Рішення № 75509179, 15.06.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2018
Номер справи
815/1070/18
Номер документу
75509179
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1070/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2018 року

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Одесі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду поштою надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIІІ, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 546 від 01.12.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, протиправною;

- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей 900-VIІІ, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки № 3398 від 03.11.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області, починаючи з 1 січня 2016 року.

Ухвалами суду від:

- 18 квітня 2018 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 11 травня 2018 року;

- 5 червня 2018 року: у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

В судове засідання 11 червня 2018 року сторони та/або їх представники не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду. (а.с.65)

06.06.2018 року електронною поштою до суду надійшло клопотання позивача від 06.06.2018 року, у якому останній просить розглянути справу без його участі. (а.с.66) 11.06.2018 року представником відповідача до суду подано клопотання, у якому останній просить розглянути справу без участі представника відповідача. (а.с.67)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно змісту адміністративного позову та відповіді на відзив (а.с.6-8, 59-60), позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із посиланням на ч. 2 ст. 6, ст.ст. 19, 45 Конституції України, ст.ст. 8, 10, ч. 3 ст. 51, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням таких фактичних обставин:

- у ст. 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та в цілому в даному законі не йдеться про залежність виплати пенсій, а тим більше їх призначення та перерахунок, від наявності коштів в Державному бюджеті України;

- прийняття нормативно-правових актів, що передбачають перерахунок пенсій в зв'язку зі змінами у розмірі грошового забезпечення відповідних категорій осіб, свідчить про наявність на той час таких коштів в Державному бюджеті України, як для встановлення грошового забезпечення поліцейських, так і для перерахунку пенсій відповідних їм категорій осіб (пенсіонерів). Тому не припустимо ставити в залежність від наявності додаткових коштів в Державному бюджеті України перерахунок пенсій, який здійснюється не за самостійним рішенням будь-якого державного органу, а випливає із вимог чинних нормативно правових актів;

- у правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів на підставі невиконання своїх зобов'язань;

- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача з позовом до суду та погіршує його становище в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак, не може бути застосовано судом у спірних правовідносинах при прийнятті рішення.

Згідно відзиву на позовну заяву (а.с.41-42), відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із посиланням на ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із зазначенням таких фактичних обставин:

- на підставі п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Міністерство внутрішніх справ листом від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 року № 9493/02-23 повідомив головне управління про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Також в даному листі зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Листом головного управління від 30.03.2017 року № 4422/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області запит щодо надання довідок про розміри грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та надано списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Одеській області головному управлінню передана довідка № 546 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за нормам, чинними на 01.01.2016 року;

- на виконання Постанови від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності 01.03.2018 року, відповідачем було: 23.03.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, наданої уповноваженим органом; зроблено необхідний розрахунок доплати пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року, яка почне виплачуватись, починаючи з 01.01.2019 року, як це передбачено постановою;

- листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 року № 2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України про те, що є неможливими проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року. Зі змісту вищезазначеного листа вбачається, що довідки про розмір грошового забезпечення, які були виготовлені та надані до головного управління до 01.03.2018 року, на час розгляду справи є не чинними.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач звернуся до відповідача з заявою від 21 листопада 2017 року про перерахунок пенсії (а.с.12), у якій просив здійснити йому перерахунок пенсії, яка призначена йому за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області та направлена до відповідача, з наступних підстав:

«Після прийняття Закону України № 900-2015 р. у мене виникло законне право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських.

Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Ч. 3 (ПОРЯДКУ) передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Така довідка на моє ім'я була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Одеській області та направлена до ГУ ПФУ в Одеській області.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону 2262, право на вказаний перерахунок у мене виникло 1 січня 2016 року, а це означає, що станом на цей момент в результаті перерахунку вже повинен бути ВИЗНАЧЕНИЙ РОЗМІР належної пенсії.

Хочу зауважити, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Закон передбачає наявність коштів для виплати пенсії, а не для перерахунку.

Відповідно до ст. 23 ПОРЯДКУ подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ЗАТВЕРДЖЕНОГО Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 (надалі ПОРЯДОК) «Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (2262-12). …».

Листом від 11.12.2017 року № 2105/Б-11 (а.с.13) на звернення позивача щодо проведення перерахунку пенсії відповідач повідомив позивача про наступне:

«Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякі інших осіб» передбачено, що виплата пенсії, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Фінансове забезпечення перерахунків пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ Україні здійснюється за рахунок коштів Державною бюджету України, що потребує внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині виділення додаткових асигнувань по бюджетній програмі КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».

У зв'язку з цим Пенсійним фондом України до Міністерства соціальної політики України направлено інформацію про виникнення обставин, що тягнуть за собою необхідність виділення додаткових асигнувань, необхідних для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Враховуючи викладене, перерахунок та виплату пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.».

