Рішення № 75505318, 25.07.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
803/991/18
Номер документу
75505318
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року ЛуцькСправа № 803/991/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Гуцалюк І.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" (далі – ТзОВ "Порт ОСОБА_3", позивач) звернулося з позовом до Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України, відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень комісії від 20.04.2018 №658568/38339794, №658586/38339794 про відмову у реєстрації податкових накладних від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов’язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.04.2018 комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі – ЄРПН), позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191 з підстави ненадання платником податку копій усіх документів, вказаних у пункті 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 117 (надалі - Порядок №117), а саме: ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Позивач вважає рішення відповідача від 20.04.2018 №658568/38339794 та №658586/38339794 незаконними та необґрунтованими, оскільки позивачем за результатами розгляду повідомлень від 18.04.2018 №7 та №8 надано пояснення та копії документів, які підтверджують факт здійснення господарської операції, а саме: договори суборенди, акти здачі-прийняття робіт (надання послуг), платіжні документи. Крім того позивач зазначає, що відповідно до статті 187 ПК України датою виникнення податкового зобов’язання з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Податкові накладні від 15.11.2017 №8184 та від 16.11. 2017 №8191, реєстрацію яких було зупинено, виписані по першій з подій, а саме - на суму авансової проплати за суборенду, яка була здійснена 15.11.2017 та 16.11.2017.

Таким чином відповідачем не зазначено яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а подані платником пояснення та первинні документи підтверджують факт здійснення господарських операцій, за якими було складено податкові накладні від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191, у реєстрації в ЄРПН яких безпідставно відмовлено оскаржуваними рішеннями.

У відзиві від 25.06.2018 представник відповідача (а.с.124-125) позовні вимоги ТзОВ "Порт ОСОБА_3" не визнав, посилаючись на те, що за результатами перевірки податкових накладних від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191 їх реєстрація була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі – ПК України), оскільки вказані податкові накладні відповідали критеріям оцінки ступеня ризику, визначеним пунктом 6 наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, про що сформовано відповідні квитанції. При перевірці поданих позивачем документів виявлено, що ним не було надано акти здачі-приймання робіт по наданню послуг суборенди, що було підставою для прийняття комісією рішень від 20.04.2018 №658568/38339794, №658586/38339794 про відмову у реєстрації податкових накладних від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191 в Єдиному реєстрі податкових накладних. З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити.

02.07.2018 позивачем подано відповідь на відзив, де вказано, що відповідач у відзиві не заперечує та не спростовує той факт, що господарські операції, за результатами яких видані податкові накладні носять реальний характер. Таким чином, позивач вважає, що копії документів, подані до ДФС України на підтвердження реальності операцій, підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складено податкові накладні, ознак порушень вимог законодавства щодо їх складення не містять та є достатніми для прийняття Комісією ДФС України рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних, тому просить задовольнити позовні вимоги (а.с.134-135).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 провадження у справі було відкрито та постановлено здійснювати розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

26.06.2018 представник відповідача подав до суду клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та за їх безпосередньою участю (а.с. 128). За результатами розгляду вказаного клопотання ухвалою суду від 27.06.2018 постановлено судовий розгляд даної справи проводити за правилам спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін (а.с. 130-131).

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.07.2018 за клопотання представника відповідача залучено до участі у справі як другого відповідача ГУ ДФС у Волинській області.

У судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги та просила визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20.04.2018 №658568/38339794 та №658586/38339794; зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" податкові накладні від 15.11.2017 №8184 та від 16.11.2017 №8191.

Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги заперечила, просила відмовити в задоволенні позову повністю з підстав наведених у відзиві.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши подані суду письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ "Порт ОСОБА_3" зареєстроване як юридична особа 17.08.2012 за №1198102 0000 006919. Основним видом діяльності товариства є надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 12.05.2017 (а.с.113).

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, між ТзОВ "Порт ОСОБА_3" (орендар) та ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» (суборендар) укладено договір суборенди №Б-224 від 15.06.2017, згідно якого ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» прийнято в тимчасове платне користування приміщення площею 331,80 м.кв. в ТРЦ «Порт ОСОБА_3», з наступною оплатою та поверненням на умовах, визначених договором. В договорі визначено вартість та порядок сплати орендної плати, відшкодування комунальних та експлуатаційних витрат (а.с.80-96).

На виконання умов договору суборенди №Б-224 від 15.06.2017 позивачем було виписано рахунок-фактуру №16883 від 01.11.2017 за суборенду за грудень 2017 року на суму 86 269,33 грн. (в. т. ч. ПДВ – 14 378,22 грн.), який був частково оплачений ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» 15.11.2017 платіжним дорученням №3497 на суму 68 635,64 грн. На проведену оплату позивачем виписано податкову накладну №8184 від 15.11.2017 на суму 68 635,64 грн. (в. т. ч. ПДВ – 11 439,27 грн.) (а.с.21,27).

Крім того, між ТзОВ "Порт ОСОБА_3" (орендар) та ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» (суборендар) укладено договір суборенди №А-023 від 15.06.2017, згідно якого ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» прийнято в тимчасове платне користування приміщення площею 31,89 м.кв. в ТРЦ «Порт ОСОБА_3», з наступною оплатою та поверненням на умовах, визначених договором. В договорі визначено вартість та порядок сплати орендної плати та відшкодування комунальних витрат (а.с.72-77).

На виконання умов договору суборенди №А-023 від 15.06.2017 позивачем було виписано рахунок-фактуру №16884 від 01.11.2017 за суборенду за грудень 2017 року на суму 4783,50 грн. (в. т. ч. ПДВ – 797,25 грн.), який був оплачений ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» 16.11.2017 платіжним дорученням №3510 на суму 4783,50 грн. На проведену оплату виписано податкову накладну №8191 від 16.11.2017 на суму 4783,50 грн. (в. т. ч. ПДВ – 797,25 грн.) (а.с.36,42).

Вищевказані податкові накладні були доставлені до центрального рівня Державної податкової служби України та прийняті системою 19.11.2017 та 23.11.2017 відповідно, однак їх реєстрація зупинена на підставі підпункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризику, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567. Підставою для зупинення реєстрації, згідно відповідних квитанцій (а.с.22,37), було наступне: «невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 68.20». У квитанціях запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Позивач відповідно до повідомлень №7 та №8 щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, 18.04.2018 в електронному вигляді подав Луцькій ОДПІ копії документів та пояснення щодо здійснення господарських операцій по податкових накладних №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017 (а.с.18,33).

20.04.2018 комісія ГУ ДФС у Волинській області прийняла рішення №658568/38339794 та № 658586/38339794, якими позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних №8184 від 15.11.2017 №8191 від 16.11.2017 в ЄРПН відповідно з підстави ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, зазначивши, що відсутній акт здачі-прийняття робіт по наданню послуг суборенди (а.с.17, 32).

27.04.2018 позивач оскаржив вищезазначені рішення комісії ГУ ДФС у Волинській області у встановленому порядку (а.с.23,38).

07.05.2018 Комісія з питань розгляду скарг прийняла рішення №3502/38339794/2 та №3499/38339794/2, якими скарги позивача залишено без задоволення, а рішення №658568/38339794 та №658586/38339794 від 20.04.2018 року без змін (а.с.25,40).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Відповідно до пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29/12/2010 року (з наступними змінами та доповненнями, надалі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Як передбачено пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу

Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 13.06.2017 року №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 року за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалінаказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01.01.2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Пунктом 1 Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (надалі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних), письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. За правилами підпункт 201.16.3 цього пункту України (в редакції, чинній на дату зупинення реєстрації спірних податкових накладних) письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, 01.01.2018 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" №2245-VIII від 07.12.2017. Вказаним Законом, пункт 201.16. Податкового кодексу України викладено в новій редакції, за якою: "Реєстрація податкової накладної//розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".

На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №117 від 21.02.2018 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (надалі Постанова КМУ №117).

Пунктом 2 вказаної Постанови передбачено, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України №2245-VIII від 07.12.2017 та які станом на 1 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.

За правилами пунктів 18-20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 21 вказаного Порядку підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку (зазначена у квитанції про зупинення пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі);

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що у порядку визначеному Постановою №117, позивач відповідно до повідомлень №7 та №8 щодо подачі документів на підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, 18.04.2018 подав до Комісії ГУ ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, пояснення і копії документів щодо здійснення господарських операцій по податкових накладних №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017 (а.с.18,33).

