
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2018 р. № 814/1332/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54051
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання дій такими, що не відповідають вимогам Конституції України та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати дії відповідача такими, що не відповідають вимогам Конституції України, вимогам статтей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, відображених у грошовому атестаті № 31 та в протоколі призначення пенсії від 15.04.2014 року.
Ухвалою суду від 31.05.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до грошового атестату № 31, виданого на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ). Через суттєві зміни в законодавстві України, існуючі види грошового забезпечення позивача, як колишнього співробітника МВС, як база для обчислення йому пенсії, були фактично чкасовані, а сама пенсія була фактично обчислена і призначена по-новому шляхом врахування у ній тільки тих видів грошового забезпечення, які були відображені в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 20.03.2018р. Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015 року (далі - Закон № 900) внесені зміни у ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, де законодавець передбачив що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для колишніх працівників УМВС України. Позивач вважає, що відповідно до ПостановиКМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських" надає право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальних результат служби. Позивач зазначає, що має гарантоване право на перерахунок пенсії в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262.
Відповідач з позовними вимогами не згоден, просив у задоволенні позову відмовити повністю, про що зазначив у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказав, що пенсія позивачу призначалась в квітні 2014р. на підставі діючих на той час норм законодавства, зокрема Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осяб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294). Відповідно до Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року , якою було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 1294, перерахунок пенсії проводиться на підставі довідки про розмір грошового забезпеченння, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена із служби, для перерахунку пенсії. Відповідно до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області від 20.03.2018р. відповідач і зробив перерахунок пенсії позивача, що вважає відповідає нормам чинного зконодавства України.
На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути адміністративний позов в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управліня Пенсійного фонду України в Миколаївській області з квітня 2014 року та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України Закон № 2262-ХІІ.
23.04.2018 року позивач звернувсь до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Відповідачем 26.04.2018р. прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача, в якому відповідач посилається на Постанову КМУ від 21.02.2018р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою було змінено основні та додаткові види грошового забезпечення, а тому основний розмір пнсії позивача склав 2502,78 грн.
Вказана вище відмова відповідача в перерахунку пенсії ОСОБА_1 й стала підставою для його звернення до суду.
В своєму рішенні ро відмову в перерахунку песії, відповідач вказав, що пенсія позивача складється з таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад - 1900грн., оклад за спеціальним званням - 1000 гр., надбавка за стаж служби (40%) - 1160 грн., премія (10,08%) - 409,25 грн.
Позивач вважає, що із числа додаткових видів грошовго забезпечення пенсійним фондом було незаконно вилучено такі види грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за ОДР (50%), надбавка за службу в спецпідрозділах боротьби з організованою злочинністю (50%), що в результаті призвело до зменшення розміру одного з видів грошового забезпечення з 2067,9 грн. до 409,25грн. як наслідок зменшився розмір пенсії вцілому.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до висновків Верховного суду України по зразковій справі № 820/6514/17 , викладених у постанові від 15.02.2018 року, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Розмір премій як складової грошового забезпечення поліцейських законодавством не встановлюється. пуктом 4 Постанови КМУ № 988 надає право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції здійснювати преміювання поліцейських відповідно д їх особистого веску в загальний результат служби.
Отже, суд приходить до висновку, що положення статтей 43, 63 Закону № 2262 зобов'язує враховувати всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством. Таки чином, позивачу, до моменту виникнення права на перерахунок пенсії, нараховувалась пенсія із тих видів грошового забезпечення, які вказані в грошовому атестаті № 31 та в протоколі відповідача від 16.04.2014р., що містяться матеріалах справи.
20.03.2018 року Ліквідаційна комісія УМВС у Миколаївській області видала ОСОБА_1 довідку ПС №02136 про розмір грошового забезпечення, в якій зазначені збільшені розміри грошових окремих видів грошового забезпечення, із урахуванням яких повинна бути перерахована пенсію позивачу.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність відповідача у перерахунку позивачу пенсії відповідно до розміру грошового забезпечення поліцейського, тому в цій частині позов підлягає задоволенню.
Позивач просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок його пенсії з урахуванням відомостей, відображених у його грошовому атестаті № 31 та в Протоколі призначення пенсії від 15.04.2014р.
З цього приводу, суд вважає необхідним зазначити про те, що Протокол призначення пенсії від 15.04.2014р. - це документ управління пенсійного фонду, що приєднується до матеріалів пенсійної справи при призначенні та перерахунку пенсії особі. Згідно Порядку № 45 та Закону № 2262 управління Пенсійного фонду проводять перерахунок пенсії напідставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена із служби, для перерахунку пенсії. Таким документом є грошовий атестат № 31 виданий Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївській області, тому в цій частині позовної вимоги слід задовольнити частково.
При цьому, відповідач обгрунтовує свої дії по проведеню перерахунку пенсії позивача посилаючи на положення ПостановиКМУ № 103, проте, цим нормативно-првлвим актом керувтися не можна, окільки відповідно до норм Цивільного кодексу України, правовідносини, що виникли раніше і регулювались актами цивільного законодавства, що діяли на той час, а тому відносини , які виникли у 2016р., не можуть егулюватись Постановою КМУ від 21.02.2018р.
За таких обставин, суд застосовує Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як нормативні акти, які мають вищу юридичну силу по відношенню до Постанови № 103, і які не містять обмежень щодо у виплаті заборгованості за несвоєчасно ненарахованої пенсії.
Крім того, суд вважає за необхідне наголосити, що відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону № 2262 виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до ст. 55 Закону № 2262 нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Аналогічні норми містяться в Законі Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч. 4 ст. 45 якого перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У відповідності до ст. 46 Закону Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Відповідно до ст. 47 Закону України Україні "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця. Таким чином, відповідно до вимог Законів України № 2262-XII та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія це щомісячний обов'язковий платіж.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позову частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54051, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.
2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області такими, що не відповідають вимогам Конституції України, вимогам статтей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54051, ідентифікаційний код НОМЕР_1) з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, відображених у грошовому атестаті № 31, виданого Ліквідаційною комісією УМВС України в Миколаївькій області.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54051, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80грн. (сімсот чотири гривні 80коп.)., сплачений квитанцією № 22 від 30.05.2018р.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов