Рішення № 75587725, 25.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
803/912/18
Номер документу
75587725
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/912/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Шевчику Ю.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії з врахуванням п'яти процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з січня 2016 року за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) з врахуванням п'яти процентів, внаслідок отриманого захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ до грошового забезпечення, тобто 64 % відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, в період з 1992 по 2010 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та наказом УМВС у Волинській області від 21.10.2010 року №440о/с, вислуга на день звільнення складала 23 роки 04 місяці 14 років. Пенсію позивачу було призначено відповідно до Закону №2262-XII у розмірі 59% грошового забезпечення.

З метою реалізації права на перерахунок своєї пенсії позивач 26.03.2018 року та 16.04.2018 року звертався до відповідача із заявами про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262-XII та пункту 2, частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) з моменту виникнення права на перерахунок.

Однак відповідач у відповіді від 04.04.2018 року повідомив позивача про те, що перерахунок та виплату його пенсії, як колишньому працівнику міліції, за період з 16.02.2017 по 31.12.2017 року проведено ГУ ПФУ у Воллинській області відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2017 року №876/10703/17. При цьому, зазначено, що у зв'язку з проведенням масового перерахунку пенсії колишнім працівникам міліції, пенсія позивача також буде перерахована.

Листом від 27.04.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про те, що правових підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням підстав звільнення, передбачених підпунктами 2, 3 частини першої статті 77 Закону Закон №580-VIII немає, оскільки позивач згідно подання про призначення пенсії від 08.11.2010 року, поданого УМВС України у Волинській області, звільнений з органів внутрішніх справ у запас за статтею 64 пункт Б (через хворобу).

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки 20 років вислуги дає йому право на 55 % відповідних сум грошового забезпечення, як особі звільненій у запас за станом здоров'я і ще 3 повних роки стажу - 9 % грошового забезпечення додатково. Відтак, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 64 % відповідних сум грошового забезпечення, яка відповідачем не перерахована та не виплачена.

Представник відповідача у письмовому відзиві на позовну заяву щодо позовних вимог заперечила та зазначила, що обов'язковою умовою для нарахування позивачу 55 % грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу 20 років відповідно до Закону №2262-XII є звільнення особи у відставку за віком або станом здоров'я, однак позивача звільнено у запас відповідно до пункту 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх спарв, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 року №114. Відтак, оскільки позивачу призначено пенсію у розмірі 59 % грошового забезпечення, тому правових підстав застосування розміру 64 % грошового забезпечення при перерахунку пенсії позивача немає.

У поданій до суду відповіді (запереченнях) на відзив позивач не погодився з доводами наведеними у відзиві.

В поданому до суду запереченні представник відповідача заперечила доводи позивача.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в задоволені позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що згідно витягу з наказу Управління МВС України у Волинській області №420 о/с від 21.10.2010 року, у відповідності з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, ОСОБА_1 - майора міліції, начальника відділення Державної автомобільної інспекції з обслуговування смт. Іваничі і району та автомобільно-технічної інспекції ДАІ УМВС, звільнено у запас Збройних сил за пунктом 64 «б» (через хворобу) з 23.10.2010 року. Вислуга на день звільнення складала 23 роки 04 місяці 14 днів.

26.03.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій вказував на необхідність здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262-XII з моменту виникнення права на перерахунок.

У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 10.04.2018 року №601/М-01 повідомив позивача, що відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2017 року №876/10703/17 ГУ ПФУ у Волинській області 08.12.2017 року проведено перерахунок пенсії, як колишньому працівнику міліції, з 16.02.2017 року та здійснено доплату за період з 16.02.2017 по 31.12.2017 року в сумі 19885,97 грн. Крім того, зазначено що позивачу в рамках проведення масового перерахунку пенсії, зокрема, колишнім працівникам міліції з 01.01.2016 року буде проведено перерахунок його пенсії та роз'яснено порядок такого перерахунку та виплати.

16.04.2018 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій вказував на необхідність здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням пункту «а» частини першої статті 13 Закону №2262-XII з моменту виникнення права на перерахунок.

