Постанова № 7565055, 28.10.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2009
Номер справи
2а-18416/09/0370
Номер документу
7565055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2009 р. Справа № 2а-18416/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Фідрі О.О.,

з участю представників позивача Дрозди А.В., Кацевича В.К.,

представника відповідача Сахарук О.В .,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Оріон будінвест» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оріон будінвест» звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання податкових повідомлень-рішень протиправними та їх скасування, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що в порушення п.5.2, 5.2.1. Закону України Про оподаткування прибутку підприємств», п.7.2, 7.2.1, 7.4, 7.4.5. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» працівниками Луцької ОДПІ за результатами планової виїзної перевірки з питань дотримання ТзОВ «Оріон будінвест» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005р. по 30.06.2008р. було безпідставно виключено із валових витрат отримані товариством інформаційно-консультаційні послуги від приватного підприємця ОСОБА_1 та товариства з обмеженою відповідальністю «Люксом-Форм», маркетингові послуги отримані від товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламна агенція «Медіа-Модифікації». За результатами перевірки, на підставі акту від 16 грудня 2008 року, було безпідставно донараховано податок на прибуток та податок на додану вартість та винесені податкове повідомлення-рішення № 0003812301/3 від 26.06.2009р. про визначення сум податкового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 171657,00 грн., з яких за основним платежем 114438,00 грн. та за штрафними санкціями 57219,00 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0003822301/3 від 26.06.2009р. про визначення сум податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 61201,50 грн., з яких за основним платежем 40801,00 грн. та за штрафними санкціями 20499,50 грн. Просить визнати податкові повідомлення-рішення протиправними та їх скасувати.

В судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали та пояснили, що Луцькою ОДПІ безпідставно виключено із валових витрат інформаційно-консультаційні та маркетингові послуги, які були отримані від приватного підприємця ОСОБА_1, товариств з обмеженою відповідальністю «Люксом-Форм», «Рекламна агенція «Медіа-Модифікації». Послуги контрагентів ТзОВ «Оріон будінвест» було надано відповідно до затвердженої статутної діяльності товариства, відповідали вимогам чинного законодавства, в подальшому були використані в господарській діяльності підприємства та в результаті їх використання збільшилися доходи товариства в 2007 році в 4.1 рази, а в 2008 році в 3.8 рази. За заявою товариства державною податковою інспекцією частково було зменшено податок на додану вартість та прибуток, що свідчить про допущенні порушення працівників податкової інспекції при нарахуванні податків і штрафних санкцій. За результатами перевірки товариству безпідставно було донараховано податок на прибуток та податок на додану вартість. Просять визнати податкові повідомлення-рішення протиправними та їх скасувати.

Представник відповідача позову не визнала та пояснила, що в ході перевірки ТзОВ «Оріон будінвест» було виявлено, що підприємством віднесено до валових витрат маркетингові послуги, без підтверджуючих документів, так як витрати платника податку на маркетинг відносяться до витрат подвійного призначення, для яких Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено особливий порядок податкового обліку, що призвело до завищення валових витрат в сумі 463824,00 грн., а також було виявлено заниження суми нарахованого (сплаченого) податку на додану вартість у звязку з придбанням інформаційно-консультативних (маркетингових) послуг, які не використані в господарській діяльності платника податку в розмірі 40801,00 грн. Просить в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оріон будінвест» (вул. Єршова, 11, м. Луцьк, Волинська область, 43000, ідентифікаційний код юридичної особи 31880824) зареєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області 01.02.2002р. за № 11981050003001474.

З 29.10.2008р. по 09.12.2008р. працівниками Луцької ОДПІ на підставі направлень №№ 06000, 06128 від 29.10.2008р. було проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання ТзОВ «Оріон будінвест» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005р. по 30.06.2008р.

За результатами перевірки складено акт № 1805/2301/31880824 від 16.12.2008р., в якому працівниками Луцької ОДПІ зроблено висновок, що ТзОВ «Оріон будінвест» порушено вимоги податкового законодавства України, а саме:

- пп. 5.3.9 п. 5.3, пп. 5.4.6 п. 5.4, п. 5.9 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження податку на прибуток на загальну суму 186513,00 грн., у тому числі на 48889,00 грн. в ІІІ кварталі 2005р., 136458,00 грн. в І кварталі 2007р., 1166,00 грн. в ІІІ кварталі 2007р., 37322,00 грн. в І кварталі 2008р., 4600,00 грн. в ІІ кварталі 2008р.;

- пп. 7.2.1 п. 7.2, пп. 7.4.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до заниження податку на додану вартість на загальну суму 88059,00 грн., у тому числі на 83301,00 грн. за грудень 2006р., 4758,00 грн. за січень 2007р.

