Постанова № 7567647, 11.01.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2010
Номер справи
2а-19586/09/0570
Номер документу
7567647
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2010 р.                                                                       справа № 2а-19586/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Буряк І. В.

при секретарі                                                  Могілевський А.А.

за участю представників сторін:          

позивача:                                        Куликов Е. І. дов. від 29.12.2009р. № 52552/9/10

відповідача:                                        не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву           Єнакіївської об’єднаної державної податкової інспекції

до          Товариства з обмеженою відповідальністю «Об’єднана вантажно-транспортна компанія»

про          зобов’язання виконати дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Єнакіївська об’єднана державна податкова інспекція (надалі – позивач, Єнакіївська ОДПІ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» (надалі – відповідач, ТОВ «Об’єднана вантажно-транспортна компанія») про зобов’язання відповідача допустити посадових осіб позивача до проведення позапланової виїзної перевірки та надати всі первинні бухгалтерські податкові документи, журнали-ордери, які свідчать про господарську діяльність у взаємовідносинах з Товариством з обмеженою відповідальністю «Третій фактор» (ЄДРПОУ 33875308), Приватним підприємством «Талвар» (ЄДРПОУ 34166092), Товариством з обмеженою відповідальністю «Кватроком» (ЄДРПОУ 34166087), Товариством з обмеженою відповідальністю «Кепіталторгмаш» (ЄДРПОУ 35413335), Приватним підприємством «Комерцторггруп» (ЄДРПОУ 35413293) за період з 05.10.2006р. по 04.10.2009р.

Позов мотивовано фактом відмови відповідача від допуску посадових осіб Єнакіївської ОДПІ до проведення позапланової виїзної перевірки та правом податкового органу, встановленого ст.111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», на проведення позапланової перевірки на підставі рішення суду.

У судовому засіданні від 08.12.2009р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 17.12.2009р. у зв’язку із неявкою відповідача.

У судовому засіданні від 17.12.2009р. оголошувалось про відкладення розгляду справи до 11.01.2010 р. у зв’язку із неявкою представників сторін.

У судовому засіданні від 11.01.2010р представник позивача надав уточнення до позовної заяви за змістом яких просив надати посадовим особам Єнакіївської ОДПІ дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» щодо взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Третій фактор» (ЄДРПОУ 33875308), Приватним підприємством «Талвар» (ЄДРПОУ 34166092), Товариством з обмеженою відповідальністю «Кватроком» (ЄДРПОУ 34166087), Товариством з обмеженою відповідальністю «Кепіталторгмаш», (ЄДРПОУ 35413335), Приватним підприємством «Комерцторггруп» (ЄДРПОУ 35413293) за період з 05.10.2006р. по 04.10.2009р.

В судовому засіданні від 11.01.2010р. представник позивача позов підтримав (із врахуванням уточнень) та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні від 11.01.2010р. не з’явився, про час та дату судового розгляду повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» зареєстровано виконавчим комітетом Єнакіївської міської ради 06.05.2004р. та відповідно довідки форми 4-ОПП № 1913/10/29-014-14/117 взято на облік в Єнакіївській ОДПІ 26.08.2003р. № 1913.

Позивачем на адресу відповідача були направлені письмові запити:

- № 36006/10/23-413-1/1541 від 01.09.2009р. щодо надання копій документів стосовно взаємовідносин ТОВ «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» з ТОВ «Кватроком» (ЄДРПОУ 34166087), ТОВ «Кепіталторгмаш», (ЄДРПОУ 35413335);

-№ 2683/10/23-4131/117 від 27.01.2009р. та № 6306/10/23-413-1/203 від 12.02.2009р. щодо надання копій документів стосовно взаємовідносин ТОВ «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» з ТОВ «Третій фактор» (ЄДРПОУ 33875308), ПП «Талвар» (ЄДРПОУ 34166092);

- № 21218/10/23-413-1/1042від 23.06.2009р. та № 30775/10/23-413-1/1245 від 21.07.2009р. щодо надання копій документів стосовно взаємовідносин ТОВ «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» з ТОВ «Комерцторггруп» (ЄДРПОУ 35413293).

Підставою для направлення вказаних запитів були відповідні листи Алчевської ОДПІ «Щодо встановлення фактів користування послугами «податкових ям» відносно підприємств ТОВ Третій фактор» (ЄДРПОУ 33875308), ПП «Талвар» (ЄДРПОУ 34166092), ТОВ «Кватроком» (ЄДРПОУ 34166087), ТОВ «Кепіталторгмаш», (ЄДРПОУ 35413335), ПП «Комерцторггруп» (ЄДРПОУ 35413293) та лист ДПА у Донецькій області від 12.06.2009р. № 8712/7/23-713-3 з додатком «Щодо відпрацювання переліку платників, які є вірогідними податковими ямами» чи «користувачами» таких «ям».