Не погоджуючись із наданою відповіддю від 11.12.2017 року № 2105/Б-11, позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду надано копії (а.с.11, 14-19):

- пенсійного посвідчення № НОМЕР_1, виданого 15.07.2008 року позивачу Пенсійним фондом України, згідно якого, зокрема, вид пенсії: за вислугу років МВС України; термін дії: довічно;

- запиту позивача від 21 листопада 2017 року до Ліквідаційної комісії Головного управління Національної поліції в Одеській області на отримання публічної інформації;

- листа Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області від 01.12.2017 року № 14/3-Б-1726/зі на запит позивача від 27 листопада 2017 року, яким позивача повідомлено, зокрема, що: грошовий атестат, виданий на день звільнення, довідки станом на 01.01.2008 рік, станом на 01.04.2012 року передані до відповідача; на підставі списків, які були надані відповідачем до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, позивачу виготовлено довідку та направлено відповідачу. Згідно листа, до нього додано копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 рік, витяг з наказу про звільнення, відповідь ЛК УФЗБО ГУМВС України в Одеській області;

- довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 546 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої позивачу про те, що відповідно до частини третьої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 1 січня 2016 року за посадою: старший дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Болградського РВ ГУМВС України в Одеській області, складає всього - 5366,24 грн.

- довідки про нарахування та виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні від 30.11.2017 року № 14/1-1601, виданої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Одеські області;

- грошового атестату № 5 від 16.05.2008 року, виданого Болградським РВ ГУМВС України в Одеській області;

- витягу з наказу ГУМВС України в Одеській області № 219 о/с від 23 квітня 2008 року про звільнення позивача у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, у запас Збройних Сил: за п. 64 «ж» (за власним бажанням) з 30 квітня 2008 року.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії (а.с.43-47):

- листа Міністерства внутрішніх справ України від 28 лютого 2018 року № 2900/05/22-2018, яким Пенсійний фонд України повідомлено, зокрема, що: довідки про розмір грошового забезпечення, подані органам Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, що відповідало законодавству, згідно з яким здійснювалась їх підготовка; на виконання п. 3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року; ураховуючи вищезазначене, вважаємо неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року; нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальним званням, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тощо;

- перерахунку пенсії за вислугу років позивача від 23 березня 2018 року з 1 квітня 2018 року, відповідно до якого: підсумок пенсії (з надбавками): 4398,75 грн.; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 п. 3 перерахунок з 01.01.2016; з 01.04.2018 - 4398,75 грн.; строк закінчення виплати пенсії: 30 листопада 2018 року;

- довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 546 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського: старший дільничний офіцер поліції, до посади на день звільнення із служби: старший дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Болградського РВ ГУМВС України в Одеській області, складає всього - 5559,91 грн.;

- розрахунку від 23 березня 2018 року на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503002543 за Дорученням № 1503002543/25, з січня 2016 року по березень 2018 року включно;

- Доручення з боргом згідно постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року по пенсійній справі позивача із зазначенням сум виплат помісячно з 0101.2019 року по 01.06.2021 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України: «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - ЗУ № 2262-XII), «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII (далі - ЗУ № 900-VIII), «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі - ЗУ № 580-VIII), постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з ч. 4 ст. 63 ЗУ № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності ЗУ № 900-VIII. Цим Законом внесено доповнення до ст. 63 ЗУ № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Статтею 51 ЗУ № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абз. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ № 580-VІІІ за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст. 102 ЗУ № 580-VІІІ пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 2 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком № 45, який набрав чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 ЗУ № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 9 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», регулює Порядок № 3-1.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновків про те, що:

- виходячи зі змісту позовних вимог, підстав, з яких їх заявлено та обставин справи, дана справа відповідає ознакам типових справ, викладених у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 (820/6514/17).

Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Верховного Суду від 15.02.2018 року по справі № 820/6514/17 набрало законної сили 17.03.2018 року.

На виконання ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у справі у вищезазначеній частині суд врахував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 (820/6514/17), а саме:

- відповідно до ЗУ № 900-VIII, ст. 63 ЗУ № 2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 року;

- згідно зі ст. 51 ЗУ № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 1 січня 2016 року;

- ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача у листі від 11.12.2017 року № 2105/Б-11 та у відзиві на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 8 листопада 2005 року);

- при цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»);

- за результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Одеській області довідку № 546 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду;

- на порушення вимог ст. 51 ЗУ № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивача після надходження довідки не перерахував;

- суд зауважує, що відповідачем у листі від 11.12.2017 року № 2105/Б-11 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із ЗУ № 900-VIII та Постановою № 988 на підставі наданої довідки № 546 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України (не виділенням коштів з Державного бюджету України для відповідного перерахунку та виплати пенсій);

- відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку;

- у зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною вищезазначеної бездіяльності.

