Рішення № 75539516, 27.07.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2018
Номер справи
816/1762/18
Номер документу
75539516
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/1762/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єресько Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

25 травня 2018 року ОСОБА_1 /надалі по тексту - позивач, ОСОБА_1І./ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про:

- визнання протиправним та скасування рішення № 62/03-14/2 від 05.04.2018 про відмову у перерахунку пенсії;

- зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію з 01 квітня 2018 року з врахуванням проведених виплат, на підставі пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Підставою для звернення до суду вважає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин бездіяльністю відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з врахуванням проведених виплат, на підставі пункту 9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у відповідності до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на перерахунок пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, однак за його заявами про перерахунок пенсії відповідачем надіслано лист від 13.04.2018 № 3394/30-10/2 та рішення від 05.04.2018 № 62/03-14/2, якими відмовлено у перерахунку пенсії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 (суддя Довгопол М.В.) позовну заяву прийнято до розгляду та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18.06.2018 відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що позивач не має права на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час дійсної строкової військової служби /а.с. 44-45/.

Розпорядженням керівника апарату ОСОБА_3 від 17.07.2018 № 47 відповідно до підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи № 816/1762/18 на підставі доповідної записки судді Довгопол М.В. щодо неможливості продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені КАС України.

Ухвалою від 19.07.2018 справу № 816/1762/18 прийнято до провадження суддею Єресько Л.О. та призначено судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) на 27.07.2018.

За змістом частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії А №308066, видане Полтавською облдержадміністрацією 16.03.2018, вкладка до цього посвідчення № 708080, видана Полтавською облдержадміністрацією 16.03.2018) /а.с. 11/, має 3 групу інвалідності, згідно довідки МСЕК № 0564610, встановлена у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із виконанням обов’язків в/служби з ЛНА на ЧАЕС /а.с. 17/.

Позивач перебуває на обліку в Лубенському ОУ ПФУ Полтавської області та отримує пенсію за віком та додаткову пенсію відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

11.10.2017 набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 № 2148-VIII (надалі – Закон № 2148 – VIII), яким, зокрема, стаття 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладена в новій редакції:

"Стаття 59. Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи

Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року"”.

При цьому, п.1 “ІІ. Прикінцевих та перехідних положень” Закону № 2148 – VIII визначено, що, зокрема підпункт 5 пункту 2, яким ст. 59 вищевказаного Закону викладено в новій редакції, набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовуються з 1 жовтня 2017 року.

У зв’язку із наведеними законодавчими змінами 05.04.2018 позивачем подано заяву встановленого зразка про призначення/перерахунок пенсії /а.с. 39/.

Рішенням ОСОБА_2 ОУПФУ Полтавської області від 05.04.2018 № 62/03-14/2 ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відпoвіднo дo стaтті 59 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" (з урахуванням внесених змін) обчислення пенсії з п'ятикратного розміру заробітної плати передбачено oсoбaм, які брaли учaсть у ліквідaції нaслідків Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи, іншиx ядeрниx aвaрій тa випрoбувaнь, у військових навчаннях із зaстoсувaнням ядeрнoї збрoї під чaс прoxoджeння дійснoї стрoкoвoї служби і внaслідoк цьoгo стaли oсoбaми з інвaлідністю, однак згідно довідки від № 24947 від 29.05.2013 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 08.06.1986 по 27.07.1986 /а.с. 40/.

ОСОБА_2 ОУПФУ Полтавської області від 13.04.2018 № 3394/03-10/2 позивача повідомлено про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 20/.

Не погодившись із вказаним рішенням від 05.04.2018 № 62/03-14/2, позивач звернувся до суду з даним позовом.

На момент виникнення спірних правовідносин питання порядку призначення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також їх розміру врегульовано Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-ХІІ, в редакції законів України станом на 01.01.2018 року (надалі – Закон № 796-ХІІ).

Стаття 59 Закону № 796-XII стосується виключно військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Визначені у цій статті умови та підстави призначення пенсії по інвалідності відповідній категорії осіб у Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 01 липня 1992 року № 2532-12 у редакціях Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 05 жовтня 2006 року № 231-V (далі – Закон № 231-V, діяла до 01 жовтня 2017 року) та Закону № 2148-VІІІ I (діє з 01 жовтня 2017 року) не змінювалися.

Частиною 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції Закону № 231-V було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній до 01 жовтня 2017 року, було визначено одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII у редакції, чинній з 01 жовтня 2017 року, передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб – з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року.

Відтак, Законом № 2148-VІІІ розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Враховуючи вищезазначене, ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами та які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої в ухвалі від 08.05.2018 (справа № 820/1148/18 (провадження № Пз/9901/33/18) таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796-XII не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

В ухвалі Верховного Суду від 21.05.2018 у справі № 816/1159/18 (провадження Пз/9901/37/18) (номер в ЄДРСР 74173510), якою відмовлено у відкритті провадження як зразкової, суд касаційної інстанції з посиланням на вищевикладену правову позицію Верховного Суду вказав, що частина третя статті 59 Закону № 796-XII не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні.

Як слідує з матеріалів справи позивач дійсно приймав участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.06.1986 по 27.07.1986, що підтверджується довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 29.05.2013 № 24947, та довідкою Хорольсько - Семенівського районного військового комісаріату Полтавської області від 13.06.2013 №150, копії яких наявні у справі /а.с. 34-35/.

За змістом довідки Хорольсько-Семенівського районного військового комісаріату Полтавської області від 13.06.2013 №150 ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах в період з 10.11.1981 по 08.12.1983.

Таким чином, оскільки позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, то дія норми частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на нього не поширюється.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 11, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Лісова, буд. 25, с. Лісянщина, Хорольський район, Полтавська область, 37823, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, ідентифікаційний код 37710525) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд у відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних Положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя ОСОБА_4