Рішення № 75667320, 03.08.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
815/1547/18
Номер документу
75667320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1547/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства Торговий дім «Унікальний проект» до Державної фіскальної служби України, Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство Торговий дім «Унікальний проект» до Державної фіскальної служби України, Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №380518/33311423 від 08.12.2017р., №380519/33311423 від 08.12.2017р., №380520/33311423 від 08.12.2017р., №380521/33311423 від 08.12.2017р., №380522/33311423 від 08.12.2017р., №380523/33311423 від 08.12.2017р., про відмову у реєстрації податкових накладних №171115 від 09.11.2017р., №171116 від 09.11.2017р., №171119 від 14.11.2017р., №171120 від 14.11.2017р., №171121 від 14.11.2017р., №171122 від 14.11.2017р., в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов'язання ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Приватним підприємством Торговий дім «Унікальний проект» податкові накладні №171115 від 09.11.2017р., №171116 від 09.11.2017р., №171119 від 14.11.2017р., №171120 від 14.11.2017р., №171121 від 14.11.2017р., №171122 від 14.11.2017р..

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до приписів п.187.1, п.п. 201.1, - 201.10. ст.201 ПКУ 22 листопада 2017р., ПП ТД «Унікальний проект» було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні №171115 та №171116 від 09.11.2017р., №171119, №171120, №171121та №171122 від 14.11.2017р., проте відповідачем зупинено реєстрацію податкових накладних в ЄРПН, оскільки вони відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК, затверджених наказом МФУ №557 від 13.06.2017р. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарам. На підтвердження реальності здійснення операцій позивачем були надані пояснення та надісланні документи до ДФС України. Проте, відповідачем прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, які, на думку позивача, є необґрунтованим як нормативно, так і документально та підлягають скасуванню.

Представником відповідача надано до суду відзив на адміністративний позов (а.с.42-46 том ІІ) згідно з яким останній зазначив, що позивачем направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні №171115 та №171116 від 09.11.2017р., №171119, №171120, №171121та №171122 від 14.11.2017р., проте реєстрацію відповідних податкових накладних зупинено та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Надалі, після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, позивач направив засобами електронного зв'язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаним податковим накладним. Однак, за наслідками розгляду повідомлень, рішеннями комісії ДФС України №380518/33311423 від 08.12.2017р., №380519/33311423 від 08.12.2017р., №380520/33311423 від 08.12.2017р., №380521/33311423 від 08.12.2017р., №380522/33311423 від 08.12.2017р., №380523/33311423 від 08.12.2017р було відмовлено у реєстрації податкових накладних. Підставою для відмови стало надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. З огляду на зазначене та відсутність надання платником податку істотних документів, позивачем недотриманно вимог наказу КМУ від 13.06.2018р. №567, а тому відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Від представника позивача 13.07.2018р. до суду надійшла заява про розгляд справи без сторони позивача (а.с.70 том ІІ).

Враховуючи відсутність потреби щодо заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Приватне підприємство Торговий дім «Унікальний проект» (ідентифікаційний код 33311423, 65005, м.Одеса, вул. Колонічна, 7) зареєстровано як юридичну особу 08.12.2004р..

Як вбачається з Витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань серед видів господарської діяльності підприємства є: оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами (46.33), оптова торгівля напоями (46.34), оптова торгівля текстильними товарами (46.41), оптова торгівля одягом та взуттям (46.42), оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення (46.49), оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (46.69), неспеціалізована оптова торгівля (46.90), роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (47.11), роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах (47:25). (а.с.2, том ІІ). В рамках зазначених видів діяльності ПП ТД «Унікальний проект» закуповує товари у постачальників - нерезидентів з метою їх подальшої реалізації на території України (а.с.2, том ІІ).

Судом встановлено, що між ПП ТД «Унікальний проект» та ТОВ «ЕКО» укладено Договір поставки №К13301К від 01.07.2015р. на постачання товару асортимент, ціна, кількість товару, що поставляється, а також строки та умови поставки якого узгоджуються шляхом складання Специфікації, яка є невід'ємною частиною зазначеного договору (а.с.92-100 том І).

Згодом, між ПП ТД «Унікальний проект» та ТОВ «ЕКО» укладено Специфікацію №15/17 від 01.07.2015р. на суму 95700,00грн та Специфікацію №16/17 від 01.07.2015р. на суму 1849569,16грн до Договору поставки №К13301К від 01.07.2015р. на постачання товару.

На оплату виконання послуг зазначених у Специфікаціях №15/17 та №16/17, ТОВ «ЕКО» було перераховано кошти на рахунок ПП ТД «Унікальний проект», що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями №76313 від 22.11.2017р. (а.с.105, том І), платіжним дорученням №76595 від 23.11.2017р. (а.с.106, том І) та платіжним дорученням №3879522 від 24.11.2017р. (а.с.107, том І).

