
Справа № 640/6806/18
н/п 2/640/1956/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 року Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого-судді - Сенаторова В.М.,
при секретарі - Явнюк К.Р.,
за участі представників - ОСОБА_1,
Ждан А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства "Харківводоканал" про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
18.04.2018 ОСОБА_3 звернулася до Київського районного суду м.Харкова із позовом, у якому просила зобов'язати відповідача здійснити за свій рахунок безкоштовну повірку лічильників (приладів обліку води) позивача, узятих на абонентський облік за адресою: АДРЕСА_1.
В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_3 зазначила, що вона 20.02.2018 звернулася із заявою до генерального директора КП "ХВК", в якій, повідомивши, що є власником квартири та що у 2005 р. встановила 4 (чотири) лічильники води, яким регулярно за її рахунок проводилися повірки. Повідомила, що остання повірка була здійснена ВТЦ "Прилад" ХФ ДП «Харківстандартметрологія» в серпні 2014 року, що у зв'язку з тим, що наступна повірка була призначена на 15.08.2017, вважаючи, що відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 08.07.2015 №474 "Періодична повірка, обслуговування та ремонт (в т. ч. демонтаж, транспортування, монтаж) засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок виконавців, наполягала на терміновому проведенні повірки лічильників води коштом виконавців. Позивач отримала від відповідача лист-відмову від 07.03.2018 за № Д-1221/1-18.01.02-05, обґрунтований тим, що згідно ч. 2 ст. 6 Закону № 2119-УШ, обслуговування вузлів обліку, огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (в тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки та заміна вузлів розподільчого обліку здійснюється за рахунок власників таких вузлів обліку". Вважаючи неправомірною відмову у проведені за рахунок відповідача повірки лічильників води, представник позивача виходить з положень ч. 4 ст. 17 "Про метрологію та метрологічну діяльність, "Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт", ЗУ "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання". Позивач у своїй заяві від 20.02.2018 до відповідача ставила вимогу про проведення за рахунок відповідача повірки саме лічильників води, тобто саме приладів обліку води з вузлів розподільного обліку води. А відповідач у листі від 07.03.2018 за № Д-1221/1-18.01.02-05, неправомірно посилається на ч. 2 ст. 6 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22.06.2017 № 2119-VIII, повністю викрививши його правовий зміст. По-перше, ч. 2 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", на яку посилається відповідач, містить три абзаци і жоден з них не містить "правового змісту", наведеного позивачем у листі-відмові від 07.03.2018 №Д-1221/1-18.01.02-05. По-друге, у абзаці першому частини 2 ст. 6 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії а водопостачання" йдеться про обслуговування обліку/приладів - розподілювачів саме теплової енергії, а не про обслуговування приладів обліку води: ч. 2 ст. 6 "Обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором". До того ж, відповідно до другого речення, абзацу другого ч. 4 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту, зокрема, воду, покладається на суб'єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної теххніки".
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача Ждан А.Ю. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, надала відповідні письмові пояснення, в яких зазначено, що 02.08.2017 набрав чинності Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», де в ч. 2 ст. 6 зазначено, що обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Крім того, щодо періодичної повірки, обслуговування чи ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування і монтажу) засобів обліку гарячої води необхідно звертатись до КП «Харківські теплові мережі».
Суд, заслухавши учасників, досладивши матеріали цивільної справи приходить до наступного.
ОСОБА_3 є споживачем послуг, які надаються Комунальним підприємством КП «ХВК».
Згідно заяви ОСОБА_3 від 20.02.2018 позивач звернулася до генерального директора КП "ХВК", в якій, повідомивши, що є власником квартири та що у 2005 р. встановила 4 (чотири) лічильники води, яким регулярно за її рахунок проводилися повірки. Повідомила, що остання повірка була здійснена ВТЦ "Прилад" ХФ ДП «Харківстандартметрологія» в серпні 2014 року, що у зв'язку з тим, що наступна повірка була призначена на 15.08.2017, вважаючи, що відповідно до п. 6 Постанови КМУ від 08.07.2015 №474 "Періодична повірка, обслуговування та ремонт (в т. ч. демонтаж, транспортування, монтаж) засобів вимірювальної техніки здійснюється за рахунок виконавців, наполягала на терміновому проведенні повірки лічильників води коштом виконавців. / а.с. 8/
Згідно відповіді першого заступника Генерального директора КП "ХВК" Коваленко О.М. від 07.03.2018 №Д-1221/1-18.01.02.05 у задоволенні заяви ОСОБА_3 було відмовлено. / а.с. 7/
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з водопостачання, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Чинною (станом на 06.04.2018 р. Постановою КМ України № 474 від 08.07.2015 р., затверджено "Порядок подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт". Цей Порядок визначає процедуру подання засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж).
Дія цього Порядку поширюється на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання (далі - виконавці), а також споживачів відповідних послуг - фізичних осіб, у власності яких перебувають засоби вимірювальної техніки (далі - споживачі)".
Відповідно до п., п. 3,4 "Порядку" "3. Періодичній повірці, обслуговуванню та ремонту підлягають засоби вимірювальної техніки, які введені в експлуатацію в установленому порядку. 4. Обслуговування засобу вимірювальної техніки здійснюється під час його періодичної повірки, якщо інше не передбачено нормативною документацією".
Відповідно до п.6 "Порядку" "Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок виконавців".
Відповідно до п. 6 ст. 1 "Визначення термінів" Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" "вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів;"
Відповідно до п. 10 ст. 1 "Визначення термінів" Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" "обслуговування вузлів обліку - огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку;".
Відповідно до п., п. 2, 3 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" цей Закон регулює відносини, зокрема, щодо: "2) розподілу між споживачами обсягу спожитих комунальних послуг; 3) встановлення, обслуговування, заміни вузлів обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії;"
Таким чином, такий обв'язок має бути покладено на відповідача.
Посилання відповідача на те, що прилади обліку води відносяться до вузла обліку, обслуговування якого здійснюється за рахунок власника такого вузла, суд не приймає, оскільки як зазначено в абзаці першому пункту 2 ст. 6 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" йдеться про обслуговування обліку/приладів - розподілювачів саме теплової енергії, а не про обслуговування приладів обліку води - "Обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором".
До того ж, відповідно до абзацу другого ч. 4 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (з останніми змінами, внесеними згідно із Законом № 2119-\/ІІІ від 22.06.2017, ВВР, 2017, № 34, ст.370) відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті теплову енергію і воду, покладається на суб'єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки".
Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.05.2012 №286 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 23.12.1998 №1407 «Про визначення виконавців послуг в житловому фонді міста» виконавчем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначено КП «Харківводоканал».
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 обґрунтовані, не суперечать закону та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 133, 141 ЦПК України, оскільки суд задовольнив позов, тому вважає за необхідне стягнути з відповідача судовий збір на користь держави у розмірі 704,80 грн..
Керуючись ст. ст.12-13, 141, 258-259, 263-265, ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Харківводоканал» (вул. Шевченко, 2, м.Харків, 61013, код ЄРДПОУ 03361715, р/р 2600910821 а ПАТ «Мегабанк») здійснити за свій рахунок безкоштовну повірку лічильників (приладів обліку води) ОСОБА_3 (ІНН НОМЕР_2), узятих на абонентський облік за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути з Комунального підприємства (вул. Шевченко, 2, м. Харків, 61013, код ЄРДПОУ 03361715, р/р 2600910821 а ПАТ «Мегабанк») на користь держави судовий збір у розмірі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення, апеляційної скарги до Апеляційного суду Харківської області.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017 року): до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, а саме, відповідно до ч.1ст. 296 ЦПК України: апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1, ІНН НОМЕР_2.
Відповідач Комунальне підприємство «Харківводоканал» (вул. Шевченко, 2, м.Харків, 61013, код ЄРДПОУ 03361715, р/р 2600910821 а ПАТ «Мегабанк»).
Суддя -