Рішення № 75507799, 26.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
822/2049/18
Номер документу
75507799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/2049/18

РІШЕННЯ

іменем України

26 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_3 ОСОБА_4 СТОРІН

1. ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить:

- зобов'язати Борщівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_5, який 14.05.1978 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №8, а саме: змінити національність чоловіка - ОСОБА_1 з "українець" на "поляк";

- зобов'язати Борщівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, який 25.01.1955 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №2, а саме: змінити національність матері - ОСОБА_6 з "українка" на "полька".

2. Свій позов мотивує тим, що з метою відновлення та збереження свого етнічного польського походження, хоче змінити вказану в актових записах національність, зважаючи на його право на обрання чи відновлення (зміну) національності, яке передбачене Законом України "Про національні меншини в Україні".

3. 16.07.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що відмова позивачу у внесенні змін надана на підставі аналізу актових записів, який міститься в висновку.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

4. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.06.2018 позовну заяву залишено без руху.

5. Ухвалою суду від 27.06.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

6. ОСОБА_7 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України, національність ОСОБА_8 (батька позивача) - поляк, національність ОСОБА_6 (мати позивача) - українка.

7. У скороченій копії свідоцтва про народження Лещишин Ксенії АВ 5514426 зазначено, що країна її народження – Польща.

8. Відповідно до рішення Воєводи Подкарпацкі від 19.01.2018, пані ОСОБА_6 дівоче прізвище Лещишин, народилася 16.06.1920 в м. Оджехова, померла 24 січня 1998 в м. Трійця була громадянкою ОСОБА_9 на момент народження.

9. Позивач звернувся з заявою до ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області з заявою, в якій просив внести зміни до актових записів про його народження №2 складеного 25.01.1955 у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області щодо зміни національності матері з "українка" на "полька" та про його про шлюб №8 складеного 14.05.1978 у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області щодо зміни національність чоловіка з "українець" на "поляк".

10. Висновком ОСОБА_2 міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області №97/15.8.5.6-81 від 17.05.2018 позивачу відмовлено у внесенні зазначених змін, оскільки відсутній актовий запис про шлюб батьків, який є підставою для внесення змін. В актовому записі про народження чоловіка, який є підставою для внесення змін, національність батька "поляк", а матері "українка".

11. Вважаючи, свої права порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

IV. ОЦІНКА СУДУ

12. ОСОБА_7 положень статті 49 Цивільного кодексу України та статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

13. Отже, відомості про походження фізичної особи вносяться до акта цивільного стану, який підлягає державній реєстрації.

14. При цьому, відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон).

15. Частиною 3 статті 9 Закону визначено, що актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

16. Відповідно до частини 1 статті 12 Закону внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

17. ОСОБА_7 з частиною 1 статті 22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

18. Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).

19. Відповідно до пункту 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

20. ОСОБА_7 з пунктом 1.5 Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

21. Так, пунктом 2.6 Правил визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

22. Пункт 2.7 Правил визначає, що на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

23. Відповідно до пункту 2.11 Порядку факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.

24. Статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.

25. Відповідно до статті 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

26. Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

27. Отже, позивач має право ідентифікувати свою національність в актовому записі про його шлюб з ОСОБА_5, який 14.05.1978 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №8, оскільки його батько – ОСОБА_8 за національністю поляк, що підтверджено доказами перевіреними судом і не спростовано відповідачем.

28. Слід зауважити, що в межах цієї справи суд не встановлює факту належності позивача до певної національності, а підтверджує наявність у позивача підстав для реалізації права вільного вибору національності одного з батьків, що потребує внесення змін до актового запису №8 від 14.05.1978 щодо її національності.

29. Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_5, який 14.05.1978 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №8, а саме: змінити національність чоловіка - ОСОБА_1 з "українець" на "поляк" необхідно задовольнити.

30. Для встановлення обґрунтованості прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною 1 статті 22 Закону. Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору.

31. ОСОБА_7 з пунктом 7 постанови Пленум Верховного Суду України від 07.07.1995 №12 "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, зокрема, щодо доповнення відомостей про національність та громадянство батьків, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.

32. Водночас суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.

33. У зв'язку з цим адміністративні суди при розгляді спорів щодо рішень, дій чи бездіяльності органів РАЦС не повинні досліджувати обставини, які підлягають дослідженню в порядку цивільного судочинства, і тому не можуть підміняти собою компетенцію відповідного органу.

34. На думку суду, позивач помилково ототожнює такі поняття як "внесення змін до акту цивільного стану" та "встановлення певних фактів, що мають юридичне значення", у даному випадку - встановлення приналежності матері позивача ОСОБА_6 до польської національності.

35. ОСОБА_7 з частиною 2 статті 300 Цивільного кодексу України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

36. Відповідно до частин 1, 4 статті 269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Особистими немайновими правами фізична особа володіє довічно.

37. Отже, зміна персональних даних є суб'єктивним особистим немайновим правом громадянина, яке за своєю природою реалізується за власним волевиявленням особи.

38. Заявляючи вимогу про внесення відповідачем змін в актовий запис про своє народження, змінивши національність матері з "українка" на "полька", позивач фактично намагається не відновити свою національність, а встановити факт приналежності до польської національності своєї матері. При цьому, позивачем не надано доказів намірів матері змінити свою національність.

39. Суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що якщо він вважає за необхідне встановити той факт, що його мати є полькою за національністю, він має право звернутись до суду за правилами цивільного судочинства, для встановлення факту; рішення суду за результатами розгляду справи, якщо ним буде встановлено цей факт, буде беззаперечним доказом та підставою для внесення змін до відповідних актових записів органами державної реєстрації актів цивільного стану.

40. Однак, на час розгляду зазначеної справи позивачем не було додано до матеріалів справи рішення місцевого суду у порядку цивільного судочинства про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме про встановлення того, що ОСОБА_6 за національністю є полька, та інших доказів на підтвердження зазначеного.

41. Таким чином, в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, який 25.01.1955 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №2, а саме: змінити національність матері - ОСОБА_6 з "українка" на "полька" необхідно відмовити.

42. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

43. ОСОБА_7 з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

44. Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов слід задовольнити частково.

45. Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

46. ОСОБА_7 з квитанцією №0.0.1058047255.1 від 13.06.2018 позивачем сплачено 1409,60 грн. Оскільки позовні вимоги задоволено частково, необхідно стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в розмірі 704,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Хмельницьке шосе, 19/39, ОСОБА_2, Хмельницька область, 32300, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул. Грушевського, 2, Борщів, Тернопільська область, 48700, ідентифікаційний код - 21161486), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Гунська, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., 32300, ідентифікаційний код - 21322570) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Борщівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_5, який 14.05.1978 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №8, а саме: змінити національність чоловіка - ОСОБА_1 з "українець" на "поляк".

У задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1, який 25.01.1955 складений у виконавчому комітеті Іванківської сільської ради Борщівського району Тернопільської області за №2, а саме: змінити національність матері - ОСОБА_6 з "українка" на "полька" - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (вул. Хмельницьке шосе, 19/39, ОСОБА_2, Хмельницька область, 32300, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судові витрати за сплату судового збору в розмірі 704 (сімсот чотири ) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Борщівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул. Грушевського, 2, Борщів, Тернопільська область, 48700, ідентифікаційний код - 21161486).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя ОСОБА_10