Як вбачається з наданого пояснення (а.с.19) ТзОВ "Порт ОСОБА_3" згідно нотаріально посвідченого договору оренди №1 від 28.04.2014 орендує у ПП «Реммеблі» (код ЄДРПОУ 31836555) приміщення в ТРЦ «Порт ОСОБА_3» на першому поверсі торгового центру площею - 7670,4 кв.м., на другому поверсі площею – 10515,40 кв.м. та на третьому поверсі площею – 8725,46 кв.м. (а.с.44-55). Згідно п. 7.3 даного договору ТзОВ "Порт ОСОБА_3" має право передавати орендовані приміщення в суборенду для використання виключно за цільовим призначенням приміщення. Між ТзОВ "Порт ОСОБА_3" (орендар) та ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» (суборендар) укладено договір суборенди №Б-224 від 15.06.2017, згідно якого, ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» прийнято в тимчасове платне користування приміщення площею 331,80 м.кв. в ТРЦ «Порт ОСОБА_3». Згідно вимог п.10.5 договору суборенди №Б-224 від 15.06.2017 суборендарем здійснюється компенсація комунальних та експлуатаційних витрат. ТзОВ "Порт ОСОБА_3" згідно платіжного дорученням №3497 від 15.11.2017 на суму попередньої оплати 68 635,64 грн. (по першій події) складено податкову накладну №8184 від 15.11.2017 на суму 68 635,64 грн. (в. т. ч. ПДВ – 11 439,27 грн.). Товариство в достатній кількості володіє власними ресурсами, що необхідні для здійснення своєї основної діяльності. Станом на 01.04.2018 середньооблікова чисельність працівників становить 97 чоловік. Товариство у своїй діяльності використовує власні та орендовані основні засоби. Залишкова вартість власних основних засобів станом на 31.03.2018 становить майже 18,6 млн. грн.

Як вбачається з наданого пояснення (а.с. 34) ТзОВ "Порт ОСОБА_3" згідно нотаріально посвідченого договору оренди №1 від 28.04.2014 орендує у ПП «Реммеблі» (код ЄДРПОУ 31836555) приміщення в ТРЦ «Порт ОСОБА_3» на першому поверсі торгового центру площею -7670,4 кв.м., на другому поверсі площею – 10515,40 кв.м., на третьому поверсі площею – 8725,46 кв.м. (а.с.44-55). Згідно п. 7.3 даного договору ТзОВ "Порт ОСОБА_3" має право передавати орендовані приміщення в суборенду для використання виключно за цільовим призначенням приміщення. Між ТзОВ "Порт ОСОБА_3" (орендар) та ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» (суборендар) укладено договір суборенди №А-023 від 15.06.2017 згідно якого ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» прийнято в тимчасове платне користування приміщення площею 31,89 м.кв. в ТРЦ «Порт ОСОБА_3». Згідно вимог п.4.4 договору суборенди №А-023 від 15.06.2017 суборендарем здійснюється компенсація комунальних витрат. ТзОВ "Порт ОСОБА_3" згідно платіжного дорученням №3510 від 16.11.2017 на суму попередньої оплати 4783,50 грн. (по першій події) складено податкову накладну №8191 від 16.11.2017 на суму 4783,50 грн. (в. т. ч. ПДВ – 797,25 грн.). Товариство в достатній кількості володіє власними ресурсами, що необхідні для здійснення своєї основної діяльності. Станом на 01.04.2018 середньооблікова чисельність працівників становить 97 чоловік. Товариство у своїй діяльності використовує власні та орендовані основні засоби. Залишкова вартість власних основних засобів станом на 31.03.2018 становить майже 18,6 млн. грн.

Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Таким чином, після отримання позивачем попередньої оплати від ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» за договорами суборенди №А-023 від 15.06.2017 та №Б-224 від 15.06.2017 у позивача виникло визначене законом право на складання податкових накладних №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017.

Однак, Комісією ГУ ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

З наявних у матеріалах справи письмових доказів вбачається, що рішеннями Комісії ГУ ДФС у Волинській області від 20 квітня 2018 №658568/38339794, №658586/38339794 відмовлено позивачу у реєстрації податкових накладних №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017 в ЄРПН з підстави: ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а саме, відсутній акт здачі-прийняття робіт по наданню послуг суборенди, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Проте, зазначений висновок контролюючого органу спростовується наявними у справі письмовими доказами, а саме податковими накладними, платіжними дорученнями, рахунками-фактурами, актами здачі-прийняття робіт, які безпосередньо вказують на здійснення господарської діяльності ТзОВ "Порт ОСОБА_3" в межах договорів суборенди №Б-224 від 15.06.2017 та №А-023 від 15.06.2017, укладених з ПП «МАСТЕР-ПРОФИТ» під час виконання яких позивачем і були складені податкові накладні №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017.

Одночасно, суд акцентує увагу на тому, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДФС у Волинській області формально містять підставу для їх прийняття, що зазначена у Постанові КМУ №117, а саме: ненадання платником податку копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, водночас, у зазначених рішеннях не зазначено, якими мотивами керувалася Комісія ГУ ДФС у Волинській області, вважаючи, що надані документи не є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію спірних податкових накладних.

Суд приходить висновку, що відповідачем мало місце порушення вимог підпункту 201.16.1 пункту 201 статті 201 ПК України, оскільки в квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних чітко не вказано, на підставі якого саме критерію оцінки ступеня ризиків було здійснено зупинення реєстрації податкових накладних №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017 в ЄРПН, та не зазначено, які саме копії документів (за вичерпним переліком) пропонується надати позивачу, які були б достатніми для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В свою чергу, подані позивачем копії документів до ГУ ДФС у Волинській області, підтверджують реальність здійснення господарських операцій, по яких складено податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття Комісією ГУ ДФС у Волинській області рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наданих сторонами доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази, що містять відомості про обставини, які є предметом доказування у цій справі, підтверджують відповідність суті укладеного позивачем правочину змісту фактичної господарської операції та відповідають вимогам чинного законодавства України до спірних правовідносин, а відтак податкові накладні №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017 підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до приписів частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення від 20 квітня 2018 року №658568/38339794, №658586/38339794 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних прийнято необґрунтовано з порушенням вимог зазначених вище нормативно-правових актів, без зазначення у них мотивів їх прийняття, відтак, позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення підлягає до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов’язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017, що складені товариством з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3", суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відповідно до пункту 28 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;

протягом п’яти робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить менше 30 млн. гривень;

протягом семи робочих днів не прийнято та/або не зареєстровано в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданих податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 30 млн. гривень включно.

При цьому, згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку №1246 Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017, а подані позивачем копії документів підтверджують здійснення господарських операцій, по яких складені зазначені податкові накладні, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних. Відтак позовна вимога про зобов’язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН подані ТзОВ "Порт ОСОБА_3" податкові накладні №8184 від 15.11.2017 та №8191 від 16.11.2017 є обґрунтованою, а також заявленим способом захисту гарантується ефективне відновлення права позивача, порушеного оскаржуваними рішеннями та підлягає до задоволення.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір у загальному розмірі 7048,00 грн., сплачений ТзОВ "Порт ОСОБА_3" при поданні адміністративного позову до суду відповідно до платіжного доручення від 30.05.2018 №3126, підлягає стягненню на користь ТзОВ "Порт ОСОБА_3" з Державної фіскальної служби України у розмірі 3524,00 грн. та з ГУ ДФС у Волинській області у розмірі 3524,00 грн. за рахунок їх бюджетних асигнувань (а.с.2).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20 квітня 2018 року №658568/38339794.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 20 квітня 2018 року №658586/38339794.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" податкову накладну від 15 листопада 2017 року №8184.

Зобов’язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" податкову накладну від 16 листопада 2017 року №8191.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" (43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Сухомлинського, буд. 1, код ЄДРПОУ 38339794) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 39292197) судові витрати у розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п’ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Порт ОСОБА_3" (43000, Волинська область, м. Луцьк, вул. Сухомлинського, буд. 1, код ЄДРПОУ 38339794) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області (43000, Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан 4, код ЄДРПОУ 39400859) судові витрати у розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п’ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення суду складено 26 липня 2018 року

ОСОБА_4 Димарчук