
Справа № 444/1528/18
Провадження № 3/444/555/2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 серпня 2018 року суддя Жовківського районного суду Львівської області Зеліско Р. Й. з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, прокурора Жовківського відділу Червоноградської місцевої прокуратури Львівської області ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовква Львівської області адміністративну справу, яка надійшла з Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 ААДРЕСА_1, студента, являється депутатом сьомого демократичного скликання Жовківської районної ради, серія, номер паспорта судом не встановлено, ідентифікаційний номер НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1, будучи депутатом сьомого демократичного скликання Жовківської районної ради Львівської області, перелік яких затверджений постановою Жовківської районної виборчої комісії від 19.11.2015 №65 «Про встановлення реєстрації обраних депутатів до Жовківської районної ради», відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб’єктом відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому визнав повністю, пояснив, що дійсно не подав вчасно декларацію. Пояснює це тим, що у нього виникли технічні перешкоди поданню деклації через неприйняття такої системою у якій вона заповнюється, однак визнає, що проявив недбалість до подання декларації, оскільки завчасно не вживав заходів для виконання свого обов’язку. Щиро розкаюється у вчиненому, просить не накладати суворого стягнення.
Заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності- Надяка М. Я., прокурора, вивчивши матеріали справи, з’ясувавши дійсні обставини справи, приходжу до наступного висновку.
ОСОБА_1. неодноразово викликався в судові засідання, однак в жодне з таких не з’явився, про причин неявки не повідомляв.
Крім того, ОСОБА_1 неодноразово піддавався приводу працівниками поліції у судові засідання, однак такі приводу не були виконані.
Відповідно до ч. 4 ст. 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення строк розгляду адміністративних справ про адміністративні корупційні правопорушення зупиняється судом у разі якщо особа, щодо якої складено протокол про адміністративне корупційне правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з’явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
У зв’язку із неявкою ОСОБА_1 в судове засідання, яке було призначено на 13.06.2018 року о 17 год. 20 хв. строк розгляду справи зупинявся судом. Суд вважав, що так як поважних причин неявки ОСОБА_1 не надано, тому він умисно ухилявся від явки до суду.
В той же час, звертаю увагу, що чинним Кодексом України про адміністративні правопорушення, зокрема ст. 284 цього кодексу передбачено, що по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Тобто, такого виду постанов як про зупинення строку розгляду адміністративних справ про адміністративні корупційні правопорушення не передбачено.
У зв’язку із цим, судом 13.06.2018 року не виносився окремий процесуальний письмовий документ про зупинення строків розгляду справи, в той же час, в судовому засіданні, яке було призначено 13.06.2018 року о 17 год. 20 хв. при вирішенні питання відкладення розгляду справи у зв’язку із неявкою ОСОБА_1 було вирішено зупинити строки розгляду справи.
Провадження по справі відновлено.
Що стосується дати виявлення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, то нею слід вважати день виявлення уповноваженим органом несвоєчасного, без поважних причин, подання декларації особою, уповноваженою на виконання фунцій держави або місцевого самоврядування на офіційному веб-сайті НАЗК, тобто у передбаченому законом спеціально для контролювання майнового стану суб’єктів відкритому джерелі, належному, до того ж, антикорупційному правоохоронному органу.
Результат пошуку цієї інформації у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування показав, що днем опублікування ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік є 03.04.2018 року.
Вважаю, що лише після відібрання пояснень у ОСОБА_1 можна оцінювати поважність чи неповажність причин несвоєчасного подання декларації.
Письмові пояснення у ОСОБА_1 були отримані 11.05.2018 року (а. с. 7), з яких вбачається, що поважних причин, які б перешкоджали своєчасному поданню декларації, у ОСОБА_1 не було.
Наведене підтверджується і його поясненнями в судовому засіданні. А тому, вважаю, що днем виявлення правопорушення є 03.04.2018 року.
Згідно ч. 3 ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Так як строк розгляду справи був зупинений 13.06.2018 року і відновлений, приходжу до висновку, що строк для накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, а саме передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не минув, а тому стягнення може бути накладено, підстав для закриття провадження у справі у зв’язку із закінчення строків накладення адміністративного стягнення немає.
Крім повного визнання вини ОСОБА_1, факт вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та його вина у цьому підтверджується зібраними доказами, зокрема: 1) протоколом № 315 про адміністративне правопорушення, пов’язаного з корупцією від 24.05.2018 року; 2) поясненнями в судовому засіданні та письмовими поясненнями в матеріалах справи ОСОБА_1; 3) інформацією з сайту https://portal.nazk.gov.ua, з якої вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2017 року 03.04.2018 року; 4) рішенням 1-ї сесії VII-го демократичного скликання Жовківської районної ради від 24.11.2015 року; 5) постановою Жовківської районної виборчої комісії Львівської області з виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів № 65 від 19.11.2015 року "Про встановлення реєстрації обраних депутатів до Жовківської районної ради", а також списком зареєстрованих депутатів; 6) декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 за 2017 рік; 7) листом- запитом УЗЕ у Львівській області та листом-відповіддю Жовківської районної ради, а також іншими матеріалами справи.
Згідно із статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб’єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов’язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов’язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 00:00 год. 01.04.2018 року.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію щорічну за 2017 рік лише 03.04.2018 року, тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік у ОСОБА_1 - відсутні.
Депутат сьомого демократичного скликання Жовківської районної ради Львівської області приймав участь у роботі сесій Жовківської районної ради Львівської області, що підтверджується списком присутніх депутатів на засіданнях.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому ним правопорушенні полягає в тому, що він несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Кваліфікація дій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення є вірною .
Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено. Щире розкаяння у вчиненому є обставиною, яка пом’якшує відповідальність ОСОБА_1
Санкцією ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено стягнення у виді накладення штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховую, що першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов’язаним із корупцією правопорушенням.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам.
Обираючи вид та міру стягнення правопорушнику суд враховує пом’якшуючі та обтяжуючі відповідальність обставини, а саме, характер та ступінь суспільної небезпеки скоєного правопорушення, особу правопорушника, який не працює, являється студентом, вперше притягується до адміністративної відповідальності, щиро розкаявся у вчиненому, а відтак приходжу до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.
Відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Згідно вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, (в останній діючій редакції) ставки судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 352,40 грн.
Керуючись ст. ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п’ятдесять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 ( вісімсот п’ятдесять) гривень 00 коп. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 ААДРЕСА_1, студента, являється депутатом сьомого демократичного скликання Жовківської районної ради, серія, номер паспорта судом не встановлено, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір в розмірі 352,40 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач УДКСУ у Жовківському районі, код- 22030101, р/р 31215206013286, МФО-899998, ЄДРПОУ- 36762986, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП),Код – 22030101, призначення платежу: судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області, в порядку ст. 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у цей строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Строк виконання постанови протягом трьох місяців з наступного дня після набрання постановою законної сили .
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: -подвійний розмір штрафу, визначений постановою; -витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат визначається КМ України.
Суддя Зеліско Р. Й.