ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"25" червня 2007 р.
Справа № 6/56-92.
За позовом Волинської обласної ради
До відповідача 1) Ради федерації профспілок Волинської області
2) Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації
Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Спільне підприємство «Санаторій матері і дитини «Пролісок»
Третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Регіональне відділення Фонду державного майна України
Про визнання недійсним установчого договору та статуту
Заступник голови
господарського суду,суддя Пахолюк В.А.
Представники:
Від позивача: Хитрик С.І. - дов. № 637/66/2-07 від 19.06.2007р., Мамренко В.Ф. –дов.№ 656/66/2-07 від 25.06.2007р., Якимчук М.В. –дов. № 655/66/2-07 від 25.06.2007р.,
Від відповідача -1: Сафулько С.Ф. –дов. від 22.06.2007р., Мамченко І.О. –дов. № 22.06.2007р.
Від відповідача -2: Ніколайчук О.О. –начальник головного управління, Кобець Ю.А. , Кухтей Р.А., Захарунь І.О. –дов. № 1967/2 від 25.06.2007р.
Від третьої особи СП «Санаторій матері і дитини «Пролісок»: Касарда В.І. –директор, Олексюк А.Л. –дор. № 1 від 09,01.2007р.
Від третьої особи Регіонального відділення Фонду державного майна України: Повх О.М. –дов. № 1 від 18.01.2007р.
Суть спору:
Позивач –Волинська обласна рада звернулась із позовом до Ради федерації профспілок Волинської області та Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації та просить визнати недійсним установчий договір від 15.03.1995 року про створення спільного підприємства «Санаторій матері і дитини "Пролісок",
укладений радою федерації профспілок Волинської області і управлінням у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Волинського облвиконкому та статут спільного підприємства "Санаторій матері і дитини "Пролісок", зареєстрований виконкомом Ківерцівської районної ради 20.07.1995р. за реєстраційним номером 20140252.
В підтвердження позовних вимог Волинська обласна рада посилається на те, що відповідно до рішення Комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи від 26.07.1994р. «Про створення регіональної системи оздоровлення потерпілих в оздоровчих закладах місцевого підпорядкування»Волинська обласна рада за погодженням з радою федерації профспілок області вирішила за рахунок бюджетних коштів, виділених для оздоровлення дітей, потерпілих від наслідків на Чорнобильській АЕС, здійснити капітальний ремонт оздоровчого комплексу в с.Грем’яче Ківерцівського району, балансоутримувачем якого був Волинський обком профспілки працівників охорони здоров"я. Після проведення ремонту оздоровчого комплексу передбачалось спочатку його використати для оздоровлення потерпілих дітей,а в подальшому,при виділенні коштів,провести добудову і створити на його базі санаторій матері і дитини.
Перевищуючи надані сесією обласної ради повноваження, Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 15.03.1995 року, посилаючись на вищеназване рішення Волинської обласної ради ,уклало з радою федерації профспілок Волинської області установчий договір про створення на базі дитячого оздоровчого табору (комплексу) в с.Грем"яче Ківерцівського району спільного підприємства "Санаторій матері і дитини "Пролісок" гастроентрологічного профілю на 200 місць для лікування дітей і батьків,потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.
Засновниками цього підприємства, згідно з установчим договором, виступили: з одного боку - управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Волинського облвиконкому, з іншого-рада федерації профспілок Волинської області.
Відповідно до п.п.2,3 установчого договору рада федерації зобов'язалась передати в користування спільному підприємству споруди дитячого оздоровчого табору (комплексу) і все належне йому майно, які начебто належали їй на праві власності (хоча балансоутримувачем табору був обком профспілки працівників охорони здоров"я), по їх балансовій вартості з врахуванням" індексації, що мало становити долю ради федерації у статутному фонді спільного підприємства, а управління, в свою чергу, зобов"язалось здійснити їх капітальний ремонт та провести інші роботи.
Сума фактичних затрат на ці роботи мала рахуватись у статутному фонді СП долею управління.
Позивач вважає, що установчі документи створеного спільного підприємства укладені з порушенням чинного на момент підписання установчого договору та реєстрації Статуту спільного підприємства "Санаторій матері і дитини "Пролісок" законодавства , зокрема ст.ст.48,50,57 ЦК УРСР 1963 року (ст.203,230 ЦК України 2003 року), ст.ст.2,5,9,14,15 Закону України "Про підприємства в Україні", постанови КМ України від 05.11.1991 року
№ 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" і не відповідають вимогам Закону за своїм змістом, оскільки :
1. Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Волинського облвиконкому не було уповноважене на розпорядження майном, яке перебувало в його оперативному управлінні шляхом його внесення до новостворених підприємств;
2. Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Волинського облвиконкому не мало повноважень на укладення установчого договору про створення будь-якого суб"єкта підприємницької діяльності відповідно до чинного законодавства. Оскільки згідно з ч.І ст.5 Закону України "Про підприємства в Україні",чинного під час підписання установчого
договору,підприємство створюється на підставі рішення власника /власників/ майна чи уповноваженого ним (ними) органу,підприємства-засновника,організації або за рішенням трудового колективу.Законодавець чітко і однозначно встановив,що засновником чи співзасновником підприємства будь-якого виду може бути лише власник майна,на базі якого створюється підприємство,або уповноважена цим власником особа.
Управління в справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС облвиконкому як орган,який виконував виключно управлінсько-організаційні функції, не було (і не могло бути) власником державних бюджетних коштів, за рахунок яких проводились роботи по докорінній реконструкції колишнього дитячого оздоровчого комплексу;
3.Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю" спеціалізовані санаторії по лікуванню батьків і дітей,до яких відноситься санаторій матері і дитини "Пролісок", передані з державної до обласної комунальної власності. Входячи з цього, рішення про створення спеціалізованого санаторію матері і дитини в с.Грем"яче Ківерцівського району було прийнято Волинською обласною радою - єдиним, за чинним законодавством (ст.142 Конституції України,ст.43 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні") органом, який здійснює функції володіння, управління та розпорядження обласною комунальною власністю.
На підставі цієї постанови після закінчення реконструкції дитячого оздоровчого комплексу розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 31.05.1996 року №318 "Про основні засоби /фонди/,малоцінні та швидкозношувані предмети санаторію матері і дитини "Пролісок" /с.Грем"яче Ківерцівського району/" все майно і засоби санаторію,придбане та набуте за рахунок бюджетних коштів, було передане до обласної комунальної власності. 4. Санаторій матері і дитини "Пролісок" є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ і міст Волинської області, в особі Волинської обласної ради, що визначено чинним законодавством, яке регламентує правовий режим обласної комунальної власності і управління та розпорядження останньою.
5.Рада федерації профспілок Волинської області також не могла бути засновником спільного підприємства оскільки, відповідно до п.2 установчого договору рада федерації зобов'язалась передати в користування СП "Санаторій матері і дитини "Пролісок" споруди і майно дитячого оздоровчого табору по акту передачі по їх балансовій вартості, з врахуванням індексації, які згідно п.1. належать цьому учаснику на праві власності.
В зв"язку з цим ,в п.2 розпорядження голови Волинської облдержадміністрації від 31.05.1996 року № 318 зазначалось, що все інше майно (власність) санаторію, крім визначеного в п.1 розпорядження та додатку до нього, є власністю ради федерації профспілок області.
Однак, взятого на себе зобов'язання рада федерації профспілок відповідно до вимог установчого договору не виконала. В зв"язку з цим, це майно до статутного фонду санаторію для визначення долі ради федерації включене бути не могло і не включене на даний час.
