Рішення № 75669038, 03.08.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
825/2427/18
Номер документу
75669038
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 серпня 2018 року Чернігів Справа № 825/2427/18

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1Г.) звернулася до суду з позовом до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі – Ніжинське ОУПФУ), в якому просить:

- визнати дії відповідача щодо неврахування північної надбавки та районного коефіцієнту при нарахуванні пенсії - протиправними;

- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачці з урахуванням північної надбавки та районного коефіцієнту з 03.01.2017.

Позов мотивовано тим, що відповідач безпідставно не застосував норми міжнародної угоди, оскільки відповідно до п.3 ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Отже, в даній угоді немає жодних застережень та заборон включати надбавки до заробітної плати (районні коефіцієнти, північну надбавку). Також ст. 5 цієї ж Угоди зазначає, що вона поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.07.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін (у письмовому провадженні) та встановлено відповідача 15-ти денний термін, з дня отримання копії ухвали від 17.07.2018 для подання відзиву на позов.

Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та зазначає, що в силу Закону України від 05.11.1991 №1788 "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.1992 у разі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі чи місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, обчислення заробітної плати, із якої призначається пенсія, проводиться із виключенням цих сум. Тобто, після 01.01.1992 при обчисленні пенсії враховується заробітна плата без сум районних коефіцієнтів та північних надбавок.

Так, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачка перебуває на обліку у Ніжинському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком з 02.01.2013. Пенсія призначена відповідно до Тимчасової угоди між Урядом України та Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, які прирівняні до районів Крайньої Півночі в галузі пенсійного забезпечення.

У лютому 2018 року позивачка звернулась до Ніжинського об’єднаного управління Пенсійного фонду України з письмовою заявою, щодо перерахунку пенсії з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки відповідно до довідки від 28.12.2017 №1204-02/9288 виданої архівом м.Новий Уренгой про нарахування заробітної плати за період роботи в ЗАТ "Полярна геофізична експедиція" з 01.01.1998 по 31.12.2013 (а.с.15-16).

Проте, листом від 20.03.2018 №34/04/В-2 відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що з 01.01.1992 у разі виїзду особи за межі районів Крайньої Півночі чи місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, обчислення заробітної плати, із якої призначається пенсія, проводиться із виключенням районних коефіцієнтів та північних надбавок. Одночасно повідомлено, що для обчислення пенсії позивачки врахована заробітна плата за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2012 без урахування цих виплат.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зазначає про таке.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 01.01.1998 по 31.12.2013 позивачка працювала в ЗАТ "Полярна геофізична експедиція" та отримувала заробітну плату з урахуванням сум районного коефіцієнту та північної надбавки, з якої йшли утримання в Пенсійний фонд Російської Федерації по встановленим тарифам, що підтверджується довідкою від 29.12.2017 №1204-02/9288. В зазначеній довідці чітко вказано, що всі обов’язкові відрахування, з нарахованої заробітної плати, визначені діючим на момент їх нарахування законодавством проводились в повному обсязі, оскільки вона складена на підставі записів в особових рахунках та особової картки Т-2, розрахункових відомостей по нарахуванню заробітної плати за 1998-1999 та 2001-2013 роки.

Відповідно до ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством України про пенсійне забезпечення, то застосовуються норми міжнародного договору.

Згідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Як встановлено ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до п.1 ст.2 Закону України "Про збір та обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пп.1 та пп.2 ст.1 цього Закону, є фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці". Таким чином, об'єктом оподаткування є заробітна плата з урахуванням районного коефіцієнта.

Згідно ч.1 ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюються за нормами цього Закону на підставі документів, про вік, страховий стаж, заробітну плату (доходів) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до абз.2, 3 ст.6 Угоди між урядами України і Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993 трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначаються сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність. Відповідно до п.3 ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу. У разі, якщо в державах - учасницях Угоди запроваджена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Отже, в даній угоді немає жодних застережень та заборон включати надбавки до заробітної плати (районні коефіцієнти, північну надбавку). Також ст.5 цієї ж Угоди зазначає, що вона поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Виходячи з наведеного, для обрахунку пенсії береться до уваги заробіток, на який нараховувались та сплачувались внески до Пенсійного фонду Російської Федерації. При цьому взаємні розрахунки між країнами згідно міжнародної угоди не проводяться.

Відповідно до Переліку районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, на які поширюється дія Указів Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 та від 26.09.1967 про пільги для осіб, працюючих в цих районах та місцевостях, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1967 №1029, територія Ямало-Ненецького автономного округу, м.Новий Уренгой, де знаходилась ЗАТ "Полярна геофізична експедиція", на якому працювала позивачка, територіально відноситься до районів Крайньої Півночі, а тому позивачка мала право на отримання північної надбавки та районного коефіцієнту, про виплату яких свідчить довідка від 29.12.2017 №4873/04.

При цьому, із нарахованих сум районних коефіцієнтів та північної надбавки, як складових заробітної плати, нараховувалися та оплачувалися внески до всіх обов’язкових фондів. Зазначена обставина відповідачем не заперечується. Відмовляючи позивачці у перерахунку, відповідач посилається виключно на те, що після 01.01.1992 при обчисленні пенсії враховується заробітна плата без сум районних коефіцієнтів та північних надбавок, що суперечить викладеному вище висновку суду.

Враховуючи наведене, суд вважає, що у відповідача немає жодних правових підстав не враховувати заробіток в повному обсязі, адже відрахування в Пенсійний фонд проводились по встановленим тарифам, а до бази нарахування внесків відносилась вся сума нарахованої зарплати в тому числі і нараховані суми районного коефіцієнту та північної надбавки.

Тобто, відповідач повинен був врахувати заробітну плату з врахуванням районного коефіцієнту та північної надбавки, відповідно до довідки, яка видана відділом по справах архівів м.Новий Уренгой від 29.12.2017 №1204-02/9288 про нарахування заробітної плати за період роботи в ЗАТ "Полярна геофізична експедиція" з 01.01.1998 по 31.12.2013.

Аналогічний висновок суду щодо протиправності відмови органів Пенсійного фонду України, що відображаються у неврахуванні північної надбавки та районного коефіцієнту при нарахуванні пенсії наведений в ухвалах Вищого адміністративного суду від 14.09.2017 №К/800/22368/17, від 27.07.2016 №К/800/56078/14, від 05.05.2017 №К/800/15112/17.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про визнання дій відповідача щодо неврахування північної надбавки та районного коефіцієнту при нарахуванні пенсії протиправними та зобов'язання останнього провести перерахунок пенсії позивачці з урахуванням північної надбавки та районного коефіцієнту з 03.01.2017. Таким чином, позов ОСОБА_1 до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії належить задовольнити повністю.

У відповідності до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (вул. Березанська, 54, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код НОМЕР_1) до Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Шевченка, 21ж, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 37716087) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дій Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо неврахування північної надбавки та районного коефіцієнту при нарахуванні пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Ніжинське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням північної надбавки та районного коефіцієнту з 03.01.2017.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ніжинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Шевченка, 21ж, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 37716087) на користь ОСОБА_1 (вул. Березанська, 54, м.Ніжин, Чернігівська область, 16600, код НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повне рішення суду складено 03 серпня 2018 року.

Суддя Л.О. Житняк