
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2018 року ЛуцькСправа № 156/1317/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Іваничівської селищної ради Волинської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Іваничівського району Волинської області про визнання дій щодо відмови в реєстрації по фактичному місцю проживання протиправними та зобов’язання відповідача зареєструвати ОСОБА_3 за адресою с. Мишів, вул. Лесі Українки, 4.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулася до Мишківської сільської ради з заявою про реєстрацію місця проживання. Проте, працівниками Мишківської сільської ради було відмовлено їй у реєстрації місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, де проживають її батьки, з тих підстав, що у батьків не оформлено право власності на будинок. Позивач вважає, таку відмову протиправною, а тому просить визнати неправомірними дії ОСОБА_2 сільської ради Іваничівського району Волинської області щодо відмови у реєстрації місця проживання та зобов’язати Мишківську сільську раду зареєструвати позивача за адресою: с.Мишів, вул. Лесі Українки, 4.
У відзиві на позовну заяву від 12.03.2018 представник відповідача позовних вимог не визнав. Зазначив, що відповідно до п.18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає, зокрема, документи, що підтверджують:право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників).
Враховуючи те, що на момент звернення позивачки до ОСОБА_2 сільської ради із відповідною заявою про реєстрацію місця проживання, будь-яких документів, що підтверджують право на проживання в житлі надано не було, тому працівниками ОСОБА_2 сільської ради було відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання, що підтверджується відповідною відміткою на заяві.
А тому, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача повністю.
23.04.2018 ухвалою Іваничівського районного суду Волинської області замінено у справі відповідача ОСОБА_2 сільську раду Іваничівського району Волинської області на Іваничівську селищну раду Волинської області, у зв’язку з реорганізацією ОСОБА_2 сільської ради та Соснинської сільської ради шляхом приєднання до Іваничівської сільської ради, згідно рішення Іваничівської сільської ради від 16.11.2017 №20/9.
Ухвалою Іваничівського районного суду Волинської області від 17.05.2018 адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Іваничівської селищної ради Волинської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, передано на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду на підставі пункту 3 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно ухвали Волинського окружного адміністративного суду від 13.06.2018 дану адміністративну справу прийнято до провадження та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
25.06.2018 позивачем подано до суду клопотання про розгляд справи у її відсутності та про долучення до матеріалів справи додаткових письмових доказів.
09.07.2018 представником відповідача подано клопотання про розгляд підготовчого засідання за відсутності Іваничівської селищної ради Волинської області.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.07.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09:30 24.07.2018.
24.07.2018 позивач в судове засідання не з’явилася. У письмовому клопотанні від 25.06.2018 просила розгляд справи проводити у її відсутності.
В судове засідання 24.07.2018 представник відповідача не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце його проведення.
Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки всі учасники справи в судове засідання не з’явились, розгляд справи проведено у письмовому провадженні, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 12.12.2017 ОСОБА_3 звернулась до ОСОБА_2 сільської ради Іваничіівського району Волинської області з заявою про реєстрацію місця проживання.
18.12.2017 ОСОБА_2 сільською радою було відмовлено позивачу у реєстрації місця проживання, у зв’язку з відсутністю права власності на житловий будинок.
Суд вважає дії ОСОБА_2 сільської ради Іваничіівського району Волинської області під час розгляду заяви ОСОБА_3 про реєстрацію місця проживання протиправними, у зв’язку з чим відповідач допустив протиправну бездіяльність, виходячи з наступного.
Статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» визначено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в ОСОБА_4, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву;
документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подасться свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору;
документи, що підтверджують право на проживання в житлі,
перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;
військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Статтею 10 цього ж Закону визначено, що Правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 1 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
Як вбачається з вищевикладених норм, одним із документів, які подаються для проведення реєстрації місця проживання є документ, що підтверджує право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою нрава користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників).
Таким чином, проаналізувавши вищевказані положення нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що у разі відсутності у заявника документів, що підтверджують його право на проживання в житлі (право власності), реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї.
З наявної в матеріалах справи заяви ОСОБА_3 про реєстрацію місця проживання від 12.12.2017 вбачається, що остання просить її зареєструвати за адресою с.Мишів, Іваничівський район, вулиця Лесі Українки, 4.
При цьому, у графі ”Згода власника/співвласників житла або їх уповноважених органів, наймача та членів його сім’ї на реєстрацію місця проживання заявника у разі відсутності документів, зазначених як підстава для реєстрації” зазначено “Згоден ОСОБА_5”.
З наявного в матеріалах справи рішення виконавчого комітету Іваничівського району Волинської області №63 від 25.11.2011 “Про оформлення права власності на нерухоме майно громадянам сільської ради” вбачається, що ОСОБА_5 являється власником житлового будинку та господарських будівель та споруд, що знаходяться в с. Мишів по вулиці Колгоспній (на даний час ОСОБА_4), 4, про що виконавчим комітетом вирішено видати ОСОБА_5 свідоцтво про право приватної власності на об’єкти, визначені у вказаному рішенні.
Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_5 є власником житлового будинку, господарських будівель та споруд, що знаходяться в с. Мишів по вулиці Колгоспній (на даний час ОСОБА_4), 4, у якому мала намір зареєструвати своє місце проживання позивач.
Враховуючи те, що позивач отримала згоду власника житлового будинку - ОСОБА_5 на реєстрацію місця свого проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2 (на даний час ОСОБА_4), 4, суд вважає, що ОСОБА_2 сільська рада протиправно відмовила ОСОБА_3 у реєстрації місця її проживання.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_2 сільська рада, розглядаючи заяву ОСОБА_3 про реєстрацію місця проживання, діяла не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, шляхом визнання протиправними дій ОСОБА_2 сільської ради Іваничівського району Волинської області щодо відмови ОСОБА_3 в реєстрації місця проживання.
Крім того, у зв’язку з реорганізацією ОСОБА_2 сільської ради шляхом приєднання до Іваничівської сільської ради, суд вважає за необхідне зобов’язати Іваничівську селищну раду Волинської області зареєструвати ОСОБА_3 за адресою: с. Мишів, Іваничівський район, вулиця Лесі Українки, 4.
У відповідності до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно присудити на користь позивача здійснені ним і документально підтверджені судові витрати (судовий збір) у сумі 640 гривень 00 копійок.
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в ОСОБА_4», Правил реєстрації місця проживання, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ОСОБА_2 сільської ради Іваничівського району Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання.
Зобов’язати Іваничівську селищну раду Волинської області зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: с.Мишів, Іваничівський район, вулиця Лесі Українки, 4.
Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Іваничівської селищної ради Волинської області судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1, адреса: 45325, с. Мишів, вул. Лесі Українки, 4.
Відповідач: Іваничівська селищна рада Волинської області, код ЄДРПОУ 04335186, адреса: 45300, смт. Іваничі, вул. Грушевського, 13.
Суддя Ю.Ю. Сорока