27.04.2018 року ГУ ПФУ у Волинській області листом за №667/М-01 повідомило ОСОБА_1, що згідно подання про призначення пенсії, поданого УМВС України у Волинській області від 08.11.2010 року позивач звільнений з органів внутрішніх справ України у запас за статтею 65 п. Б (через хворобу), у зв'язку з чим правових підстав для проведення перерахунку пенсії з врахуванням підстав звільнення, передбачених підпунктами 2, 3 частини першої статті 77 Закону №580-VIII немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року №947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Поорядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пункту 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 року (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 року (справа 638/2700/14-а), та враховується при вирішенні цієї справи в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, згідно якої при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

На виконання вимог вказаних нормативних актів та постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.12.2017 року №876/10703/17 ГУ ПФУ у Волинській області 08.12.2017 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції, з 16.02.2017 року та здійснено доплату за період з 16.02.2017 по 31.12.2017 року в сумі 19885,97 грн. Крім того, зазначено що позивачу в рамках проведення масового перерахунку пенсії, зокрема, колишнім працівникам міліції з 01.01.2016 року буде проведено перерахунок його пенсії та роз'яснено порядок такого перерахунку та виплати. Вказане підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 10.04.2018 року №601/М-01 та не заперечується сторонами.

Що стосується відмови відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з розрахунку 64 % від сум відповідного грошового забезпечення, як такого, що звільнений за станом здоров'я, то суд зазначає наступне.

Пунктом «а» статті 13 Закону України №2262-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно частиною першою статті 26 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 року № 2232-XII (в редакції на час виникнення спірних відносин) . Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби з виключенням з військового обліку.

Отже, оскільки позивача звільнено зі служби не у відставку, а у запас у зв'язку з хворобою, то відповідно до наведених норм він не має права на призначення пенсії у розмірі 55% відповідних сум грошового забезпечення, яка призначається звільненим у відставку за віком або станом здоров'я.

Як встановлено судом, пенсія ОСОБА_1 призначена головним управлінням з 24.10.2010 року у розмірі 59 % грошового забезпечення, що підтверджується протоколом від 24.10.2010 року (50%+9%).

Для призначення пенсії відповідно до Порядку № 3-1, УМВС України у Волинській області подало Подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 08.11.2010 року та пакет документів про вік, трудовий стаж, вислугу років в органах внутрішніх справ, законодавчу підставу звільнення зі служби, грошове забезпечення, статус потерпілого від ЧАЕС, відомості про дітей для призначення надбавок.

Подані УМВС України v Волинській області документи щодо законодавчої підстави звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ наступні:

1) відповідно до витягу з наказу УМВС України у Волинській області від 21.10.2010 року № 420 о/с ОСОБА_1 було звільнено з органів МВС України у запас збройних сил за пункт 64 «б» ( через хворобу);

2) відповідно до довідки УМВС України у Волинській області від 05.11.2010 року № 3/1-23 про вислугу років в календарному та пільговому обчисленні ОСОБА_1було звільнено з органів МВС України у запас за пункт 64 «б» (через хворобу);

3) відповідно до Подання про призначення пенсії УМВС України у Волинській області від 08.11.2010 року ОСОБА_1 було звільнено з органів МВС України у запас за пунктом 64 «б» ( через хворобу).

На підставі вказаних документів, ГУ ПФУ у Волинській області, керуючись чинною редакцією Закону №2262-XII, постановами Кабінету Міністрів України, прийнятими на виконання названого Закону, Порядком №3-1 застосувало позивачу розмір пенсії 59% грошового утримання ( 50% за 20 років вислуги і 9 % за 3 роки вислуги понад 20 років) та прийняло розпорядження про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 24.10.2010 року.

Таким чином, оскільки позивача звільнено зі служби не у відставку, а у запас у зв'язку з хворобою, то відповідно до наведених норм та встановлених обставин справи ОСОБА_1 правомірно призначено пенсію у розмірі 59 % грошового утримання, а тому немає підстав проведення перерахунку та виплати пенсію позивача у розмірі 64 % відповідних сум грошового забезпечення.

Тобто, відповідач діяв відповідно до вимог діючого законодавства, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2018 року у справі №566/846/17.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич

Повне рішення суду складено 30.07.2018 року.