
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 693/329/18 Суддя (судді) першої інстанції: Коцюбинська Ю.Д.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвіної Н.М.
суддів Федотова І.В.
Сорочко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 01 червня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, третя особа - Безпечнівська сільська рада Жашківського району Черкаської області про визнання протиправними дій посадової особи та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (надалі відповідач), третя особа - Безпечнівська сільська рада Жашківського району Черкаської області про визнання протиправним протоколу про адміністративне правопорушення, визнання протиправною та скасування постанови, визнання протиправним та скасування припису, закриття провадження у справі.
Рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 01 червня 2018 року позовну заяву задоволено частково: Визнано протиправною та скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення № 71-ДК/0038По/08/01-18 від 16 березня 2018 року, винесену головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Жашківському районі Черкаської області Гнєвуш Н.В. Визнано протиправним і скасовано припис № 71-ДК/0046Пр/03/01-18, винесений головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель у Жашківському районі Черкаської області Гнєвуш Н.В. 16 березня 2018 року. Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП - закрито, в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог - відмовити. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що судом першої інстанції неповністю з'ясовані обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга є обґрунтованою та підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 16 березня 2018 року головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Жашківському районі Гнєвуш Н.В. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки № 71-ДК/133/АП/09/01/-18.
В той же день головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Жашківському районі Гнєвуш Н.В. складено акт обстеження земельної ділянки № 71-ДК/34/АО/10/01/-18. В результаті обстеження земельної ділянки встановлено: земельні ділянки державної власності сільськогосподарського призначення в адміністративних межах Безпечнівської сільської ради Жашківського району, за межами населеного пункту використовуються ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Ділянка - розорана.
На підставі вищезазначеного акту інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення № 71-ДК/0046П/07/01/-18 від 16 березня 2018 року, яким встановлено, що виявлено порушення вимог земельного законодавства, що полягає в самовільному зайнятті земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 1,1 га в адміністративних межах Безпечнівської сільської ради Жашківського району, що є порушенням ст.. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Розглянувши вказаний протокол, в той же день інспектором винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 71-ДК/0038По/08/01/-18, відповідно до якої ОСОБА_3 порушив вимоги ст. 53-1 КУпАП, а саме: самовільно зайняв земельну ділянку державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 1,1 га. Порушенням заподіяно матеріальну шкоду на суму 2092,48 грн. ОСОБА_3 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у розмірі 170 грн.
Також 16 березня 2018 року інспектором складено припис № 71-ДК/0046Пр/03/01/-18, яким ОСОБА_3 вказано у 30-ти денний термін усунути вказані порушення земельного законодавства.
Не погоджуючись з протоколом про адміністративне правопорушення, постановою та приписом відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявності у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Враховуючи, що відповідачем оскаржується рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, колегією суддів законність і обґрунтованість судового рішення в іншій його частині не переглядається.
Ст. 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Ст. 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить дійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;
Ст. 9 цього Закону передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок.
Згідно зі ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України;
- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області у своїй діяльності керується положенням про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17 листопада 2016 року № 308, відповідно до якого Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідно до покладених на нього завдань. Зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства , використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Документи, що посвідчують право на земельну ділянку передбачені у ст. 126 вказаного кодексу.
Перевіркою встановлено факт самовільного використання земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення загальною площею 1,1 га в адміністративних межах Безпечнівської сільської ради Жашківського району, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Статтею 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, зокрема, як: самовільне зайняття земельних ділянок.
Статями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Однак, колегія суддів звертає увагу, що право користування (оренди) на земельні ділянки щодо яких здійснювалась перевірка, за позивачем не зареєстроване.
Відповідно до Земельного кодексу України від 18 грудня 1990 року, який діяв до 2002 року, ст. Земельного кодексу в редакції від 1993 року, право власності на землю або право користування наданою земельною ділянкою виникає після встановлення землевпорядними організаціями меж земельної ділянки в натурі і одержання документа, що посвідчує це право. Приступати до використання земельної ділянки, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки , в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі і одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею забороняється. Також, ст. 23 Земельного кодексу України, у вищезазначеній редакції, право власності або право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються сільськими, селищними, міськими Радами народних депутатів.
Однак, посилання позивача на те, що вказана земельна ділянка ним використовується з 1996 року не підтверджено відповідним державним актом.
При цьому, колегія суддів не приймає до уваги доводи позивача про наявність відомостей з Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про сплату ОСОБА_3 починаючи з 2014 року податку на землю, оскільки податкова інспекція не встановлює права та не видає правовстановлюючих документів на користування землею.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що державний інспектор у сфері контролю за використанням та охороною земель при проведенні перевірки та винесенні постанови про накладення адміністративного стягнення та оскаржуваного припису діяв у відповідності, на підставі і в межах визначених законодавством, факт самовільного зайняття земельних ділянок встановлений та не спростований позивачем, а тому позов ОСОБА_3 є безпідставним та необґрунтованим.
В межах спірних правовідносин, відповідачем виконано вимог ч. 2 ст. 77 КАС України з доказування правомірності своїх дій.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповною мірою з'ясовано обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, у зв'язку з чим апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а судове рішення скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з п. 1 п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись ч. 4 ст. 229, п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області - задовольнити.
Рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 01 червня 2018 року - скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, третя особа - Безпечнівська сільська рада Жашківського району Черкаської області про визнання протиправними дій посадової особи та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова набирає законної сили з дати її проголошення та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України.
Головуючий суддя Н.М. Літвіна
Судді О.Є. Сорочко
І.В. Федотов
Повний текст постанови виготовлено 31 липня 2018 року.