На підставі доповідної записки відділу контролю за відшкодуванням податку на додану вартість управління контролю юридичних осіб від 01.10.2009р. № 23-412/1698 Єнакіївською ОДПІ прийнято рішення щодо проведення позапланової перевірки відповідача.

02.10.2009р. керівником Єнакіївської ОДПІ виданий наказ № 231 «Про проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» з 05.10.2009р. з питань взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Третій фактор» (ЄДРПОУ 33875308), Приватним підприємством «Талвар» (ЄДРПОУ 34166092), Товариством з обмеженою відповідальністю «Кватроком» (ЄДРПОУ 34166087), Товариством з обмеженою відповідальністю «Кепіталторгмаш», (ЄДРПОУ 35413335), Приватним підприємством «Комерцторггруп» (ЄДРПОУ 35413293) за період з 05.10.2006р. по 04.10.2009р.

На підставі вказаного наказу Єнакіївською ОДПІ виписано направлення від 02.10.2009р. №153 на проведення перевірки відповідача.

У зв’язку із відмовою відповідача допустити посадових осіб Єнакіївської ОДПІ до проведення перевірки та надати копії відповідних документів, позивачем складено Акт відмови від допуску на перевірку від 05.10.2009р. № 10/18/23/32287238 та Акт про неможливість проведення перевірки від 05.10.2009р. № 1019/23/32287238.

Копії усіх перелічених документів наявні у матеріалах справи.

Правова позиція податкового органу обґрунтована посиланням на нормативний припис ст.111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», де визначається право податкового органу на проведення позапланової перевірки суб’єкта господарювання за рішенням суду.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-XII, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Частина 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», містить визначення та підстави проведення позапланової перевірки, а саме: позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:

1) за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України про оподаткування, валютного законодавства, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

2) платником податків не подано в установлений строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;

3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податковій декларації, поданій платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

4) платник податків подав у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державної податкової служби під час проведення планової чи позапланової виїзної перевірки, в якій вимагає повного або часткового скасування результатів відповідної перевірки;

5) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;

6) проводиться реорганізація (ліквідація) підприємства;

7) стосовно платника податків (посадової особи платника податків) у порядку, встановленому законом, податковою міліцією заведено оперативно-розшукову справу, у зв'язку з чим є потреба у проведенні позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності такого платника податків;

8) у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;

9) платником подано декларацію з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Частиною 8 ст. ст. 111 закону передбачено, що позапланова виїзна перевірка може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Орган державної податкової служби, який ініціює проведення позапланової виїзної перевірки, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої перевірки та дати її початку і закінчення, склад осіб, які будуть проводити таку перевірку, документи, які відповідно до частини шостої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої перевірки, інформацію про вид та кількість перевірок, проведених органами державної податкової служби щодо суб'єкта господарської діяльності та наслідки таких перевірок за попередні три роки, а також на вимогу суду - інші відомості. У розгляді питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки мають право брати участь представники суб'єкта господарської діяльності. Повідомлення про місце, дату та час розгляду питання про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки направляється не пізніше ніж за три робочі дні до дати такого розгляду.

Враховуючи викладене, вбачається, що для проведення позапланової перевірки суб’єкта господарювання, податковий орган має встановити наявність хоча б однієї з підстав, перелічених у ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Таким чином, оскільки, в даному випадку, платником податків не надано пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби, підставою, що обґрунтовує право податкового органу на звернення до суду із позовом про надання дозволу на проведення перевірки, мають слугувати наслідки перевірок інших платників податків за результатами яких виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України.

Пунктом 1.3. Наказу Державної податкової адміністрація України від 10.08.2005, № 327 «Про затвердження Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за № 925/11205 передбачено, що за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.

Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.

З викладеного вбачається, що результати проведеної податковим органом перевірки платника податків оформлюються складеними, відповідно вимогам чинного законодавства України, актами перевірки.

Таким чином, на підставі викладеного, судом встановлено, що для застосування норми п. 1 ч. 6 ст. 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податковий орган має керуватись наявністю актів перевірок інших платників податків за результатами яких виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків законів України.

У ході розгляду справи позивачем наявність таких актів перевірок доведена не була.

Посилання на наявність відповідних листів Алчевської ОДПІ та ДПА у Донецькій області, в силу вимог Закону України «Про державну податкову службу в Україні», не є достатньою підставою для звернення до суду із заявою про надання дозволу на проведення позапланової перевірки платника податків.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку щодо відсутності нормативних підстав для задоволення позову Єнакіївської ОДПІ.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. У позові Єнакіївської об’єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Об’єднана вантажно-транспортна компанія» про надання дозволу на проведення позапланової перевірки відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 11 січня 2010 року, повний текст виготовлено 14 січня 2010 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Буряк І. В.