
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/7325/17 Суддя (судді) першої інстанції: Смолій І.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Аліменка В.О.,
суддів: Безименної Н.В., Кучми А.Ю.
за участю секретаря Лебедєвої Ю.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 березня 2018 року у справі за адміністративним позовом Міністерство економічного розвитку і торгівлі України до Lanemor Marketing LLP, третя особа Державна фіскальна служба України про продовження дії спеціальної санкції,
В С Т А Н О В И В :
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Lanemor Marketing LLP, третя особа: Державна фіскальна служба України про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України
Окружний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням від 14 березня 2018 року в задоволенні адміністративного позову відмовив повністю.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 березня 2018 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на термін до усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов'язаних з ним законів. На думку апелянта, зазначене рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідності до наказу Мінекономрозвитку № 1525 від 14.09.2016 року «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України» за порушення ст. 205 Кримінального кодексу України, згідно ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», на підставі подання Головного управління ДФС у місті Києві № 7149/9/26-15-23-0227 від 09.08.2016 року, у 40-денний строк з дня набрання чинності цим наказом, зокрема, до ТОВ «Вотекс Інвест» застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Позивач вважаючи за доцільне продовжити дію спеціальної санкції, звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки у кримінальному провадженні №32016100000000071 не прийнято кінцеве процесуальне рішення, то позивачем не доведено факт наявності в межах спірних правовідносин порушень відповідачем Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки, а тому правові підстави для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом позивача від 14.09.2016 №1525 до відповідача за порушення вимог ст. 205 Кримінального кодексу України, - відсутні.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
У відповідності до ч.ч. 1 та 2 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб'єктами господарської діяльності своїх обов'язків згідно з цим або пов'язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України; застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб'єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування у випадках порушення такими суб'єктами цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій; тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду.
Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Згідно з п. 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 459 від 20.08.2014 року, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
З матеріалів справи убачається, що до Lanemor Marketing LLP застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на підставі подання Головного управління ДФС у місті Києві № 7149/9/26-15-23-0227 від 09.08.2016 року.
Окрім цього, зазначене подання Головного управління ДФС у місті Києві мотивоване тим, що у провадженні Першого відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР Головного управління ДФС у місті Києві знаходяться матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 32016100000000071 від 20.05.2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212 КК України.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені слідством особи використовуючи реквізити підприємств ТОВ «Балтикус Трейд», ТОВ «Індастрік Трейд» діючи з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення в період 2016 року незаконно сформували податковий кредит з ПДВ за рахунок купівлі сільськогосподарської продукції від підприємств з ознаками «транзитності» та «фіктивності», в результаті чого ухилились від сплати податків до Державного бюджету України в особливо великих розмірах.
У подальшому після проведення ряду слідчих (розшукових) дій направлених на припинення незаконної діяльності із не повернення валютної виручки отриманої в результаті зовнішньоекономічної діяльності з експорту зернових культур на користь підприємств нерезидентів, невстановлені слідством особи з метою позбавлення контролюючих органів можливості проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування та продовження здійснення незаконної діяльності, невстановлені слідством особи почали використовувати реквізити інших підконтрольних даним особам підприємств, а саме ТОВ «Інтрейд-Стат», ТОВ «Вотекс Інвест».
Досудовим розслідування встановлено пов'язаність даних юридичних осіб та використання їх реквізитів однією групою невстановлених слідством осіб, а саме ТОВ «Балтикус Трейд», ТОВ «Індастрік Трейд», ТОВ «Інтрейд-Стат», ТОВ «Вотекс Інвест».
Також, при огляді податкової звітності ТОВ «Інтрейд-Стат», ТОВ «Вотекс Інвест» взагалі відсутні факти придбання або вирощування власними силами ячменю та пшениці, яку вони експортують на користь тих самих підприємств нерезидентів Lanemor Marketing LLP, FOUNDATION TRADING LP та Sheffield Invest LLP, які зареєстровані в країнах з пільговою системою оподаткування (офшорних зонах) та операції підпадають дід ознаки трансферного ціноутворення.
Враховуючи викладене та з метою упередження можливих фактів нанесення збитків державі, відповідно до ст.ст. 8, 39, 40 КПК України, ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» Головне управління ДФС у місті Києві у поданні просило розглянути питання щодо застосування до підприємств резидентів ТОВ «Інтрейд-Стат», ТОВ «Вотекс Інвест» та компаній нерезидентів «Sheffield Invest LLP» (Великобританія), Lanemor Marketing LLP (England, UK), FAUDATION TRADING LP (England, UK) спеціальної санкції, передбаченої у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно до ч.ч. 6-8 ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
Відповідно до абз. 2 п. 4.9 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених ст. 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України № 52 від 17 квітня 2000 року, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) відділ контролю за зовнішньоекономічною діяльністю разом із відділом правового забезпечення зовнішньоекономічної діяльності та/або відділом правового захисту інтересів Міністерства в судових та інших органах готують відповідну позовну заяву до суду.
З метою отримання інформації щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції, застосованої до Lanemor Marketing LLP, Мінекономрозвитку своїм листом № 4102-11/41770-03 від 26.12.2016 року звернулося до Державної фіскальної служби України щодо розгляду питання доцільності скасування/подовження дії спеціальної санкції.
Державна фіскальна служба України своїм листом № 707/5/99-99-23-01-16 від 18.01.2017 року повідомила, що у кримінальному провадженні № 32016100000000071 не прийнято кінцеве процесуальне рішення, а тому пропонувалося продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Lanemor Marketing LLP наказом Мінекономрозвитку № 1525 від 14.09.2016 року.
Дослідивши всі матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності необхідним є наявність порушення Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки. При цьому, вказана спеціальна санкція діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.
Окрім цього, як правильно зазначив суд першої інстанції, факт наявності у провадженні СУ ФР Головного управління ДФС у місті Києві кримінального провадження № 32016100000000071 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 212 КК України, не є належним та достатнім доказом наявності в межах спірних правовідносин порушень відповідачем Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», оскільки згідно з ч. 1 ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 та ч. 6 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що оскільки у кримінальному провадженні № 32016100000000071 не прийнято кінцеве процесуальне рішення стосовно відповідача, то правові підстави для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення його зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом позивача № 1525 від 14.09.2016 року за порушення ним вимог ст. 205 Кримінального кодексу України - відсутні.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або недоведеність матеріалами справи.
Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржуване рішення прийняте відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.
Відповідно до ст. 316 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної фіскальної служби України - залишити без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 березня 2018 року - залишити без змін.
Повний текст постанови складено «31» липня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя: В.О. Аліменко
Судді Н.В. Безименна
А.Ю. Кучма