
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 липня 2018 року м. Житомир
справа № 806/2092/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
У травні 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому (з урахуванням уточненої позовної заяви від 18.05.2018) просить:
- визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №171/03.02 від 27.10.2017 в призначенні пенсії за віком на умовах, визначених ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на п"ять років, як особі, яка постійно проживала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом у на 1 січня 1993 року проживала у цій зоні не менше чотирьох років;
- зобов"язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років згідно зі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та доданих до неї документів, і прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що позивач належить до кола осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, та має право на користування пільгами, в тому числі і правом на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років з 27.10.2018, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що набула право на призначення пільгової пенсії за віком, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки з 26.04.1986 по даний час проживає в АДРЕСА_1 що що підтверджується довідкою, виданою Дібрівською сільською радою №545 від 12.10.2017, яка належить до переліку населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіологічного контролю. Подані нею документи, при зверненні до територіального органу Пенсійного фонду України, не викликають сумнівів щодо її проживання в зоні посиленого радіологічного контролю. Вважає, що відмова відповідача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на п'ять років є необґрунтованою.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач надіслав до суду заяву від 08.06.2018 за вх.№11599/18 в якій просив відкласти розгляд справи призначений на 15.06.2018, у зв"язку з відпусткою начальника юридичного відділу об"єднаного управління.
Згідно з довідкою від 15.06.2018 розгляд справи відкладено на 05.07.2018, у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці.
Відповідно до довідки від 05.07.2018 розгляд справи відкладено на 17.07.2018 у зв"язку з неявкою у судове засідання позивача та представника відповідача.
У визначений день та час 17.07.2018 позивач та представник відповідача в судове засідання не з"явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилали.
Зважаючи на неявку сторін, керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Складення тексту судового рішення у справі відкладалось у зв"язку з відпусткою головуючого судді з 23.07.2018 по 25.07.2018.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
ОСОБА_1 має посвідчення НОМЕР_2 громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, 3 категорії, видане Волинським облвиконкомом 28.11.1994 (а.с.8).
Згідно з копією паспорта громадянина України, ОСОБА_1, народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.7).
Відповідно до витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання №1824-729094-2017, місце проживання позивача станом на 19.08.2017 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 Дата внесення до реєстру вказаної інформації - 27.07.2017 (а.с.12).
Зазначене також підтверджується довідкою №545 від 12.10.2017, виданою виконавчим комітетом Дібрівської сільської ради Малинського району Житомирської області (а.с.10).
У довідці №545 від 12.10.2017 вказано, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, з 26.04.1986 по даний час зареєстрована та постійно проживає за адресою: АДРЕСА_2 до 28.12.2014 відносилось до зони посиленого радіоекологічного контролю.
23.10.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком (а.с.24).
Листом від 27.10.2018 №6370/03.2 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в призначенні їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з тих підстав, що надані нею документи для призначення пенсії, а саме довідка про проживання на території, яка була віднесена до зони посиленого радіоекологічного контролю (IV зона) з 1986-2014 та довідка, яка видана управлінням праці та соціального захисту населення Малинської районної державної адміністрації від 13.10.2017 №17/10-06/132 про те, що дані щодо видачі посвідчення громадянки, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-1992 (категорії 4) відсутні, тому неможливо встановити наявність підстав для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону (а.с.9).
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до частини третьої статті 15 Закону Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Згідно з ч.3 ст.65 Закону посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Приписами статті 55 Закону передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема, особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно зі статтею 55 Закону призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року
Жінки, пенсійний вік яким знижено відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 5 років, і які народились у період з 01.04.1964 по 30.09.1964, мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 53 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до підпункту "ґ" пункту 7 зазначеного Порядку №22-1 документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з пунктом 38 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що документами, які підтверджують право позивача на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на п"ять років є: паспорт громадянина України, посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю та довідка про період проживання на цій території.
Волинським облвиконкомом Житомирської області 28.11.1994 ОСОБА_1 видано посвідчення громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (категорія 3) НОМЕР_2. Посвідчення позивачу видане в порядку та за зразком, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 18 червня 1991 року № 44.
Оскільки належність позивача до осіб потерпілих від Чорнобильської катастрофи 3 категорії ніким не оспорювалась, посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, а 3 категорія постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Тому з метою належного захисту конституційних прав позивача та з метою уникнення позбавлення її можливості скористатися наявною пільгою, суд обирає найбільш сприятливий спосіб захисту прав.
Вважає, що позивач має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
При цьому, суд зазначає, що подані позивачем документи в сукупності не викликають сумнівів щодо її проживання в зоні посиленого радіологічного контролю та наявності у позивача статусу громадянки, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи. Інших підстав неможливості призначення позивачу пенсії відповідачем не наведено, а тому, суд вважає, що відмова у призначенні позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення та соціальний захист, а отже є протиправною.
Щодо часу з якого слід призначити пенсію позивачу зі зниженням пенсійного віку, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За таких обставин, враховуючи дату звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком - 23.10.2017 та дату народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_4, суд вважає, що така пенсія повинна бути призначена з 03.08.2017, тобто зі зниженням пенсійного віку на 5 років, а не з 27.10.2018 як просить позивач, оскільки суд позбавлений можливості зобов"язати відповідача вчинити дії на майбутнє.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те що, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, з огляду на з"ясовані обставини справи суд дійшов до висновку, про часткове задоволення позову.
В силу приписів ч. 1 ст. 139 КАС України, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 11615, ідн. номер НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського, буд 16/1, м.Коростень, Житомирської області, 11500, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №171/03.2 від 27.10.2017 у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216) призначити ОСОБА_1 (ідн. номер НОМЕР_1) пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 03.08.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 37909216) на користь ОСОБА_1 (ідн. номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 704 (сімсот чотири) грн 80 (вісімдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко