Постанова № 75543943, 25.07.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
816/1089/18
Номер документу
75543943
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 816/1089/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: П’янової Я.В.

суддів: Чалого І.С. , Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 (головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва, м. Полтава, повний текст складено 03.05.18 р.) по справі № 816/1089/18

за позовом ОСОБА_2

до Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач), звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області (далі – ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач) про зобов'язання провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 06.03.2018 р. №4/219 про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Октябрського районного суду м. Полтави.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 р. адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.

Зобов'язано Головне управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 06.03.2018 № 4/219 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016.

Стягнуто на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 36034, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) витрати на сплату судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове - про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що висновок суду не відповідає обставинам справи, а оскаржуване рішення винесене у зв'язку з неправильним встановленням обставин по справі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» передбачений перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із 1 січня 2016 р. особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за січень 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з п. 5 Постанови КМУ № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 Постанови КМУ №103 проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих ОСОБА_3 внутрішніх справ органам ОСОБА_1 фонду до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону.

ОСОБА_3 внутрішніх справ України від 28.02.2018 р. № 2900/05/22-2018 повідомлено про неможливість проводити перерахунок пенсій з використанням раніше наданих довідок, оскільки в них відображена премія за грудень 2015 р.

Тому, Головним управлінням ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області надіслані списки до Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області для оформлення нових довідок про грошове забезпечення, які б відповідали вимогам п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 р. № 103.

Таким чином, довідки, надіслані Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області до Головного управління ПФУ в Полтавській області із зазначенням премії за грудень 2015 р., не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивача.

Виплату перерахованих пенсій буде проведено з 01.01.2018 р.

Сума перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. буде виплачуватися після виділення коштів на їх фінансування в такому порядку:

- з 01.01.2019р. по 31.12.2019 р. - щомісяця окремою сумою в розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р.

- з 01.01.2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, на виконання делегованих Законом повноважень, згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінетом Міністрів України в Постанові КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» встановлено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

При цьому, відповідач наголошує, що станом на момент розгляду справи, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії, починаючи 01.01.2016 р. з урахуванням положень Постанови КМУ від 21.03.2018 р. № 103.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу погоджується з рішенням суду першої інстанції, вважає його законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу - безпідставною, у зв'язку з чим просить її залишити без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 р. - без змін.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено при розгляді апеляційної скарги, що ОСОБА_2 проходила службу в органах внутрішніх справ та на даний час є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 фонду України від 28.03.2017 р. №9493/02-23 повідомлено свої територіальні органи (Головні управління ОСОБА_1 фонду України) про підготовку та надання Ліквідаційним комісіям списків осіб - пенсіонерів ОСОБА_3 внутрішніх справ України, які мають право на перерахунок пенсії.

У подальшому на адресу Головного управління МВС України у Полтавській області надіслано списки осіб для видачі довідок, в тому числі на ім'я позивача.

На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України у Полтавській області підготувала та направила до Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 № 4/607 від 06.05.2017 р. станом на 01 січня 2016 року.

Згідно з зазначеною довідкою Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 06.05.2017 р. № 4/607 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 р., за посадою старший оперуповноважений сектору карного розшуку Ленінського РВ ПМУ ГУМВС України в Полтавській області становить всього 6021,07 грн. (посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн.; надбавка за вислугу років ( 30%) - 1290 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 375 грн.).

ОСОБА_2, не погоджуючись зі змістом наданої довідки та вважаючи, що вона має право на отримання довідки із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням змін в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн., надбавка за вислугу років (30%) -1290 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 2683,20 грн., надбавка в умовах режимних обмежень (15%) - 375 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (37%) - 925 грн., премія (50,7%) - 5451,28 грн., звернулась до Октябрського районного суду м. Полтави з позовом до Управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Полтавській області в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області.

Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 29.01.2018 р. у справі №554/9460/17 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Полтавській області щодо не виготовлення нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Полтавській області скласти та направити до Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 з повною реальною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393”, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн., надбавка за вислугу років (30%) - 1290 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 2683,20 грн., надбавка в умовах режимних обмежень (15%) - 375 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (37%) - 925 грн., премія (50,7%) - 5451,28 грн., всього - 15024,48 грн. з дати виникнення права на перерахунок.

Вказане рішення набрало законної сили 03.03.2018 р.

