
8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
03 серпня 2018 року СєвєродонецькСправа № 2а-1438/11/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління ДФС у Луганській області про заміну сторони в справі № 2а-1438/11/1270 за позовом Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до Комунального підприємства «Лисичанськміськсвітло» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
31 травня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла вищевказана заява, в якій заявник просить суд замінити сторону по справі з Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області на Головне управління ДФС у Луганській області. Необхідність такої заміни обґрунтовано тим, що наказом Міндоходів від 20.08.2013 № 376 затверджено зміни до положення про Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську ГУ Міндоходів у Луганській області відповідно до яких, положення доповнено пунктом наступного змісту: «Державна податкова інспекція у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби». На теперішній час, чинне Положення про державну податкову інспекцію у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області затверджене наказом ДФС № 202 від 27.03.2017 передбачає, що ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області. З наведеного вбачається, що ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області є правонаступником позивача по даній справі, однак, на теперішній час ДПІ у м. Лисичанську не має повноважень для здійснення заходів з примусового погашення податкового боргу. Враховуючи той факт, що на даний час виконання судового рішення по даній справі покладається на контролюючі органи.
Представник заявника в судове засідання не прибув, просив розглядати заяву без його участі (арк. спр. 229).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав заяву від 01.08.2018 за вх. № 18305/18 про розгляд справи без його участі, зазначив, що проти позовних вимог про заміну сторони у виконавчому провадженні з підстав відсутності та не відкриття самого виконавчого провадження по виконанню судового рішення у цій справі (арк.спр. 228).
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Зважаючи, що клопотання про розгляд справи за їх відсутності заявили всі учасники справи, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши заяву про заміну сторони в порядку статті 52 КАС України, встановив таке.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року в справі № 2а-1438/11/1270 позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до Комунального підприємства «Лисичанськміськсвітло» про стягнення податкового боргу задоволено в повному обсязі, стягнуто заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість в сумі 1110853,10 грн. з рахунків Комунального підприємства «Лисичанськміськсвітло» (і.к. 03339816); встановлено спосіб, строк і порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання судового рішення про стягнення з Комунального підприємства «Лисичанськміськсвітло» податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 6 335 481,00 грн. строком на десять років зі сплатою кожного місяця починаючи з квітня 2011 року по лютий 2021 року включно по 9257,11 грн. та сплатою у березні 2021 року 9257,01 грн (арк. спр. 102-104).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2011 виправлено описку в постанові Луганського окружного адміністративного суду від 14 березня 2011 року в адміністративній справі № 2а-1438/11/1270 (арк. спр. 106).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2018 року втрачене судове провадження в адміністративній справі № 2а-1438/11/1270 відновлено в частині (арк. спр. 114-116).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.05.2018 у задоволенні заяви Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження у справі №2а- 1438/11/1270 відмовлено, оскільки виконавчий лист у справі №2а-1438/11/1270 не видавався (арк. спр. 157-158).
Вирішуючи заяву про заміну позивача в справі, суд виходить з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
Так, відповідно до додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 «Перелік територіальних органів ДФС, які утворюються» утворено Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську Головного управління ДФС.
Згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 «Перелік територіальних органів Міндоходів, які реорганізуються» реорганізовано Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів шляхом її приєднання до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС.
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ДПІ у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області припинено з 28.08.2013, ДПІ у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області зареєстровано в якості юридичної особи 10.07.2015 за № 1 381 102 0000 001915.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 20.08.2013 № 376, зокрема, затверджено зміни до положення про Державну податкову інспекцію у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області відповідно до яких, положення доповнено пунктом наступного змісту: "Державна податкова інспекція у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області Державної податкової служби" (арк. спр. 168-170).
Пунктом 1 Положення про державну податкову інспекцію у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом ДФС №202 від 27.03.2017 року передбачено, що ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов'язків Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління Міндоходів у Луганській області" (арк. спр. 172-176).
Отже, судом установлено, що ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області є правонаступником позивача по даній справі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 «Про утворення Державної фіскальної служби» утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311 «Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.
Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Отже, з 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня та вище і у спірних правовідносинах належним стягувачем повинне бути Головне управління ДФС у Луганській області.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
У рішеннях Європейського суду з прав людини від 20.07.2004 по справі "Шмалько проти України (заява № 60750/00), від 27.07.2004 по справі "Ромашов проти України" (заява № 67534/01), від 19.03.1997 "Горнсбі проти Греції" зазначено, що для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина "судового розгляду". У рішенні від 17.05.2005 по справі "Чіжов проти України" (заява № 6962/02) Європейський суд з прав людини зазначив, що позитивним обов'язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб переконатись, що неналежне зволікання відсутнє та що система ефективна і законодавчо, і практично.
Оскільки виконавче провадження в світлі практики ЄСПЛ є завершальною стадією судового розгляду, до даних правовідносин застосовна стаття 52 КАС України.
За таких обставин, суд вважає заяву Головного управління ДФС у Луганській області про заміну сторони в справі № 2а-1438/11/1270 обґрунтованою та такою, яку слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 52, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Головного управління ДФС у Луганській області про заміну сторони в справі № 2а-1438/11/1270 за позовом Державної податкової інспекції в м. Лисичанську Луганської області до Комунального підприємства «Лисичанськміськсвітло» про стягнення податкового боргу задовольнити.
Замінити позивача в справі № 2а-1438/11/1270 - Державну податкову інспекцію в м. Лисичанську Луганської області, на його правонаступника - Головне управління ДФС у Луганській області (адреса: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 39591445).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська