
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2655/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
07.06.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії за період з січня 2016 року до грудня 2017 року включно, із яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, починаючи із 01.04.2018 врахувавши до складу грошового забезпечення з якого йому була нарахована пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, компенсацію за відпустку, грошову допомогу на оздоровлення, винагороду за стрибки з парашутом, винагороду за участь в АТО, одноразову премію за період з січня 2016 року до грудня 2017 року включно, із яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357.
В обґрунтування позову зазначає, що з 22.12.2017 йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачу стало відомо, що при обчисленні пенсії відповідачем не було враховано щомісячну додаткову грошову винагороду, компенсацію за відпустку, грошову допомогу на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії за період з січня 2016 року до грудня 2017 року включно. 19.03.2018 позивач звернувся до відповідача та до третьої особи з вимогою провести перерахунок пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії за період з січня 2016 року до грудня 2017 року включно відповідно до довідки Військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357. Однак, відповідач листом № Р-1833 від 17.04.2018 повідомив про відмову у здійсненні перерахунку.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
27.06.2018 за № 8360/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 30-32). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що грошове забезпечення для обчислення пенсії було визначено станом на 21.12.2017 - дату звільнення позивача, на підставі грошового атестата серії НОМЕР_3 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 27.12.2017 № 1298 за період з 01.12.2015 до 30.11.2017 і становить 7656,58 грн. Крім того, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії не були зазначені у документах, які ОСОБА_1 подав особисто та був ознайомлений з ними 02.02.2018, про що свідчить підпис ОСОБА_1 на поданні про призначення пенсії. Також відповідач посилається на висновки Верховного Суду України, викладені у рішенні від 20.02.2018 в справі № К-9901-1465/17, згідно з якими щомісячна додаткова грошова винагорода, компенсація за відпустку, грошова допомога на оздоровлення, винагорода за стрибки з парашутом, винагорода за участь в АТО, одноразова премія не належать до надбавок, доплат або підвищень, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення, а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей. Крім того, відповідачем зазначено, що з 01.01.2018 у зв'язку зі зміною структури грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим підрозділом Міністерства оборони України, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, за посадою, яку він займав на день звільнення з військової служби. У прохальній частині відзиву на адміністративний позов відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Від третьої особи, без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, яка повідомлена вчасно і належним чином про розгляд справи відзив на позов не надійшов.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 09.07.2018 до 27.07.2018 розгляд справи призначено на 31.07.2018.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини А 0281 № 174 від 21.12.2017, майора ОСОБА_1, заступника командира 2 десантно-штурмового батальйону, звільнено з військової служби у запас за п. 1 п.п. «б» ч. 8 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за станом здоров'я (а.с. 14).
17.11.2017 УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира позивачу був встановлений статус інваліда війни 3 групи, згідно з посвідченням інваліда війни 3 групи серія НОМЕР_4 від 17.11.2017 (а.с. 16).
З матеріалів справи видно, що з 22.12.2017 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У січні 2018 року, отримавши від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, довідку-повідомлення про призначення та розрахунок пенсії, позивач встановив, що до складу його додаткових видів грошового забезпечення, з яких йому було нараховано основний розмір пенсії, безпідставно не включено виплачені йому суми щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії за період з січня 2016 року до грудня 2017 року включно, з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 17).
19.03.2018 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області) та до Житомирського обласного військового комісаріату (далі - Житомирський ОВК) із заявами про перерахунок та виплату йому призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня звернення, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357 (а.с. 19-22).
У листі від 21.03.2018 № 1625 Житомирський ОВК рекомендував позивачу звернутися для перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Житомирській області до якого і подати додаткові документи (а.с. 23).
ГУ ПФУ в Житомирській області у листі від 17.04.2018 № Р-1833 відмовило позивачу у врахуванні до складу грошового забезпечення з якого обчислюється його пенсія додаткових видів грошового забезпечення зазначених у довідці військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357 (а.с. 24).
Вважаючи відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон України № 2262-XII).
У преамбулі Закону України № 2262-XII закріплено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (далі - Постанова № 393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ (далі - Закон України № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною 1 та 2 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій", зі змінами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 161 встановлено для військовослужбовців Збройних Сил України щомісячний додатковий вид грошового забезпечення - щомісячну додаткову грошову винагороду. Постійний характер допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 161.
Наведені ознаки цієї виплати відповідають ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, які мають щомісячний та постійний характер.
Верховним Судом України у постанові від 20.10.2015 у справі № 21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07.11.2007 № 1294 (далі - Постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців. (пункт 3 Постанови КМУ № 1294).
Згідно з схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до Постанови КМУ № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина 1 ст. 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 № 260 (далі - Інструкція № 260). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (п.п. 3 п. 5 Постанови КМУ № 1294, п.п. 30.4 п. 30 розділу ХХХ Інструкції № 260).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (п.п. 3 п. 5 Постанови КМУ № 1294, п.п. 33.1, 33.3 п. 33 розділу ХХХІІІ Інструкції № 260).