06.03.2018 р., на виконання вказаного судового рішення, за підписом голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області ОСОБА_4 видано ОСОБА_2 нову довідку №4/219 про розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії, за якою відповідно до рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 29.01.2018 р. по справі 554/9460/17, розмір грошового забезпечення з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 1 січня 2016 року (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою старший оперуповноважений сектору карного розшуку Ленінського РВ ПМУ ГУМВС України в Полтавській області становить: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням капітан міліції - 1800 грн., надбавка за вислугу років (30%) -1290 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 2683,20 грн., надбавка в умовах режимних обмежень (15%) - 375 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (37%) - 925 грн., премія (50,7%) - 5451,28 грн., всього - 15024,48 грн.

Відповідний перерахунок пенсії Головним управлінням ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області проведено не було.

15.03.2018 р. ОСОБА_2 звернулася до ГУПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок її пенсії з 01.01.2016 р. на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 06.03.2018 р. №4/219.

За результатами розгляду вищевказаної заяви листом від 28.03.2018 р. №559/К-03 Головним управлінням ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області надано відповідь позивачу, що довідка про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку ОСОБА_2 пенсії виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області згідно рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 29.01.2018 р. У зв'язку з тим, що зазначене рішення не містить будь-яких зобов'язань Головному управлінню щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно вищезазначеної довідки, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Не погоджуюсь із такою відповіддю та вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, ОСОБА_2 звернулась до суду з цим позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що вони є обґрунтованими та підтвердженими матеріалами справи.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства, згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесені доповнення до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме, статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Зазначеною статтею встановлено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" в редакції на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Порядок).

Пунктом 1, 4 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи ОСОБА_1 фонду.

Судовим розглядом встановлено, що пенсійна справа позивача знаходиться у Головному управлінні ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області, що не заперечується сторонами.

Частиною третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ОСОБА_1 фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Згідно з пунктом 17 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління ОСОБА_1 фонду України 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в ОСОБА_3 юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Відповідно до пунктів 23, 24 вищевказаного Порядку, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій, згідно з статтею 63 Закону, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів ОСОБА_3 внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.

Відповідно до вищевказаної постанови грошове забезпечення значно перевищує посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постановою Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268" внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.

На день набрання чинності Законом №900-VIII Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

На виконання вказаних вище норм, МВС України листом від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017, що зареєстрований в ПФУ 28.03.2017 р. за №1167/5, повідомило, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з Постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, з 01.01.2016 року.

29.03.2017 року до ГУПФУ в Полтавській області надійшов лист ПФУ від 28.03.2017 року № 9493/02-23, яким управління проінформовано про необхідність підготувати та надати Ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

На виконання рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 29 січня 2018 року у справі №554/9460/17 Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області видано ОСОБА_2 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 06.03.2018 р. №4/219, з якою остання у подальшому звернулась до ГУПФУ в Полтавській області для проведення відповідного перерахунку пенсії, однак отримала відмову з посиланням на те, що рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 29 січня 2018 року у справі №554/9460/17 не містить будь-яких зобов'язань Головному управлінню щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до вищезазначеної довідки.

В свою чергу, колегія суддів зазначає, що після одержання вищевказаної довідки у відповідача виник обов'язок прийняти рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії.

Колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі не вчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що Головне управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області, не здійснюючи ОСОБА_2 перерахунку пенсії на підставі Довідки, виданої Ліквідаційною комісією МВС України в Полтавській області від 06.03.2018 р. №4/219, допускає протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов'язані з одержанням пенсії у відповідному розмірі.

Факт наявності у позивача права на здійснення такого перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаних певних складових грошового забезпечення (в т.ч. надбавок, премії тощо), які перелічені в довідці від 06.03.2018 р. №4/219, встановлений рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 29 січня 2018 року у справі №554/9460/17, яке набрало законної сили 03.03.2018 р.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

Тобто, право ОСОБА_2 на перерахунок пенсії з урахуванням певних складових грошового забезпечення (в т.ч. надбавок, премій, одноразової допомоги тощо), вказаних в довідці від 06.03.2018 р. №4/219, яка видана на виконання рішення суду, встановлено судовим рішенням та при розгляді даного позову не потребує доказуванню.

