Рішення № 75664659, 03.08.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.08.2018
Номер справи
803/1055/18
Номер документу
75664659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВОЛИНСЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1055/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулася в суд з позовом до Волинського обласного військового комісаріату (далі - Волинського ОВК), в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо неподання у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів головному розпоряднику бюджетних коштів Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як дочці - члену сім'ї загиблого, померлого батька, ОСОБА_2, учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи, який загинув, помер внаслідок виконання службових обов'язків; 2) зобов'язати відповідача подати розпоряднику бюджетних коштів, Міністерству оборони України, у п'ятнадцятиденний строк з дня реєстрації всіх документів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, як дочці - члену сім'ї загиблого, померлого батька, ОСОБА_2, учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи, який загинув, помер внаслідок виконання службових обов'язків.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, як дочка учасника бойових дій у Другій світовій війні, інваліда війни 2 групи, померлого від поранення отриманого під час захисту Батьківщини, має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю батька.

У грудні 2017 позивач звернулася до Волинського обласного військового комісаріату із заявою та пакетом необхідних документів для виплати допомоги, у зв'язку зі смертю батька.

На заяву позивача відповідач надав відповідь від 18.12.2017, в якій повідомлялося що оскільки старший лейтенант ОСОБА_2 був звільнений з строкової військової служби 06.11.1946 і на день смерті (ІНФОРМАЦІЯ_1) не був військовослужбовцем, військовозобов'язаним та резервістом, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, тому законних підстав для складання висновку на розгляд комісії Міністерства оборони України про можливість призначення одноразової грошової допомоги у Волинського обласного військового комісаріату немає.

Позивач зазначає, що жодних зауважень щодо поданої нею заяви з документами у відповідача не було, а тому, згідно пункту 7 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 28 травня 2008 року №499 ( далі Порядок №499), керівник уповноваженого органу повинен в 15-денний строк з дня реєстрації документів подати головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Виходячи з вищенаведеного, вважає, що виключно головний розпорядник коштів (Міністерство оборони України), а не уповноважений орган (в даному випадку - відповідач) приймає рішення про призначення допомоги, а повноваження уповноваженого органу зводяться лише до збору, реєстрації таких документів та дачі висновку щодо можливості призначення такої допомоги.

Вважає, що відповідач не направивши розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству Оборони України висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги разом з усіма необхідними документами допустив порушення встановленого законом порядку розгляду даного питання.

Ухвалою суду від 18.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача у письмовому відзиві на адміністративний позов від 06.07.2018 №ППР/2777 (а.с.31-32) позовних вимог не визнав та зазначив, що нормативно-правовим документом, що регулює правовідносини у сфері призначення й виплати зазначеного виду одноразової грошової допомоги є Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 за №975 (Далі - Порядок №975). У відповідності до встановленого порядку, після надходження заяви ОСОБА_1 (з необхідними документами) до Волинського ОВК, спеціалістами відділу соціального забезпечення була здійснена перевірка вищевказаних документів з метою визначення можливості складання висновку стосовно можливості виплати заявниці одноразової грошової допомоги. З огляду на встановлені обставини було з'ясовано, що старший лейтенант ОСОБА_2 був звільнений зі строкової військової служби 06.11.1946 і на день смерті (ІНФОРМАЦІЯ_1) не був військовослужбовцем, військовозобов'язаним чи резервістом, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Відтак, вбачається відсутність достатніх правових підстав для подання висновку щодо можливості виплати заявниці одноразової грошової допомоги. Просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с. 12).

Відповідно до архівної довідки від 31.10.2003 №1/9619-4, ОСОБА_2 проходив службу в Радянській армії з 22.08.1942 по 25.11.1946 (а.с 16).

Довідкою від 01.03.2004 №6/1/2-28 підтверджено, що 13.03.1943 ОСОБА_2 на фронті Великої Вітчизняної війни отримав наскрізне поранення м'яких тканин шиї справа без пошкодження великих судин, нервів і хребта (а.с. 20).

В постанові №426 14 Військово-лікарської комісії Західного оперативного командування зазначено, що наскрізне кульове поранення м'яких тканин шиї справа без пошкодження великих судин, нервів і хребта, громадянина ОСОБА_2, яке в подальшому призвело до розвитку "Раку стравоходу" і згідно свідоцтва про смерть НОМЕР_2 від 25.01.1986 (а.с.22), послужило причиною його смерті, пов'язане із захистом Батьківщини (а.с.23).

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом з дитинства 1-Б групи, яка за висновком МСЕК потребує постійного стороннього догляду (а.с.11), перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Волинській області та отримує пенсію по втраті годувальника за померлого батька ОСОБА_2 по лінії МВС України з 01.03.1986 (а.с. 15).

У грудні 2017 року позивач звернулась із заявою та пакетом необхідних документів до Волинського обласного військового комісаріату про виплату їй одноразової грошової допомоги як дочці учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи, який загинув, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 внаслідок виконання службових обов'язків.

