Рішення № 75507446, 26.07.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.07.2018
Номер справи
814/1049/18
Номер документу
75507446
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 липня 2018 р. № 814/1049/18 м. Миколаїв

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, вул. Артилерійська, 18, каб. 209, м. Миколаїв, 54030

до відповідача:Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, вул. Народного ополчення, 3, Мсп 680, Південна Частина Києва, м. Київ, 03680 Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, вул. Народного ополчення, 3, Мсп 680, Південна Частина Києва, м. Київ, 03680

про:визнання протиправними та скасування рішення від 21.12.2017 № 12, подання від 27.12.2017 № 17/834, наказу від 18.01.2018 № 13 та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру України, Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру України про визнання протиправним та скасування рішення у формі протоколу від 21.12.2017 № 12 Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру України щодо внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера- землевпорядника, визнання протиправним та скасування подання Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру України від 27.12.2017 № 17/34 в частині анулювання Кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника № 011105 від 21.06.2013, визнання протиправним та скасування наказ № 13 від 18.01.2018 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру України, зобов’язання Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру України внести відомості про включення інформації про сертифікованого інженера землевпорядника в державний реєстр сертифікованих інженерів землевпорядників на офіційному веб-сайті щодо поновлення дії кваліфікаційного сертифікати інженера –землевпорядника.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що кваліфікаційна комісія не встановила та не перевірила факт грубого порушення позивачем вимог положень нормативно-правових актів, документів, стандартів норм і правил у сфері землеустрою, тому протиправно прийняла протокольне рішення та подання про анулювання Кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника № 011105 від 21.06.2013. Ніякого порушення ст.121 ЗК України та Наказу Головного управління ОСОБА_2 у Миколаївській області від 21.03.2017 не допускала. Оскільки рішення кваліфікаційної комісії у формі протоколу віл 21.12.2017 є завідомо протиправним, тому у ОСОБА_2 України були відсутні правові підстави для видання наказу від 18.01.2018 № 13 про анулювання сертифіката позивачу.

Відповідач 1надав суду заперечення проти позову, просить у задоволенні позову відмовити, оскільки наказ прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідач 2 заперечень суду не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов суд кваліфікує, як визнання позову.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив матеріали справи, суд встановив:

Відповідно до вимог Тимчасового порядку взаємодії між територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру під час погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, затвердженого постановою КМУ № 580 від 31.08.2016 позивач подала до територіального органу ОСОБА_2 за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у користуванні гр. ОСОБА_4 в межах території Мостівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області у паперовому та електронному вигляді.

30.11.2017 експерт ОСОБА_5 відмовив у погодженні проекта, оскільки проект не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме проміри між точками на графічних матеріалах не відповідають вимогам п.3.4 Інструкції про встановлення меж земельних ділянок в натурі та їх закріплення межовими знаками - межові знаки встановлюються у поворотних точках меж земельної ділянки, але не рідше ніж через 200 м.

Після виправлення цих зауважень позивач 12.12.2017 отримала висновок про погодження проекта.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру у листі-зверненні від 07.12.2017 року до Кваліфікаційної комісії зазначає, що ними розглянуто та опрацьовані висновки про відмову у погодженні проектів землеустрою надані експертами в порядку ст.185-1 ЗК України на виконання Тимчасового порядку та зазначено про порушення сертифікованими інженерами-землевпорядниками, в тому числі позивачем, вимог законодавства при розроблені документації із землеустрою,

Державний контроль за проведенням землеустрою, виконанням запроектованих заходів із землеустрою і дотриманням вимог, встановлених цим Законом, законами України та іншими нормативно-правовими актами при розробці документації із землеустрою, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, центральними органами виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до повноважень, визначених законом (ст.60 Закону України «Про землеустрій»).

Відповідно до п. 25-6 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру N 15 від 14.01.2015, затверджену постановою Кабінету Міністрів України, ОСОБА_2 відповідно до покладених на нього завдань вносить до відповідної кваліфікаційної (екзаменаційної) комісії подання про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника, інженера-геодезиста кваліфікаційного сертифіката (його анулювання).

21.12.2017 Кваліфікаційна комісія розглянула інформацію ОСОБА_2 щодо порушення сертифікованими інженерами – землевпорядниками вимог положень нормативно-правових актів при опрацюванні та аналізі висновків про відмову у погодженні проектів землеустрою наданих експертами в порядку установленому ст.186-1 ЗК України. Стосовно позивача у протоколі засідання № 12 було зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у користуванні гр. ОСОБА_4 в межах території Мостівської сільської ради Доманівського району Миколаївської області» розроблено позивачем, який отримав висновок експерта ОСОБА_5 (ГУ ОСОБА_2 у Хмельницькій області від 30.11.2017 № 11466/82-17) про відмову у погодженні проекту відведення з підстав невідповідності розробленої документації із землеустрою.

