Рішення № 75540194, 27.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2018
Номер справи
822/2061/18
Номер документу
75540194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/2061/18

РІШЕННЯ

іменем України

27 липня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.

за участю:секретаря судового засідання Горбатюк І.С. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ОСОБА_5 ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

ОСОБА_3 (далі - позивач, ОСОБА_3 О.) звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 31.01.2018 за вих. № Л-123/0-513/0/95-18.

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки площею 2,00 га сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10.10.2018 подавала до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заяву з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області. Однак, 31.01.2018 за вих. № Л-123/0-513/0/95-18 ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області прийнято рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області з підстав того, що запроектована земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення. Вважає рішення про відмову протиправним, оскільки підстав для відмови не було. Просила позов задовольнити.

Від представника відповідача 11.07.2018 надійшов відзив на позовну заяву, у якому він просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Відповідач зазначає, що за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, спеціалістами підготовлений лист від 31.01.2018 №Л-123/0-513/0/95-18, яким позивача повідомлено про те, що відповідно до планово-картографічних матеріалів, наявних в ОСОБА_4 управлінні, запроектована земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав, додатково пояснив, що надана відповідь, оформлена листом від 31.01.2018 №Л-123/0-513/0/95-18, є відмовою. Іншої форми відмови законодавством не передбачено. Вказав, що повноваження ОСОБА_4 управління Держгеокадасту по затвердженню проекту землеустрою є дискреційними. Просив у задоволенні позову відмовити.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ ПО СПРАВІ.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.06.2018 відкрито провадження в даній справі. Вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.07.2018 вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 25.07.2018.

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

ОСОБА_3 20.07.2016 зверталась до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з заявою з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області.

За результатом розгляду, перевірки заяви позивача, ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ №22-23005-СГ від 05.09.2016 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.

18.11.2016 за вих. №32-28-9904-11/0/15-16 ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, відповідно до якої земельна ділянка, яка відводиться ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Терешовецька сільська рада площею 2 га, відноситься до земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення.

На підставі вказаних документів ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Землемір" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області.

07.06.2017 за вих. № 1960 експертом державної експертизи ОСОБА_6 виготовлено висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким погоджено вказаний проект та зазначено, що ділянка належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, склад угідь пасовища, форма власності державна, цільове призначення землі запасу (код 16.00).

ОСОБА_3 04.01.2018 подала до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області заяву з проханням затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області.

ОСОБА_4 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області 31.01.2018 за вих. №Л-123/0-513/0/95-18 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою. Повідомлено, що за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідно до планово-картографічних матеріалів, наявних в ОСОБА_4 управлінні Держгеокадастру у Хмельницькій області, запроектована земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення державної власності.

Не погодившись із зазначеним рішенням про відмову позивач звернулася до суду.

ПОЗИЦІЯ (ОЦІНКА) СУДУ.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля визнана основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

До земель сільськогосподарського призначення належать: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Пунктом "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України встановлено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Частинами 1-3 ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених вказаним Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,00 га.

Згідно з частиною 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Позивачем дотримано всіх приписів зазначених норм, а саме надано до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру погоджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з усіма необхідними документами.

Відповідачем прийнято рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області, оформлене листом від 31.01.2018 за вих. № Л-123/0-513/0/95-18. Суд приймає до уваги позицію сторін про те, що зазначений лист є рішенням про відмову.

Єдиною підставою відмови стало те, що запроектована земельна ділянка не відноситься до земель сільськогосподарського призначення.

Зазначене твердження відповідача не відповідає дійсності і спростовується наданими сторонами доказами, а саме наказом про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, проектом землеустрою з відповідними матеріалами, витягом з Державного земельного кадастру, листом відділу ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 25.07.2018.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірності рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити.

Вирішуючи позовну вимогу щодо зобов'язання ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_3 земельної ділянки площею 2,00 га сільськогосподарського призначення державної власності з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області суд враховує наступне.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. (ч. 1 ст. 2 КАС України)

Частиною 4 ст. 245 КАС України встановлено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є адміністративним актом, прийняттю якого повинна передувати визначена законом адміністративна процедура. Зазначена дія неможлива без необхідних дій суб'єкта владних повноважень в межах адміністративної процедури, не гарантує забезпечення прав позивача у передбачений законом спосіб.

Суд позбавлений можливості встановити врахування суб'єктом владних повноважень всіх передумов, визначених законодаством, для затвердження проекту землеустрою, а також наявність інших підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою

За таких обставин, з урахування завдання адміністративного судочинства та з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов’язання розглянути заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2,0 га, з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради району Хмельницької області з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду.

Одночасно суд наголошує, що при розгляді заяви позивача відповідач не може прийняти рішення, яке повторює рішення, що є предметом розгляду в даній справі. Відповідач повинен прийняти рішення з урахуванням правової оцінки і висновків наданих судом.

У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог ОСОБА_3, з врахуванням положень ст. 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути 704,80 грн судового збору, за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення у формі листа ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 31.01.2018 №Л-123/0-513/0/95-18 щодо відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2,0 га, з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2,0 га, з метою передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Терешівці, Терешовецької сільської ради Хмельницької області з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_3 Олександріни судові витрати в сумі 704 (сімсот чотири) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 липня 2018 року

Позивач:ОСОБА_3 (вул. Пілотська,14,Хмельницький,Хмельницька область,29000 НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інституська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 39767479) Головуючий суддя ОСОБА_7