Таким чином, зазначені допомоги є додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Даний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 по справі № 21-70а15.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" № 158 від 04.06.2014, зі змінами внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" № 24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймали безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/операціях і заходах.
Тобто, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які брали участь в АТО, постійно з часу її запровадження.
У відзиві на адміністративний позов представник відповідача стверджує, що згідно з висновків Верховного Суду України, викладених у рішенні від 20.02.2018 у справі № К-9901-1465/17, щомісячна додаткова грошова винагорода, компенсація за відпустку, грошова допомога на оздоровлення, винагорода за стрибки з парашутом, винагорода за участь в АТО, одноразова премія не належать до надбавок, доплат або підвищень, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення, а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей, а тому вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії за період з січня 2016 року до грудня 2017 року суперечить чинному законодавству.
Суд зазначає, що при зверненні до відповідача позивач не ставить питання про перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а просить здійснити перерахунок пенсії та проводити виплати йому пенсії з урахуванням сум, які він отримував при проходженні служби, однак вони не були взяті відповідачем до уваги.
Приписами ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні бути враховані при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з них страхових внесків.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що одноразова премія, грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода, компенсація за відпустку, стрибки з парашутом, винагорода за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Судом встановлено, що позивачем надана відповідачу належним чином засвідчена довідка про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії № 1298 від 27.12.2017 за період з 01.12.2015 до 30.11.2017, тобто за 24 календарні місяці, що передували дню звільнення ОСОБА_1
Також встановлено, що позивачем відповідачу для проведення перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових, які були ним отримані у складі грошового забезпечення під час проходження військової служби була надана довідка командира військової частини А 0281 № 357 від 16.03.2018 про додаткові види грошового забезпечення у період з січня 2016 року до грудня 2017 року (с. 18).
Зміст вказаної довідки за підписом командира військової частини А 0281 полковника О.Г. Гутя та помічника командира з фінансово-економічної роботи - начальника служби майора Т.М. Забродської, свідчить, що у період з січня 2016 року до грудня 2017 року під час проходження військової служби в складі грошового забезпечення позивач отримував щомісячну додаткову грошову винагороду, компенсацію за відпустку, грошову допомогу на оздоровлення, стрибкові, винагороду за участь в АТО, та одноразову премію з яких було утримано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відтак, суд вважає, що позивач має право на проведення перерахунку пенсії на підставі раніше поданих документів та довідки командира військової частини А 0281 № 357 від 16.03.2018, з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, стрибкових, винагороди за участь в АТО та одноразової премії.
Разом із тим встановлено, що позивач був звільнений з військової служби та виключений з зі списків особового складу військової частини А0281 з 21.12.2017 (а.с. 14).
Відтак розмір щомісячної додаткової грошової винагороди, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, стрибкових, винагороди за участь в АТО та одноразової премії, вказаних у довідці № 357 від 16.03.2018 за грудень 2017 року не може бути підставою для здійснення відповідачем перерахунку пенсії.
Перерахунок пенсії позивача підлягає проведенню з сум грошового забезпечення виплачених йому за період з січня 2016 року до листопада 2017 року, та має бути проведений з 22.12.2017, з часу призначення йому пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018 у справі № 806/839/18.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з січня 2016 року до листопада 2017 року сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО та грошової премії, оскільки з даних видів грошового забезпечення сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування та вказані виплати носили постійний щомісячний характер.
Відповідно до положень статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 справа № 344/10887/17 (адміністративне провадження № К/9901/5497/17), постанові Верховного Суду від 20.02.2018 справа № 346/2949/17 (адміністративне провадження № К/9901/3333/17) та постанові від 14.03.2018 справа № 272/963/17 (адміністративне провадження № К/9901/844/17).
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), відповідно до якої, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Зважаючи на відсутність витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250-251, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (10005, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 2494419110), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Житомирський обласний військовий комісаріат (вул. Сергія Параджанова, 4, м. Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079), про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі грошового забезпечення ОСОБА_2, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, компенсації за відпустку, грошової допомоги на оздоровлення, винагороди за стрибки з парашутом, винагороди за участь в АТО, одноразової премії за період з січня 2016 року до листопада 2017 року включно, із яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії, починаючи із 01.04.2018 врахувавши до складу грошового забезпечення з якого йому була нарахована пенсія, щомісячну додаткову грошову винагороду згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, компенсацію за відпустку, грошову допомогу на оздоровлення, винагороду за стрибки з парашутом, винагороду за участь в АТО, одноразову премію за період з січня 2016 року до листопада 2017 року включно, із яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідки військової частини А0281 від 16.03.2018 № 357.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 31 липня 2018 року.
Суддя О.В. Єфіменко