Листом від 18.12.2017 №1258 Волинський ОВК повідомив, що після опрацювання поданих документів, встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_2 був звільнений з строкової військової служби 06.11.1946 і на день смерті (ІНФОРМАЦІЯ_1) не був військовослужбовцем, військовозобов'язаним та резервістом, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Отже, законних підстав для складання та надсилання висновку на розгляд комісії Міністерства оборони України про можливість призначення одноразової грошової допомоги у Волинського ОВК немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII.

Так, згідно з статтею 1 Закону №2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 3 Закону №2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини другої статті 16 Закону №2011- XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби) під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.

Враховуючи приписи зазначених норм Закону, право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які померли внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби.

Відповідно до статті 16-1 Закону №2011- XII у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів від 28 травня 2008 року №499, затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб ( далі Порядок №499).

Порядок, який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (далі Порядок №975).

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась із заявою до Волинського ОВК про виплату їй одноразової грошової допомоги, як дочці - члену сім'ї загиблого, померлого батька, учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи у грудні 2017 року, тобто на час дії вищевказаних Порядків.

З пункту 3 Порядку №499, вбачається, що уповноваженим органом, якому подаються документи щодо виплати одноразової грошової допомоги в даному випадку виступає військомат.

Відповідно до пункту 4 Порядку №499 особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, подають до уповноваженого органу такі документи:

-заяви кожного повнолітнього члена сім'ї, а в разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

-витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) під час виконання обов'язків військової служби військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

-копію документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним злочину чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження;

-копію свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста;

-довідку органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста;

-копію свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам у разі відсутності сім'ї у загиблого (померлого) та окремого проживання батьків;

-документи, що підтверджують факт перебування особи на утриманні військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста, - для виплати одноразової грошової допомоги утриманцям у разі відсутності сім'ї у загиблого (померлого);

-копію свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

-копію свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

-копії сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

-копії довідок про присвоєння ідентифікаційного номера всіх повнолітніх членів сім'ї;

-копію посвідчення про призначення особи опікуном чи піклувальником (у разі здійснення опіки чи піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста).

З матеріалів справи та листа Волинського ОВК від 18.12.2017 №1258 вбачається, що жодних зауважень щодо поданої позивачем заяви з документами у відповідача не було.

Згідно пункту 7 Порядку №499 керівник уповноваженого органу подає в 15- денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Аналогічні норми вказані у пунктах 10,13 Порядку №975.

Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується зокрема членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер від захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини. Такий висновок зроблений 14 Військово-лікарською комісією Західного оперативного командування.

Отже, із зазначених обставин справи вбачається, що захворювання, яке стало причиною смерті ОСОБА_2 безпосередньо пов'язане з виконанням ним обов'язків військової служби та захисту Батьківщини.

Між тим, на переконання відповідача, виплата одноразової грошової допомоги може бути проведена тільки за умови, якщо статус померлої особи був "військовослужбовець, військовозобов'язаний чи резервіст, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори".

Однак, суд звертає увагу, що право на отримання одноразової грошової допомоги членами сім'ї військовослужбовця не залежить від наявності у ОСОБА_2 на момент смерті статусу військовослужбовця, а безпосередньо пов'язане з наявністю юридично-правового зв'язку між смертю особи та захворюванням, отриманим під час виконанням ним обов'язків військової служби.

Крім того, згідно пункту 12 Порядку №975 призначення та виплата такої одноразової грошової допомоги здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що виключно головний розпорядник бюджетних коштів - Міністерство оборони України, а не уповноважений орган (в даному випадку - відповідач), приймає рішення про призначення допомоги, а повноваження Волинського ОВК зводяться лише до збору, реєстрації документів та дачі висновку щодо можливості призначення такої допомоги.

Як вбачається з листа від 18.12.2018 року за №1258 Волинський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1, що законних підстав для складання та надсилання висновку на розгляд комісії Міністерства оборони України немає. А відтак, суд вважає, що відповідач протиправно не допустив до розгляду заяви позивача у встановленому законом порядку Міністерством оборони України.

Положення про Волинський обласний військовий комісаріат також не містить норм, які уповноважують останнього вирішувати замість Міноборони питання призначення виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю військовослужбовця чи відмови у призначенні такої грошової допомоги.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем не дотримано положень вищевказаних Порядків №499 і №975, а саме протиправно не надіслано головному розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги позивачу.

Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність дій щодо неподання головному розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як дочці - члену сім'ї загиблого, померлого батька, ОСОБА_2, учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи, який загинув, помер внаслідок виконання службових обов'язків, відтак, адміністративний позов підлягає до задоволення.

Керуючись статтями 243, 244, 245, 246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Волинського обласного військового комісаріату щодо неподання головному розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги як дочці - члену сім'ї загиблого, померлого батька, ОСОБА_2, учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи, який загинув, помер внаслідок виконання службових обов'язків.

Зобов'язати Волинський обласний військовий комісаріат направити головному розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновок щодо можливості виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, як дочці - члену сім'ї загиблого, померлого батька, ОСОБА_2, учасника бойових дій, інваліда війни 2 групи, який загинув, помер внаслідок виконання службових обов'язків.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_1.

Відповідач: Волинський обласний військовий комісаріат, код ЄДРПОУ 08013516, адреса: 43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Теремнівська, 85а.

Суддя Ю.Ю.Сорока