
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 серпня 2018 р. № 814/1547/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагаря В.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_2, 54031
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на соціально-побутові цілі, грошової винагороди за безперервну військову службу, грошової допомоги до 5 травня, індексації, підйомної допомоги;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області з 30.12.2017 р. провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_1 та виплачувати пенсію з 30.12.2017 р. відповідно до вимог ч.ч.2, 3 ст. 51, ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. з розрахунку усіх видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 1120,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 500,00грн.; середньомісячний фактично отриманий розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням із служби (з 01.12.2015 р. по 30.11.2017 р.) у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 848,96 грн., надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (10%) - 102,78 грн., премія - 4371,65 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) -4349,43 грн., грошова допомога на оздоровлення - 612,27 грн., грошова допомога на соціально-побутові цілі - 301,13 грн., індексація - 85,66 грн., грошова винагорода за безперервну військову службу - 52,08 грн., грошова допомога до 5 травня - 38,33 грн., підйомна допомога при переведенні - 506,00 грн. Всього - 13378,25 грн. Пенсію призначити у розмірі 8695,88 грн.
Позов мотивовано тим, що його було звільнено з військової служби у запас за станом здоров'я та з 30.12.2017р. відповідачем призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Однак, відповідачем розрахунок пенсії був здійснений без врахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на соціально-побутові цілі, грошової винагороди за безперервну військову службу, грошової допомоги до 5 травня, індексації, підйомної допомоги. Зазначив, що оскільки з вказаних сум було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, то вони відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Ухвалою від 03.07.2018 судом відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного письмового провадження, без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що у ГУ ПФУ в Миколаївській області відсутні законні підстави для включення до грошового забезпечення позивача, вищевказаних виплат, оскільки щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, грошова допомога на соціально-побутові цілі, грошова винагорода за безперервну військову службу, грошова допомога до 5 травня, індексація, підйомна допомога при переведенні не є обов'язковими щомісячними виплатами та не носять постійного характеру.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач в період з 1992 р. по 29 грудня 2017 р. проходив військову службу у Збройних Силах України.
Наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 18.12.2017 р. №493 позивач був звільнений з військової служби у запас за п. ''б'' частини 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я).
Наказом військового комісара Миколаївського обласного військового комісаріату (по стройовій частині) №240 від 29.12.2017 р. позивач виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення Миколаївського обласного військового комісаріату.
З 30.12.2017 р. ГУ ПФУ в Миколаївській області призначено пенсію ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням наступних видів грошового забезпечення:
-посадовий оклад - 1120,00 грн.;
-оклад за військовим званням (підполковник) 130,00 грн.;
-надбавка за вислугу років (40%) 500,00 грн.;
-середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільнення із служби (з 01.12.2015 р. по 30.11.2017 р.) 5647,06 грн., у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 848,96 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% - 93,45 грн., премія - 4731,65 грн.
Розмір пенсії склав 4825,64 грн., розрахунок якого проведений в такому порядку 7424,06 грн. (загальний розмір грошового забезпечення)х65% за 25 років вислуги у максимальному розмірі згідно з пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
08.06.2018 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії на підставі долученої до неї довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 07.06.2018 р. №4/3656, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на соціально-побутові цілі, грошової винагороди за безперервну військову службу, грошової допомоги до 5 травня, індексації, підйомної допомоги, які, на його думку, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Листом від 22.06.2018 р. за № 2215-л-07 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, вказавши, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, грошова допомога на соціально-побутові цілі, грошова винагорода за безперервну військову службу, грошова допомога до 5 травня, індексація, підйомна допомога не являються складовими щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 цієї ж статті Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Частиною 1 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч. 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.3 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції № 260).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (пп. 3 п. 5 постанови № 1294, пп. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХІІІ Інструкції № 260).
Винагорода за тривалість безперервної служби відповідно до додатку 25 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, грошова допомога на соціально-побутові цілі, грошова винагорода за безперервну військову службу, грошова допомога до 5 травня, підйомна допомога при переведенні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується включення в складові грошового забезпечення для призначення пенсії індексації, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання купівельної спроможності.
Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначені постановою КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перелік додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу визначений у додатках 25-28 зазначеної постанови.
При цьому, суми індексації грошового забезпечення не віднесені до зазначеного переліку, тобто з сум індексації грошового забезпечення єдиний внесок не сплачується.
Згідно з п. 2 розділу І Переліку видів виплат, що здійснюється за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затверджено постановою КМУ від 22.12.2010 року № 1170, одноразова грошова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.
Статтею 43 Закону № 2262-XII чітко передбачено, що пенсії особам офіцерського складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Тому індексація грошового забезпечення не може включатися до розрахунку розміру пенсії позивача, оскільки з неї не сплачувались страхові внески, що підтверджується довідкою Миколаївського обласного військового комісаріату від 07.06.2018 р. №4/3656.
Щодо вимог позивача про призначення йому пенсії у розмірі 8695,88 грн., суд зазначає, що дані вимоги є похідними від вимог позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії, отже дана вимога задоволенню не підлягає.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою про проведення перерахунку пенсії 08.06.2018р.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач набув право на перерахунок пенсії, з врахуванням показників довідки, а саме з 01.07.2018 р.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Судові витрати по справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242 - 246, 263, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, м. Миколаїв, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, м. Миколаїв, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунку пенсії з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на соціально-побутові цілі, грошової винагороди за безперервну військову службу, грошової допомоги до 5 травня, підйомної допомоги.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, м. Миколаїв, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з 01.07.2018 р. відповідно до вимог ч.ч.2, 3 ст. 51, ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. з урахуванням: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на соціально-побутові цілі, грошової винагороди за безперервну військову службу, грошової допомоги до 5 травня, підйомної допомоги.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В. С. Брагар