
Провадження №2-а/760/445/18
Справа №760/18871/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2018 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі
головуючого судді Усатової І. А.,
при секретарі Ковальській К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Солом'янського районного суду міста Києва з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та просив суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20.03.2017.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1986 по 03.05.1986.
Зазначено, що 16.06.2017 позивач звернувся Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що 24.07.2017 листом № 40779/07 йому було відмовлено в призначенні пенсії з посиланням на те, що пенсійний фонд не вбачає підстав для призначення пенсії, оскільки, в наданій архівній довідці відсутні відомості щодо зарахування позивача до в/ч 07048 та відсутні поіменні списки особового складу відкомандированого в м. Чорнобиль.
Позивач вважає відмову Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві безпідставною та такою, що порушує права позивача на пенсійне забезпечення, та суперечить вимогам законодавства.
Позивач стверджував, що приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1986 по 03.05.1986, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорії) НОМЕР_1, довідкою військової частини в складі якої позивач приймав участь в ЛНА ЧАЕС № 94 від 28.10.1992, архівною довідкою № 179/1/5853 від 02.06.2017, військовим квитком НОМЕР_2 від 17.11.1985.
Ухвалою судді від 21.09.2017 відкрито скорочене провадження у справі.
02.11.2017 на адресу суду надійшли заперечення проти адміністративного позову від Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Відповідач посилався на те, що у довідці, виданої МОУ галузевим державним архівом від 02.06.2017 №179/1/5853, Управлінням виявлено, що відсутні відомості щодо зарахування позивача до в/ч 07048 за період з липня по серпень 1986 року, також, зазначено, що в наказах командира в/ч 31649 по строковій частині відображено відкомандирування особового складу частини для виконання службового завдання в м. Чорнобиль кількісно (поіменні списки відсутні) з 30 квітня (наказ №114) по 03 травня 1986 року (наказ №115), тобто, підтвердити відкомандирування позивача у складі частини для виконання службового завдання у м. Чорнобиль у період з 30.04.1986 по 03.05.1986 неможливо. Зазначено, що в архівній довідці про заробітну плату від 22.03.2017 №108-4616 зазначається про заробіток позивача за період 1988-1993, де видно лише суми нарахувань, та не є зрозумілим чи є ці нарахування за виконання роботи в зоні відчуження, отже, архівна довідка про заробіток позивача зазначає період з 1988-1993 рокит та не підтверджує періоди роботи позивача в зоні відчуження, інших довідок про заробітну плату надано до Управління не було. ПОУПФУ в м. Києві посилалося на те, що для отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС достатньо було надати один із документів, передбачених постановою КМУ №51 від 20.01.1997 «Про затвердження Порядку видачі освідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак, цих документів недостатньо для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Подані позивачем документи не можна вважати первинним документами та такими, що містять достовірні відомості, а отже і підтвердити факт перебування позивача в зоні ЧАЕС неможливо. У своїх запереченнях ПОУПФУ в м. Києві стверджував, що позивач не надав до Управління маршрутні листи, в яких зазначено з якої дати, звідки і куди було відряджено його, особові рахунки по заробітній платі з 1986 р. з розшифровкою кодів, накази про преміювання за участь у ліквідації внаслідок аварії на ЧАЕС, відсутні і накази про відрядження. Крім того, зазначено, що Управлінням було направлено запит до управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації з проханням надіслати на адресу Управління копії первинних документів на підставі яких надано позивачу статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії II, проте відповідь на адресу управління так і не надійшла. Враховуючи вищевикладене, підтвердити факт перебування позивача в зоні ЧАЕС не має можливості, а отже в Управління не має законних підстав призначити пенсію за віком на пільгових умовах.
Ухвалою судді від 07.11.2017 призначено справу до судового розгляду.
12.06.2018 від представника Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, а також представника позивача - Вовка С.О. на адресу суду надійшли клопотання про заміну відповідача у справі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Також представник позивача уточнив позовні вимоги та просив суд визнати дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві неправомірними та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві призначити пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20.03.2017.
Ухвалою суду від 12.06.2018 здійснено заміну відповідача у справі Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві.
У судове засідання 11.07.2018 позивач не з'явився, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
В ході розгляду справи встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1986 року по 03.05.1986 року в складі військової частини № 31649.
Періоди участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджуються посвідченням учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (2 категорії) НОМЕР_1, довідкою військової частини №31649 за № 94 від 28.10.1992, архівною довідкою галузевого державного архіву МОУ № 179/1/5853 від 02.06.2017, військовим квитком НОМЕР_2 від 17.11.1985.
Згідно посвідчення НОМЕР_1, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (2 категорії).
Згідно довідок військової частини та архівної установи, вказаного військового квитка підтверджено, що позивач з 30.04.1986 по 03.05.1986 безпосередньо приймав участь на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль.
При цьому, періоди участі та населений пункт при виконанні позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС зазначені у вищезазначених документах узгоджуються між собою та не викликають сумнівів.
З матеріалів справи вбачається, що 16.06.2017 позивач звернувся Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
24.07.2017 листом № 40779/07 йому було відмовлено в призначенні пенсії з посиланням на те, що відповідач не вбачає підстав для призначення пенсії, оскільки, в наданій архівній довідці, виданої МОУ галузевим державним архівом відсутні відомості щодо зарахування позивача до в/ч 07048 за період з липня по серпень 1986 року та відсутні поіменні списки особового складу відкомандированого в м. Чорнобиль, крім того, в довідці зазначені лише прізвище та ініціали заявника.
Разом з тим, судом встановлено, що відмова Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у призначенні позивачу пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є протиправною, оскільки, відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, позивач має право на призначення такої пенсії, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи зі змісту ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років мають особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою КМУ від 20.01.1997 року № 51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Відповідно до п.п. ґ) п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, право на державну пенсію за період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується наступними документами: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Така правова позиція щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року у справі № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року у справі № 690/23/15-а.
У ході розгляду справи знайшов підтвердження той факт, що позивач приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 30.04.1986 по 03.05.1986 в м. Чорнобиль в складі військової частини № 31649.
Також суд бере до уваги той факт, що позивач у період з 02.03.2002 по 01.04.2007 отримував пенсію по інвалідності внаслідок захворювання, яке пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, управлінням Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва (правонаступником якого є відповідач) при призначення пенсії було враховано період участі ОСОБА_1 в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.04.1986 по 03.05.1986 на підставі тих самих документів, які подавались ним для призначення пенсії у 2017 році.
Таким чином, суд дійшов висновку, що право позивача на призначення пенсії є підтвердженим, а рішення відповідача про відмову у її призначенні є протиправним, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не довів правомірність своїх дій.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст. ст. 2, 77, 159, 243-245, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 20.03.2017.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Суддя :