ПП ТД «Унікальний проект» складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні №171115 від 09.11.2017р. (а.с.21, том І), №171116 від 09.11.2017р. (а.с.23-24, том І), №171119 від 14.11.2017р. (а.с.26-27, том І), №171120 від 14.11.2017р. (а.с.29-30, том І), №171121 від 14.11.2017р. (а.с.32-33, том І), №171122 від 14.11.2017р. (а.с.35-36, том І).

Відповідно до квитанції від 23.11.2017р. (а.с.22, том І), щодо реєстрації податкової накладної №171115 від 09.11.2017р., згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 7117. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п201.16.1. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Згідно з квитанцією від 23.11.2017р. (а.с.25, том І), щодо реєстрації податкової накладної №171116 від 09.11.2017р., згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 9505. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п201.16.1. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Відповідно до квитанції від 23.11.2017р. (а.с.28, том І), щодо реєстрації податкової накладної №171119 від 14.11.2017р., згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 3919, 4202, 9505. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п201.16.1. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Згідно з квитанцією від 23.11.2017р. (а.с.31, том І), щодо реєстрації податкової накладної №171120 від 14.11.2017р., згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 9505. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п201.16.1. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Відповідно до квитанції від 23.11.2017р. (а.с.34, том І), щодо реєстрації податкової накладної №171121 від 14.11.2017р., згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 4202, 6404. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п201.16.1. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Згідно з квитанцією від 23.11.2017р. (а.с.37, том І), щодо реєстрації податкової накладної №171122 від 14.11.2017р., згідно з п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена та зазначено, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 6404. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» п.п201.16.1. п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

На виконання вимог зазначених в квитанціях, згідно яких реєстрацію податкових накладних зупинено, позивачем складено повідомлення, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено за №2 від 01.12.2017р. (а.с.40), №3 01.12.2017р. (а.с.45), №4 01.12.2017р. (а.с.50), №5 02.12.2017р. (а.с.54), №6 02.12.2017р. (а.с.58)до яких додані пояснення та документи, що не заперечується відповідачем.

Комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №380518/33311423 від 08.12.2017р., №380519/33311423 від 08.12.2017р., №380520/33311423 від 08.12.2017р., №380521/33311423 від 08.12.2017р., №380522/33311423 від 08.12.2017р., №380523/33311423 від 08.12.2017р., якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №171115, №171116, №171119, №171120, №171121 та №171122.

Підставою відмови у реєстрації було вказано: «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку».

Не погоджуючись із зазначеними рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно підпунктів а, б п.185.1 ст.185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, що передбачено п.188.1 ст.188 ПК України.

Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п.74.3 ст.74 ПК України).

Відповідно до п.2 Постанови КМУ Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних №1246 від 29.12.2010р. (далі Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі ПК України) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

За приписами п.74.2. ст.74 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст.200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до підпункту 201.16.1. п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) містить у собі наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 пункту 6 та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної/розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог п.201.16 ст.201 розділу V ПК України.

Вичерпний перелік документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом МФУ від 13.06.2017р. №567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017р. №567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до положень підпункту 201.16.2 ст.201 ПКУ письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику в результаті чого зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Згідно Постанови КМУ «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» від 29.03.2017р. №190 підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 КАС України;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 КАС України;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Зі змісту Квитанцій, якими було зупинено реєстрацію податкових накладних вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок відповідно до якого податкова накладна «…відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом від МФУ 13.06.2017р. №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах…». Позивачу запропоновано «…надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу».

При цьому, доказів невідповідності обсягів постачання обсягам виробництва по товарах відповідачем не надано.

Відповідно до п.1 далі - Переліку, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв необхідні: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Як вбачається з квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, відповідач пропонує надати позивачу пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017р. №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Позивачем, у встановленому законом порядку, були подані до контролюючого органу письмові пояснення та достатньо документів про підтвердження реальності здійснення операцій і зазначене не заперечується відповідачем.

Однак комісією ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав надання платником податків копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд наголошує, що оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної містять декілька причин відмови у реєстрації, зокрема, надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, тобто, є нечіткими та прямо не вказують які саме підстави для відмови в реєстрації податкової накладної - надання документів, які складені з порушенням норм законодавства, або документи є недостатніми для здійснення реєстрації податкових накладних. Така підстава, по своїй суті, не дає чіткого та конкретного розуміння які саме документи складені с порушенням, або яких документів не було надано, а тому, суд приходить до висновку, що відповідач діяв протиправно та всупереч вищезазначеного порядку встановленого законодавством.

