
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2018 року м. Житомир справа № 806/2841/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про нарахування та виплату у повному обсязі призначеної пенсії, -
встановив:
14.06.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1, у якому він просить зобов'язати відповідача - Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області нарахувати та проводити виплату пенсії з 01.01.2018 у повному обсязі, без обмежень максимальним розміром, з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено позивачу при звільнені у запас 22.04.2014.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що зменшивши при перерахунку пенсії розмір пенсії з 80% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, відповідачем невірно застосовані норми права, адже закони та нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
16.07.2018 за № 9118/08 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (а.с. 25-27). В обґрунтування заперечень останній зазначив, що перерахунок пенсії проведено за діючою на час перерахунку редакцією ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення; для перерахунку пенсії позивачу використовується грошове забезпечення за його посадою перед звільненням, на час виникнення права на перерахунок пенсії, а не з урахуванням видів грошового забезпечення встановлених на момент звільнення. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 09.07.2018 до 27.07.2018 розгляд справи призначений на 01.08.2018.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню із таких підстав.
Судом встановлено, що позивач з 2014 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, з 23.04.2014 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% відповідної суми грошового забезпечення.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Після проведення перерахунку пенсії позивачу, основний розмір його пенсії становить 70 % грошового забезпечення.
14.05.2018 позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення (а.с. 18).
Листом відповідача від 29.05.2018 № В-2626 позивачу було роз'яснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з 01.03.2018 змінено грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та на підставі довідки, виданої Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018. Статтею 13 Закону визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів. Таким чином, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений за чинною на час перерахунку редакцією Закону, тобто у розмірі 70% грошового забезпечення (а.с. 17).
Тобто, наведені обставини свідчать, що відповідачем при проведенні даного перерахунку з 01.01.2018 було зменшено основний розмір пенсії позивача з 80% на 70% грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Позивачу 23.04.2014 відповідачем була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80 % грошового забезпечення.
Пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон України № 1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було внесено зміни та цифри "80" замінено цифрами "70".
Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.01.2018.
Внесені Законом України № 1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Враховуючи наведене суд зазначає, що при перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати норми частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, якою максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії встановлювався не більше 80% від розміру грошового забезпечення, яке враховано при обчисленні пенсії.
Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Однак Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення встановленого на момент призначення пенсії відсотку основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.
Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
У рішенні від 5 квітня 2001 року Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Отже, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 80 відсотків від заробітку.
Відповідно до положень статті 13 Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі № 564/2288/16-а (№К/9901/23573/18).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018, відповідачем протиправно зменшено ОСОБА_1 основний розмір пенсії з 80% на 70% розміру грошового забезпечення.
Частиною 1 та 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірності своїх дій, що полягали у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення, а тому позовні вимоги у цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо заявлених позивачем вимог зобов'язального характеру, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до прохальної частини позовної заяви, позивач, зокрема, просить, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та проводити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у повному обсязі з урахуванням основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено позивачу при звільнені у запас 22.04.2014 без обмежень максимальним розміром.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI статтю 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було доповнено новою частиною 7: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень, а починаючи з 01.01.2018 - 13730,00 грн.
Суд, встановив, що пенсія ОСОБА_1 у розмірі 80% грошового забезпечення становить 8178 грн плюс надбавка за утримання двох непрацездатних членів сім'ї 1452 грн дорівнює сумі загального розміру пенсії 9630 грн, що не перевищує максимально визначений наведеним вище Законом розмір пенсії з 01.01.2018 - 13730,00 грн., а встановити судом заборону на обмеження максимальним розміром пенсії позивача на майбутнє суд не може, оскільки суд здійснює захист лише порушеного права особи, а не права, яке може бути порушене у майбутньому.
Оскільки на даний час таке право позивача не порушено, тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
У п. 2 прохальної частини відзиву представником відповідача заявлено клопотання щодо звільнення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від сплати судових витрат.
Суд наголошує, що Законом України від 03.10.2017 № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - Закон України № 2147-VIII), зокрема, внесено зміни до Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" та виключено пункти 18-20 частини першої ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи вищевикладене, законодавчо встановлені підстави для звільнення відповідача від сплати судових витрат, зокрема, у випадку їх розподілу в порядку ст. 139 КАС України, відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до задоволеної частини позовних вимог, а саме у сумі 600,00 грн.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (10012, АДРЕСА_1, картка платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. О.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341) про нарахування та виплату у повному обсязі призначеної пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2018 у розмірі 80 процентів, які встановлені при призначенні пенсії на час звільнення відповідно до грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 600,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено: 1 серпня 2018 року.
Суддя О.В. Єфіменко