ТзОВ «Оріон будінвест» не погодилося з висновками даної перевірки та провело процедуру адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, за результатами якого частина нарахованих податків та штрафних санкцій була скасована.

Проте, 26.06.2009р. Луцька ОДПІ за порушення виявлені в ході перевірки, зокрема пп. 5.3.9 п. 5.3, пп. 5.4.6 п. 5.4, п. 5.9 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», винесла податкове повідомлення-рішення № 0003812301/3, яким визначила ТзОВ «Оріон будінвест» податкове зобовязання по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 171657,00 грн., з яких за основним платежем 114438,00 грн. та за штрафними санкціями 57219,00 грн.

За порушення пп. 7.2.1 п. 7.2, пп. 7.4.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» Луцька ОДПІ винесла податкове повідомлення-рішення № 0003822301/3 від 26.06.2009р., яким визначило позивачу податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 61201,50 грн., з яких за основним платежем 40801,00 грн. та за штрафними санкціями 20499,50 грн.

Так, Луцькою ОДПІ було виключено з валових витрат підприємства інформаційно-консультаційні (маркетингові) послуги, що надавалися контрагентами ТзОВ «Оріон будінвест» посилаючись на те, що витрати не підтверджені відповідною документацією й результати маркетингових досліджень в подальшому не були використані підприємством в своїй господарській діяльності.

Відповідно, до статті 5 Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств», валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності. Суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.

Зокрема, Луцькою ОДПІ з валових витрат підприємства були виключені витрати ТзОВ «Оріон будінвест» в розмірі 120000,00 грн. по договору на надання посередницьких послуг по пошуку клієнта № 23/05 від 01.07.2005р. укладеного з приватним підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, свідоцтво про державну реєстрацію НОМЕР_2 від 30.07.2003р.) посилаючись на те, що витрати внесені без наявних підтверджуючих документів за отримані маркетингові послуги.

Проте, в судовому засідання було встановлено, що сам договір та акти прийому-передачі виконаних робіт оформлені у відповідності з вимогами п. 2 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та мають такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис та інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, й відповідно є носіями повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

За результатами наданих послуг товариством було укладено 30 договорів оренди приміщень (частин приміщень) по яким здано оренду 4440,4 метрів квадратних площ та отримано 2238000,00 грн. доходів.

По Договору про надання маркетингових послуг № 197-06 ОТ від 01.11.2006р. укладеного з ТОВ «Рекламна агенція «Медіа-Модифікації» (вул. Ярославська, 4, літера Б, м. Київ, код ЄДРПОУ 34294205, свідоцтво про державну реєстрацію № 38310244), ТзОВ «Оріон будінвест» було надано маркетингові послуги з питань вивчення ринку будівельних матеріалів та комплектуючих, виробництва й використання в будівництві сандвіч-панелей і металевих модулів в Україні в 2006 році. Вартість зазначених послуг склала 300000,00 грн., у тому числі 50000,00 грн. з них становлять податок на додану вартість, які також були виключені Луцькою ОДПІ із валових витрат підприємства у звязку з відсутністю підтверджуючих документів на дані послуги та невикористання даної інформації в господарській діяльності товариства.

Також, за аналогічних підстав були виключені з валових витрат підприємства витрати у розмірі 100000,00 грн., у тому числі 16666,67 грн. податок на додану вартість, по договору на надання інформаційних (консультаційних) послуг № 196-06 ОТ від 01.12.2006р. укладеного з ТОВ «Люксор-Форм» (Богуславський узвіз, 3, м. Київ, код ЄДРПОУ 33787149, свідоцтво про державну реєстрацію № 38306066) щодо аналізу економічних вигод, умов та схем кредитування будівництва, страхування та хеджування фінансових ризиків тощо.

Замовлені маркетингові послуги цілком відповідають статутній діяльності товариства, що підтверджується довідкою АА № 031731/722 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 09.06.2008р. по видам діяльності за КВЕД: 45.21.1 будівництво будівель, 51.53.2 оптова торгівля будівельними матеріалами, 45.45.0 інші роботи з завершення будівництва.

Скориставшись зазначеними послугами у своїй господарській діяльності ТзОВ «Оріон будінвест» збільшили доходи від реалізації робіт та послуг в 4,1 рази в 2007р. та в 3,8 в 2008р.

Відповідно до пп. 11.2.1 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» датою збільшення валових витрат виробництва (обігу) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку - день їх видачі з каси платника податку; або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг), що й було підставою для включення до валових витрат підприємства у періоді, що перевірявся Луцькою ОДПІ, на підставі пп. 5.1 ст. 5 даного Закону України вартість інформаційно-консультаційних (маркетингових) послуг в сумі 453333,33 грн.

Згідно з частинною 4 пп. 5.3.9 ст. 5 України «Про оподаткування прибутку підприємств», не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Частиною 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" встановлено, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Статтею 9 даного Закону обумовлено що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Таким чином, діючим законодавством України не встановлено конкретного переліку документів на підтвердження включення до валових втрат підприємства витрат повязаних з маркетинговими послугами.

Відповідно, вищезазначені інформаційно - консультаційні (маркетингові) договори складені у відповідності з вимогами чинного законодавства України, зокрема глави 63 Цивільного кодексу України.

Виключення Луцькою ОДПІ з валових витрат ТзОВ «Оріон будінвест» витрат на інформаційно - консультаційні (маркетингові) послуги автоматично вплинуло на суму податкового кредиту по податку на додану вартість.

Так, за порушення пп. 7.2.1 п. 7.2, пп. 7.4.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», та п. п. 2, 5, 6 «Порядку заповнення податкової накладної», затвердженого ДПА України № 165 від 30.05.1997р., Луцькою ОДПІ було виключено з податкового кредиту суму податку на додану вартість.

Зокрема, по Договору на надання інформаційних (консультаційних) послуг № 196-06 ОТ від 01.12.2006р. укладеного з ТОВ «Люксор-Форм» з питань оптимізації бізнес-процесів позивача, відповідачем з податкового кредиту по податку на додану вартість було виключено 16666,67 грн.

Також, Луцькою ОДПІ по Договору про надання маркетингових послуг № 197-06 ОТ від 01.11.2006р. укладеного з ТОВ «Рекламна агенція «Медіа-Модифікації» з суми податкового кредиту по ПДВ було виключено 50000,00 грн.

Таким чином, відповідач, посилаючись на те, що ТзОВ «Оріон будінвест» не підтверджено податковими накладними суму податкового кредиту, було виключено з суми податкового кредиту по податку н додану вартість 66666,67 грн.

Відповідно до статті 7 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість. Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань.

Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту. Як виняток з цього правила, підставою для нарахування податкового кредиту при поставці товарів (послуг) за готівку чи з розрахунками картками платіжних систем, банківськими або персональними чеками у межах граничної суми, встановленої Національним банком України для готівкових розрахунків, є належним чином оформлений товарний чек, інший платіжний чи розрахунковий документ, що підтверджує прийняття платежу постачальником від отримувача таких товарів (послуг), з визначенням загальної суми такого платежу, суми податку та податкового номера постачальника.

Враховуючи те, що в судовому засіданні було встановлено правомірність включення до валових витрат підприємства витрат ТзОВ «Оріон будінвест» на інформаційно - консультаційні (маркетингові) послуги: 120000,00 грн. по договору на надання посередницьких послуг по пошуку клієнта № 23/05 від 01.07.2005р. укладеного з приватним підприємцем Зузуком Д.Ф.; 300000,00 грн., у тому числі 50000,00 грн. з них становлять податок на додану вартість договору про надання маркетингових послуг № 197-06 ОТ від 01.11.2006р. укладеного з ТОВ «Рекламна агенція «Медіа-Модифікації»; 100000,00 грн., у тому числі 16666,67 грн. податок на додану вартість, по договору на надання інформаційних (консультаційних) послуг № 196-06 ОТ від 01.12.2006р. укладеного з ТОВ «Люксор-Форм», відповідно до пп. 7.2.6 Закону України "Про податок на додану вартість" є підставою для нарахування ТзОВ «Оріон будінвест» податкового кредиту по податкових накладних складених по договорах поставки товарів (робіт, послуг).

Таким чином, видані Луцькою ОДПІ податкове повідомлення-рішення № 0003812301/3 від 26.06.2009р. про визначення сум податкового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 171657,00 грн., з яких за основним платежем 114438,00 грн. та за штрафними санкціями 57219,00 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0003822301/3 від 26.06.2009р. про визначення сум податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 61201,50 грн., з яких за основним платежем 40801,00 грн. та за штрафними санкціями 20499,50 грн. судом визнаються протиправними та скасовуються.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про оподаткування прибутку підприємства», Закону України "Про податок на додану вартість", суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції № 0003812301/3 від 26.06.2009р. про визначення сум податкового зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 171657,00 грн., з яких за основним платежем 114438,00 грн. та за штрафними санкціями 57219,00 грн. визнати протиправним та скасувати.

Податкове повідомлення-рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції № 0003822301/3 від 26.06.2009р. про визначення сум податкового зобовязання з податку на додану вартість у розмірі 61201,50 грн., з яких за основним платежем 40801,00 грн. та за штрафними санкціями 20499,50 грн. визнати протиправним та скасувати.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі 2 листопада 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий В.Д.Ковальчук