Специфікою діяльності ПП ТД «Унікальний проект» є оптова торгівля товарами. В рамках зазначеного напрямку діяльності ПП ТД «Унікальний проект» закуповує товари, замовляє відповідні послуги., реалізує товар.

На підтвердження реальності здійснення господарської операції за договором позивач також надав до суд копії наступних документів: видаткової накладної №171117 від 09.11.2017р. (а.с.74), ТТН №Р171117 від 09.11.2017р.(а.с.75-76)видаткової накладної №171118 від 09.11.2017р. (а.с.77), ТТН №Р171118 від 09.11.2017р. (78-79), видаткової накладної №171120 від 14.11.2017р. (а.с.80), ТТН №Р171120 від 14.11.2017р. (а.с.81-82), видаткової накладної №171121 від 14.11.2017р. (а.с.83), ТТН №Р171121 від 14.11.2017р. (а.с.84-85), видаткової накладної №171122 від 14.11.2017р. (а.с.86), ТТН №Р171122 від 14.11.2017р. (87-88), видаткової накладної №171123 від 14.11.2017р. (а.с.89), ТТН №Р171123 від 14.11.2017р. (а.с.90-91),Договору поставки №К13301К від 01.07.2015р. (а.с.92-100), Специфікації №15/17 від 11.09.2017р. (а.с.102), Специфікації №16/17 від 11.09.2017р. (а.с.103-104), платіжного доручення TOB «ЕКО» №76313 від 22.11.2017р. (а.с.105),платіжного доручення ТОВ «ЕКО» №76595 від 23.11.2017р. (а.с.106), платіжного доручення ТОВ «ЕКО» №3879522 від 24.11.2017р. (а.с.107), таблиці даних платника податку №1 та №2 від 01.12.2017р. та квитанції №2 (а.с.108-111), контракту №26/06/2017 від 26.06.2017р. (а.с.112-116), Інвойсу №11/09/2017 від 11.09.2017р. (а.с.117-120), електронної митної декларації №UA500060/2017/020458 від 07.11.2017р. (а.с.124-129), платіжного доручення №4237 від 12.10.2017р. (а.с.130), копія платіжного доручення №4256 від 20.10.2017р. (а.с.131), Сертифіката відповідності Державної системи сертифікації №UA1.190.0018101-17 від 14.11.2017р. та копії Листа роз'яснення ТОВ «ВСЦ «ПІВДЕНТЕСТ» 190/0632 від 14.11.2017р. (а.с.132-133), Договору про надання послуг по декларуванню та митному оформленню вантажів №04/01 від 04.01.2017р. (а.с.137-139), платіжного доручення №4320 від 10.11.2017р. (а.с.142), Договору на транспортно-експедиційне обслуговування №22/06/2016-1 від 22.06.2016р. (а.с.143-148), Акту надання послуг з транспортно-експедиційного обслуговування контейнера №ОУ-0000042 від 08.11.2017р. (а.с.149), копія рахунку-фактури №СФ-0000042 від 08.11.2017р. (а.с.150), Договору на транспортно-експедиційні послуги №190117 від 19.01.2017р. та супутніх документів до договору на підтвердження виконання договору - акти надання послух, рахунки оплати (а.с.156-161).

Відтак, враховуючи те, що позивачем на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної надано достатньо доказів, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною у реєстрації якої було відмовлено, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим та підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Таким чином, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства Торговий дім «Унікальний проект» до Державної фіскальної служби України Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №380518/33311423 від 08.12.2017р., №380519/33311423 від 08.12.2017р., №380520/33311423 від 08.12.2017р., №380521/33311423 від 08.12.2017р., №380522/33311423 від 08.12.2017р., №380523/33311423 від 08.12.2017р., про відмову у реєстрації податкових накладних №171115 від 09.11.2017р., №171116 від 09.11.2017р., №171119 від 14.11.2017р., №171120 від 14.11.2017р., №171121 від 14.11.2017р., №171122 від 14.11.2017р., в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №171115 від 09.11.2017р., №171116 від 09.11.2017р., №171119 від 14.11.2017р., №171120 від 14.11.2017р., №171121 від 14.11.2017р., №171122 від 14.11.2017р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України на користь Приватного підприємства Торговий дім «Унікальний проект» витрати зі сплати судового збору у сумі 4481 (чотири чотириста вісімдесят одну) грн., 90.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Приватне підприємство Торговий дім «Унікальний проект» (код ЄДРПОУ33311423, 65005, м.Одеса, вул. Колонічна, 7);

Відповідач: Комісія Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: 04053, м.Київ, Львівська площа, 8;

Третя особа: Чорноморська об'єднана ДПІ Головного управління ДФС в Одеській області, 68001, Одеська обл., м.Чорноворськ, вул.Шевченка 3.

Суддя П.П.Марин

.