Таким чином, при наявності відповідної довідки Ліквідаційної комісії Управління ОСОБА_3 внутрішніх справ України в Полтавській області від 06.03.2018 р. №4/219, яка видана на виконання судового рішення, у пенсійного органу відсутні перешкоди для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Ані до суду першої, ані до суду апеляційної інстанцій відповідачем не надано доказів того, що вищезазначена довідка від 06.03.2018 року № 4/219 втратила чинність чи є відкликаною.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно з висновків Європейського суду з прав людини перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції"). "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права (пункт 83 рішення від 12 липня 2001 року у справі Ганс-Адам II проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словаччини").

У даному випадку легітимні сподівання позивача на перерахунок пенсії передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними. Таким чином, на них поширюється режим "існуючого майна".

Крім того, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 24 квітня 2015 року за заявою №38667/06 у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (пункт 39). А у рішенні від 10 березня 2011 року у справі "Сук проти України" (заява №10972/05) - вказав, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним (пункт 23).

Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 15.02.2018 р. у справі № 820/6514/17.

З огляду на викладене, колегія вважає, що відповідачем безпідставно не було вчинено відповідних дій щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки від 06.03.2018 р. № 4/219 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області, починаючи з 01.01.2016 р.

Щодо посилань відповідача в апеляційній скарзі на Постанову КМУ від 21.02.2018р. №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103), яка офіційно оприлюднена 24.02.2018 р. в Урядовому кур'єрі за №39, колегія суддів зазначає таке.

Абзацом 1 п. 3 Постанови №103 передбачено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно з Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно з абз.2 п.3 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами ОСОБА_1 фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

З положень викладеної норми Постанови №103 вбачається, що, по-перше, базою для перерахунку пенсії є виключно складові оплати праці діючого поліцейського за аналогічної (прирівняною) посадою без збереження тих складових грошового забезпечення працівників МВС України, які раніше брались до розрахунку при обчисленні розміру пенсії у зв'язку з виходом у відставку, а по-друге, перерахунок має бути проведений без конкретизації дати (тобто можливий протягом усього 2018 р.), але станом на 01.01.2018 р.

Окрім того, з положень викладеної норми Постанови №103 вбачається, що обов'язок здійснення платежів на погашення утворених різниць в пенсії виникає у територіальних органів ПФУ лише з 01.01.2019 р., проте не раніше від виділення коштів на їх фінансування.

Зважаючи на мотиви рішення Верховного Суду від 15.02.2018р. по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), рішення Європейського суду з прав людини у справах “Кечко проти України” (заява №63134/00), “Серков проти України” (заява № 39766/05), “Щокін проти України” (заяви № 23759/03 та № 37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” підлягають застосуванню судами як джерела права, колегія суддів дійшла висновку, що у спірних правовідносинах з 24.02.2018 р. має місце втручання у право особи на мирне володіння майном у розумінні ст.1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

До такого висновку колегія суддів дійшла висновку, насамперед, з причини не визначення у Постанові №103 чіткого та передбачуваного поза розумним сумнівом у часі моменту виконання обов'язку із здійснення платежу по виплаті належної громадянину на праві приватної власності частини протиправно недоплаченої пенсії.

Загальновідомими у розумінні ч. 3 ст. 78 КАС України суд визнає ті обставини, що кошти на фінансування цих платежів не були виділені Державою протягом 2016-2017 р.р.

Тому, відкладення не проведених з вини Держави платежів на період 2019-2020 р.р. і поставлення цих платежів остаточно в залежності від наявності відповідного фінансування, колегія суддів не може визнати ані законним, ані легітимним, ані пропорційним втручанням у право особи на мирне володіння майном.

Додатково до викладеного колегія суддів також вважає за необхідне зауважити, що норми Постанови №103 не можуть змінювати правового регулювання тих правовідносин, які вже склались у часі до моменту набрання законної сили згаданим актом права, і слугувати виправданням допущеному відповідачем зволіканню у формі бездіяльності при вирішенні питання про проведення перерахунку пенсії.

Колегія суддів звертає увагу на те, що приписи Постанови №103 не узгоджуються з положеннями ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (станом до 24.02.2018 р.), адже запроваджують інший, значно гірший для громадянина порядок проведення перерахунку.

Як вбачається з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проте, всупереч наведеним положенням, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність його бездіяльності, що оскаржується.

Виходячи з вищезазначеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції підтверджує, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, 316, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ОСОБА_1 фонду України в Полтавській області залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 по справі № 816/1089/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя ОСОБА_5 Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7