При цьому слід зазначити, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 та дії відповідача щодо її виконання, як на підставу для відмови у задоволенні вищенаведених вимог позивача, - є помилковими, такими, що не спростовують встановлені судом обставини та здійснені на їх підставі висновки про допущені відповідачем порушення.

По-перше, зазначена постанова прийнята після виникнення спірних правовідносин. Тому, відповідно до положень ч. 1 ст. 58 Конституції України, вона не має зворотної дії в часі на спірні правовідносини між сторонами у справі, які виникли до її прийняття.

По-друге, вказана постанова не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі ЗУ № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Наведена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 2 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18).

Щодо зобов'язання вчинити певні дії суд виходив з наступного.

У рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 року за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 (820/6514/17), зокрема, «Обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі», зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що:

- довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку № 45;

- ці довідки повинні бути чинними.

Судом встановлено, що:

- Міністерство внутрішніх справ України листом від 28 лютого 2018 року № 2900/05/22-2018 повідомило Пенсійний фонд України, зокрема, що: довідки про розмір грошового забезпечення, подані органам Пенсійного фонду України до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, містять інформацію про розмір премії за грудень 2015 року, що відповідало законодавству, згідно з яким здійснювалась їх підготовка; на виконання п. 3 постанови № 103 Національна поліція України визначає середній розмір премії, що фактично виплачений за відповідною посадою (посадами) за січень 2016 року; ураховуючи вищезазначене, вважаємо неможливим проводити перерахунок пенсій з використанням довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного з урахуванням премії за грудень 2015 року; нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року та нові оклади за спеціальним званням, зокрема внутрішньої служби, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тощо;

- Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області надала відповідачу довідку № 546 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), видану позивачу про те, що відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016, за прирівняною посадою поліцейського: старший дільничний офіцер поліції, до посади на день звільнення із служби: старший дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Болградського РВ ГУМВС України в Одеській області, складає всього - 5559,91 грн.;

- відповідачем 23 березня 2018 року: перерахована пенсія за вислугу років позивача з 1 квітня 2018 року, згідно відповідного перерахунку: підсумок пенсії (з надбавками): 4398,75 грн.; підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 988) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 п. 3перерахунок з 01.01.2016; з 01.04.2018 - 4398,75 грн.; строк закінчення виплати пенсії: 30 листопада 2018 року; здійснено розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача № 1503002543 за Дорученням № 1503002543/25, з січня 2016 року по березень 2018 року включно, тощо.

З встановленого вбачається, що станом на момент розгляду і вирішення справи на підставі нової довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 546 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виданої позивачу, у зв'язку із змінами у законодавстві, які є підставою для перерахунку пенсій, призначених за ЗУ № 2262-ХІІ, згідно Постанови № 988, відповідачем перерахована пенсія позивача з 01.01.2016 року. Жодних зауважень щодо фактичної виплати пенсії згідно з цим перерахунком позивачем не наведено.

Відповідно, в даному випадку підстав для зобов'язання відповідача вчинити заявлені позивачем дії - провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, які є похідними від визнаної судом протиправною бездіяльності відповідача, та, відповідно, для задоволення цих позовних вимог - немає.

При цьому суд звертає увагу позивача на вищенаведену позицію Верховного Суду, викладену в ухвалі від 2 травня 2018 року у справі № 818/1076/18 (провадження № Пз/9901/32/18), згідно якої постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі ЗУ № 2262-XII та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. В даній справі порядок виплати перерахованої позивачу пенсії - не є предметом спору та доказування, відповідно, його правомірність - не є предметом дослідження та доказування.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- оскаржена позивачем бездіяльність допущена відповідачем: не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; без використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано; необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для допущення бездіяльності; недобросовісно; нерозсудливо; без дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване ця бездіяльність, відповідно, - є протиправною, вимоги позивача у зазначеній частині - є такими, що підлягають задоволенню;

- станом на момент вирішення справи підстав для задоволення позовної вимоги зобов'язального характеру - немає.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 21 від 28.02.2018 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у загальній сумі 704,80 грн., що відповідає належному розміру сплати судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову з однією вимогою немайнового характеру.

Виходячи з висновку суду про задоволення основної позовної вимоги позивача, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

В прохальній частині позовної заяви позивач також просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Виходячи з висновку суду про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги зобов'язального характеру, в задоволенні вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - слід відмовити.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 9, 194, 241-246, 250, 255, 257, 258, 262, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 68720, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області № 546 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

В задоволенні вимоги про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - відмовити.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова