
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2283/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
встановив:
23.05.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, у якому він просить:
- визнати дії відповідача, у частині відмови у призначенні і виплаті пенсії з підстав відсутності страхового стажу не менше 15 років - неправомірними;
- зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду в Житомирській області вчинити певні дії, а саме: здійснити перерахунок пенсії, яким донарахувати пенсію у період з січня 2017 року до 8 грудня 2017 року.
В обґрунтування позову зазначає, що він має право на пенсію з урахуванням вимог ст. 55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, оскільки 09.01.2017 йому виповнилося 55 років, він мав у наявності мінімальний стаж 15 років та проживав у зоні посиленого радіологічного контролю та є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, категорія 4. Оскільки відповідачем у задоволенні його заяви про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку було відмовлено, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду. Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 23.11.2017 у справі № 276/618/17 позовні вимоги частково задоволено, зобов'язано Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ОСОБА_1 заяву про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку, згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_1 належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та маю право на користування пільгами (в тому числі і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018 залишена без змін. На виконання вказаних рішень суду відповідачем було призначено ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку з 08.12.2017. Позивач не погоджується з вказаними діями відповідача, оскільки вважає, що пенсія зі зниженням пенсійного віку мала б бути йому призначена з січня 2017 року, тобто з моменту подання ним заяви до органів Пенсійного фонду щодо призначення такої пенсії.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк подання відзиву на адміністративний позов.
Відповідач, вимоги ухвали суду від 12.06.2018 щодо надання відзиву на адміністративний позов не виконав.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 09.07.2018 до 27.07.2018 розгляд справи призначений на 31.07.2018.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю та має статус потерпілого від аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії.
На звернення позивача про призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п'ять років, додавши до заяви необхідні документи, у тому числі копію посвідчення потерпілого 4 категорії, Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирської області листом за № 791/02 від 31.05.2017 відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку з тієї підстави, що позивач не має необхідного страхового стажу роботи відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та, як наслідок, не має права на знижку пенсійного віку на 5 років, оскільки його стаж на момент звернення становив лише 8 років 1 місяць 20 днів. Окрім того відповідачем також зазначено, що позивачу посвідчення потерпілого 4 категорії видане Володарсько-Волинською районною радою народних депутатів, а не Житомирською обласною державною адміністрацією, що є порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 (яка діяла до 1997 року) та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 11-13).
Не погодившись з такими діями Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 23.11.2017 у справі № 276/618/17, яка постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018 залишена без змін, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути подану ОСОБА_1 заяву про призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку, згідно з ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додані до неї документи та прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що ОСОБА_1 належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та маю право на користування пільгами (в тому числі і правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку), встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 14-16, 18-19).
На виконання вказаних судових рішень Хорошівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 призначено пенсію на пільгових умовах з 08.12.2017.
Не погодившись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Стосовно позовної вимоги про визнання дій відповідача, у частині відмови у призначенні і виплаті пенсії з підстав відсутності страхового стажу не менше 15 років - неправомірними, суд зазначає, що вказана вимога задоволенню не підлягає, оскільки вона вже була предметом розгляду у справі № 276/618/17 за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, за результатами розгляду якої Володарсько-Волинським районним судом Житомирської області від 23.11.2017 винесено постанову, яка набрала законної сили згідно з постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2018.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду в Житомирській області вчинити певні дії, а саме здійснити перерахунок пенсії, яким донарахувати пенсію у період з січня 2017 року до 8 грудня 2017 року, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Приписами ст. 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон України №796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема як особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Статтею 55 Закону України № 796-ХІІ визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Зокрема, відповідно до абзацу шостого п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - зменшення віку передбачено 2 роки та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років.
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 55 Закону України № 796-ХІІ призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України № 1058-IV) право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку мають особи, які мають страховий стаж не менше 15 років до 01.01.2018.
Частинами 1-3 статті 44 Закону України № 1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005.
Пунктом 2.9 вказаного Порядку передбачено, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації), та вік.
Крім того, згідно з положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Всупереч вимогам вказаної норми, відповідачем було нараховано та виплачено пенсію позивачу лише з 08.12.2017.
Оскільки позивач із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах звернувся до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у січні 2017 року, тому позов ОСОБА_1 у частині зобов'язання Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії, яким донарахувати пенсію у період з січня 2017 року до 08.12.2017 підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до задоволеної частини позовних вимог, а саме у сумі 352,40 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 12110, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська, 1, смт. Хорошів, Житомирська область, 12101, код ЄДРПОУ 41246794) про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, яким донарахувати пенсію у період з січня 2017 року (день звернення з заявою) до 8 грудня 2017 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 352,40 грн.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 31 липня 2018 року
Суддя О.В. Єфіменко