Відповідно до матеріалів проекту та наказу Головного управління ОСОБА_2 у Миколаївській області від 21.03.2017 № 14-2850/14-17 СГ розмір земельної ділянки , яка передбачається до передачі у власність гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю)- становить 8,6939 га, проте площа земельних ділянок, які формуються до відведення у власність гр. ОСОБА_3 для ведення фермерського господарства зазначеним проектом землеустрою складає - 12 5883 га (додатково проектом формується ділянка площею 3,8944га), що є порушенням ст.121 ЗК України, тому комісія ухвалила протокольне рішення про звернення з поданням до ОСОБА_2 щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1

Наказом № 13 від 18.01.2018 року « Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів» відповідно до ч.19 ст.66, ч.3 ст.66-1 ч.3 ст.68 Закону України « Про землеустрій», п.20 розділу ІІІ Порядку роботи Кваліфікаційної комісії, видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера- землевпорядника та інженера-геодезиста, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.01.2016 № 11 « Про питання сертифікації інженерів землевпорядників та інженерів геодезистів», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 19.02.2016 за 265/28395 анульовано кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 0111105 від 21.06.2013.

Відповідно до ст.68 Закону України « Про землеустрій» кваліфікаційна комісія за результатами розгляду письмових звернень заінтересованих осіб, замовників документації із землеустрою, органів державної влади та місцевого самоврядування, саморегулівних організацій у сфері землеустрою робить подання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката (його анулювання) з таких підстав:

- грубе порушення сертифікованим інженером-землевпорядником вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою;

На підставі подання Кваліфікаційної комісії про позбавлення сертифікованого інженера-землевпорядника кваліфікаційного сертифіката центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, приймає відповідне рішення та повідомляє його письмово у двотижневий строк після надходження відповідного протоколу засідання Кваліфікаційної комісії.

У протоколі Кваліфікаційної комісії зазначається, що позивачем порушено ст.121 ЗК України.

Відповідно до ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.

Довідка відділу ОСОБА_2 у Доманівському районі Миколаївської області свідчить (аркс.89), що середній розмір земельної частки(паю) по Мостівській сільській раді складає 8,64 умовних кадастрових гектарів рілля. Вартість земельної частки (паю) становить) 25 290 грн. Вартість 1 га ріллі по базовому господарству КСП ім.Богдана Хмельницького в межах території Мостівської сільської ради Доманівського району складає 2 887,5 грн.

Відповідач при звернення із листом від 07.12.2017 року зазначив про порушення ст.121 ЗК України, хоча відмова ОСОБА_5 не стосується порушення цієї статті, при зверненні до відповідача ОСОБА_2 зазначив, що позивач порушила вимоги чинного законодавства та розробила проекту документацію на відведення земельної ділянки більшою площею ніж передбачено дозволом. Кваліфікаційна комісія приймаючи подання про анулювання позивача кваліфікаційного сертифікату ніяким чином не перевірила інформацію надану у листі ОСОБА_2 від 07.12.2017 року.

Доказів порушення позивачем ст.121 ЗК України та виготовлення проектної документації на площу, яка є більшою ніж передбачено у дозволі відповідачі суду не надали. Відповідачі помилково ототожнили умовні кадастрові га із фізичними гектарами земельної ділянки. Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарів визначаються, виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угодь певного підприємства, кооперативу, товариства.

Позивач надала суду лист , який надсилався відповідачу 2, в якому вона зазначала, що громадянці ОСОБА_3 передається земельна ділянка вартість, якої складає 15 696,10 грн., що на 9 512,90 грн. менша середньої вартості земельної частки(паю) по сільській раді та площею 12,5883 га ріллі, що на 7,6943 га менше ніж площа земельної частки паю по сільській раді у фізичних гектарах(арк.с.86).

Відтак, відповідачі прийняли рішення всупереч ч.2 ст.2 КАС України, оскільки воно є необґрунтованим, не на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, непропорційно, оскільки позивач не допускала грубого порушення вимог положень нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За таких обставин, позов належить задовольнити.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (вул. Артилерійська, 18, каб. 209, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (вул. Народного ополчення, 3, Мсп 680, Південна Частина Києва, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код 39411771), Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (вул. Народного ополчення, 3,Мсп 680, Південна Частина Києва, м. Київ, 03680) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру у формі протоколу від 21.12.2017 року № 12 щодо внесення подання стосовно анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 011105 від 21.06.2013 року.

3. Визнати протиправним та скасувати подання Кваліфікаційної комісії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 27.12.2017 року № 17/834 в частині анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 011105 від 21.06.2013 року.

4. Визнати протиправним та скасувати наказ № 13 від 18.01.2018 року Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру « Про анулювання Кваліфікаційних сертифікатів» інженера-землевпорядника ОСОБА_1 № 011105 від 21.06.2013 року.

5. Зобов’язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (вул. Народного ополчення, 3, Мсп 680, Південна Частина Києва, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код 39411771) внести відомості про включення інформації про сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_1 в державний реєстр сертифікованих інженерів-землевпорядників на офіційному веб-сайті щодо поновлення дії кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (вул. Народного ополчення, 3, Мсп 680, Південна Частина Києва, м. Київ, 03680, ідентифікаційний код 39411771) на користь ОСОБА_1 (вул. Артилерійська, 18, каб. 209, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 2114,40 грн. (дві тисячі сто чотирнадцять гривень 40 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.1021029260.1 від 24.04.2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко