 року перед 96 працюючими працівниками та 9,0 тис. грн. за травень 2018 року перед 3 звільненими працівниками КП «Краснолиманська СЄЗ».
В порушення вимог ч. 4 КЗпП України та ст. 21 Закону України «Про відпустки», виплата заробітної плати за час щорічної відпустки працівникам КП «Краснолиманської СЄЗ» проводиться пізніше ніж за три дні до її початку.
Компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з затримкою термінів її виплати на КП «Краснолиманська СЄЗ» не провадиться, чим порушено ст. 34 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР та ст. 2, 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків виплати» від 19.10.2000 року № 2050-3.
В порушення вимог ст. 97 КЗпП України та ч. 3 ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР виплата заробітної плати працівникам КП «Лиманська СЄЗ» не проводилася в першочерговому порядку. При невиконанні зобов’язань щодо оплати праці здійснюються платежі по сплаті податків та інші платежі, тобто своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам підприємства поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, чим порушено ч. 5 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР.
На КП «Краснолиманська СЄЗ» не в усіх випадках здійснюються розрахунки з робітниками при звільненні в день звільнення, чим порушено ч. 1 ст. 116 КЗпП України.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41КУпАП.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 1 ст. 41КУпАП визнається порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплатаїх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю .
Відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності. Працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору (ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 21 Закону).
Частиною 1 статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР а також частинами 1 та 2 статті 115 КЗпП України визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Частиною 5 статті 97 КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Згідно ч. 4 ст. 115 КЗпП України заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Статтею 34 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
При розгляді адміністративної справи ОСОБА_2 винним себе визнав, суду показав, що КП «Краснолиманська СЄЗ» є юридичною особою, яка самостійно відповідає за своїми грошовими зобов’язаннями. Заробітна плата робітникам виплачується з коштів, які надходять на рахунок підприємства від мешканців міста, які оплачують послуги надані КП «Краснолиманська СЄЗ», крім того, з цих коштів підприємство несе додаткові витрати: сплачує податки, оплачує послуги з електропостачання, та інше. З цих коштів першочергово виплачується заробітна плата, залишок іде на додаткові витрати. Враховуючи невідповідність тарифів з реальними витратами підприємства, грошових коштів, які отримує підприємство, не вистачає для своєчасної виплати заробітної плати працівникам, а тому мається певна заборгованість по заробітній платі перед працівниками. На даний час керівництвом КП «Краснолиманська СЄЗ» розроблений та поки що не затверджений новий тариф, що надасть можливість підприємству своєчасно виплачувати працівникам заробітну плату. Також пояснив, що він призначений на посаду тимчосово виконуючого обов’язки директора КП «Краснолиманська СЄЗ» у квітні 2018 року. Просить суд суворо його не карати.
Вислухавши правопорушника, проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази у їхсукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу інкримінованого йому у вину правопорушення з наступних підстав.
Винність ОСОБА_2 підтверджується:
-протоколом про адміністративне правопорушення № ДЦ465/539/АВ/П/ПТ від 05 липня 2018 року, складеного правомочною посадовою особою у встановленому законом порядку;
-Актом інспекційного відвідування (невиїзного інспектування) юридичної особи (фізичної особи), яка використовує найману працю № ДЦ465/539/АВ від 05 липня 2018 року, складеного правомочною посадовою особою у встановленому законом порядку;
-поясненнями правопорушника ОСОБА_2 в судовому засіданні.
За встановлених фактичних обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_2 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41КУпАП, оскільки вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.
Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступіньйого вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, вважаю за необхідне та достатнє застосувати до порушника адміністративне стягнення, в межах санкції статті, у виді штрафу, оскільки саме такий вид і розмір стягнення, враховуючи вищевикладені обставини, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Крім того, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави стягується судовий збір.
На підставі викладеного з ОСОБА_2 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 352,40 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 41, ст.ст. 283-284 КУпАП України, суддя,
П О С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: вул. Різдвяна (колишня Жукова), буд. 3, м. Лиман, Донецька область, РНОКПП – НОМЕР_1, визнати винним за ч. 1 ст. 41 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510,00 (п’ятсот десять грн. 00 коп.) гривень (Код платежу: 21081100, Рахунок: 31119106005564,Отримувач: УК м. Лиман/отг м. Лиман/21081100, ЄДРПОУ: 37894853, МФО: 899998, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП))
Встановити ОСОБА_2 строк для добровільної сплати визначеної суми штрафу 15 днів з дня вручення йому копіїцієї постанови.
У разі не сплати штрафу в добровільному порядку, штраф підлягає стягненню в примусовому порядку в сумі 1020,00 (одна тисяча двадцять грн. 00 коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який зареєстрований та фактично мешкає за адресою: вул. Різдвяна (колишня Жукова), буд. 3, м. Лиман, Донецька область, РНОКПП – НОМЕР_1, в дохід держави (рахунок одержувача:31213206005564, ЄДРПОУ:37894853, МФО:899998, одержувач: УК м.Лиман/отгм.Лиман/22030101, Банк одержувача: Казначейство України(ЕАП)) судовий збір в розмірі 352,40 (триста п"ятдесятдві грн. 40 коп.) гривень.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Донецькоїобласті через Краснолиманськийміський суд Донецькоїобласті шляхом подачіапеляційноїскарги у десятиденний строк з дня їїпроголошення.
Суддя -