Разом з тим, позивач неодноразово звертався до ради федерації профспілок з пропозицією передати санаторію майно колишнього оздоровчого табору з відповідними правовстановлюючими документами на нього у визначеному установчим договором порядку, однак ці звернення відповідачем проігноровані.
Ухилення ради федерації профспілок від передачі санаторію
правовстановлюючих документів на дитячий оздоровчий табір дає всі підстави позивачу вважати, що цей табір, як і більшість дитячих оздоровчих закладів в області до 90 років минулого століття, будувався за рахунок не профспілкових, а коштів Фонду соціального страхування відповідно до п.8 Постанови Ради Міністрів УРСР №25 від 11.02.1991 року "Про управління соціальним страхуванням в Українській РСР". Згідно з цією постановою та аналогічними попередніми нормативними актами колишнього СРСР та УРСР профспілкам було делеговане право лише управління коштами цього Фонду, які формувались за рахунок страхових внесків підприємств,установ,організацій,кооперативів та підприємців.Відповідно до ст.34 ЗУ "Про професійні спілки їх права та гарантії діяльності" власністю профспілок є лише внески їх членів,доходи від власної діяльності та майно, набуте за рахунок цих коштів.
За таких обставин, позивач вважає, що установчий договір про створення СП "Санаторій матері і дитини "Пролісок" в частині укладення радою федерації профспілок області, як і в частині його підписання управлінням в справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Волинської облдержадміністрації, суперечить законові, оскільки порушує основоположний принцип створення господарюючих суб"єктів на базі об'єднання майна та коштів, що належать засновникам на праві власності.
Оскільки статут спільного підприємства "Санаторій матері і дитини "Пролісок" був розроблений і зареєстрований на підставі вищеназваного установчого договору та відтворює його текст, позивач вважає, що недійсність останнього автоматично тягне за собою і недійсність статуту. Крім цього, на думку позивача, статут СП не відповідає вимогам ст.9 ЗУ "Про підприємства в Україні", чинного під час його реєстрації. Зокрема, всупереч обов"язковій нормі, закладеній в цій статті, в статуті спільного підприємства не викладені повноваження трудового колективу і його виборних органів, не визначений орган, який має право представляти інтереси трудового колективу
В судове засідання позивач, подав додаткові документи в обґрунтування заявлених позовних вимог, а саме : копію розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації № 318 від 31.05.1996р.. витяг з рішення обласної ради від 22.12.2005р. № 243/33 «Про нову редакцію Переліку об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, які перебувають в управлінні обласної ради»( комунальне підприємство «Санаторій матері і дитини «Пролісок»), акт обстеження технічного стану колишнього піонертабору в с.Грем’яче від 09.02.1995р., акти приймання-передачі від 16.01.1996р., від вересня 1997р., від червня 1999р.
Разом з тим, представник позивача повідомив суд про те, що прокурором Волинської області подано позов в інтересах держави в особі Волинської обласної ради до Федерації профспілок Волинської області про виконання зобов’язання щодо передачі частки в статутний фонд підприємства і встановлення часток кожного засновника у статутному фонді.
Відповідач – Головне управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у поданому на адресу суду письмовому поясненні та у судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, посилаючись на таке.
В спірному оздоровчому комплексі проведено капітальний ремонт за рахунок коштів, що виділяються області на мінімізацію наслідків Чорнобильської катастрофи. Для цього Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи виділило області 3,5 млн. грн.. Разом з тим, у 1999 році за рахунок Чорнобильського фонду збудовано і введено в експлуатацію лікувальний корпус балансовою вартістю 1488,095 тис.грн.
Протягом 1996 - 2006 років обласна рада та обласна державна адміністрація не звертались до Кабінету Міністрів України щодо передачі зазначеної установи до обласної комунальної власності, в тому числі шляхом винесення даного питання на сесію Волинської обласної ради, рішень зборів засновників про включення обласної ради до складу засновників СП "Санаторій матері і дитини "Пролісок" протягом зазначеного періоду не приймалося.
Передача з державної у комунальну власність державної частки у майні санаторію матері і дитини "Пролісок" за рішенням голови Волинської обласної державної адміністрації або голови обласної ради буде суперечити вимогам чинного законодавства.
Згідно листа Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 03.03.2007 за № 03-2486/27 здійснення безоплатної передачі з державної у комунальну власність відповідним територіальних громад здійснюється за погодженням з органом, уповноваженим управляти державним майном, Фондом державного майна України, Міністерством фінансів та Міністерством економіки згідно рішення Кабінету Міністрів України.
Виходячи в викладеного, відповідач вважає, що передача з державної у комунальну власність державної частки у майні санаторію матері і дитини "Пролісок" за рішенням голови Волинської обласної державної адміністрації або голови обласної ради буде суперечити вимогам чинного законодавства , а тому просить суд відмовити обласній раді в задоволенні позивних вимог повністю.
Відповідач- Федерація профспілок Волинської області у поданих на адресу суду письмових запереченнях № 04-12-231 від 22.06.2007р. та представник в судовому засіданні проти позову заперечує.
В обґрунтування заперечень посилається на те, що Управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації було уповноважене на здійснення фукнцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності на підставі Декрету Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 року № 8-92 «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності»
Укладаючи 15.03.1995р. установчий договір і статут СП «Пролісок»і Рада Федерації профспілок Волинської області і Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС облвиконкому діяли відповідно до закону та наданих повноважень.
Оздоровчий табір в с. Грем'яче будувався Волинською облпрофрадою відповідно до Постанов Секретаріату ВЦРПС № Ст-55-7 від 31.03.86р, № Ст-1-4 від 30.03.1987р., № Ст-14-12г від 25.03.88р., № Ст-35-57г від 30.04.1990р. «Про план фінансування нецентралізованих капітальних вкладів по будівництву і проектуванню об'єктів профради Української ССР»на 1986, 1987, 1988, 1990 роки і не відносить до у переліку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України N 311 від 05.11.1991р. «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальни одиниць (комунальною) власністю», а тому на підставі цієї постанови не може бути переданий у комунальну власність П.5 Декрету Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 року № 8-92 «Про управління майном, що є у загальнодержавній власності»підприємствам, що є у загальнодержавній власності заборонено передавати безоплатно закріплене за ними майно іншим підприємствам, організаціям, установам, а також громадянам.
Відповідач вважає, що передача частки держави до обласної комунальної власності суперечить вказаному Декрету, крім того, мав право бути засновником у спільному підприємстві, оскільки , після утворення СП «Пролісок»та на виконання п. 2 установчого договору про його утворення Радою федерації профспілок Волинської області всі основні засоби колишнього дитячого оздоровчого табору, а також малоцінні та швидкозношувані предмети були передані на баланс СП «Пролісок», що підтверджується Постановою господарського суду Волинської області від 11.09.2006 року №2/57-12-А та Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 21.11.2006 року. Ця обставина підтверджується також постановою президії Ради Федерації профспілок Волинської області від 27.11.1995р. № П-57-4г «Про передачу майна дитячого оздоровчого табору «Пролісок», прийнятим на виконання цієї постанови розпорядженням голови Федерації профспілок області від 15.07.1996 року №9 «Про склад комісії для передачі майна дитячого оздоровчого табору «Пролісок»та актами прийому-передачі основних засобів та матеріальних цінностей дитячого оздоровчого табору «Пролісок»санаторію матері і дитини «Пролісок»від 23 липня 1996 р.Постановами Секретаріату ВЦРПС № Ст-55-7 від 31.03.86р, № Ст-1-4 від 30.03.1987р., № Ст-14-12г від 25.03.88р., № Ст-35-57г від 30.04.1990р. «Про план фінансування нецентралізованих капітальних вкладів по будівництву і проектуванню об'єктів профради Української ССР»на 1986, 1987, 1988, 1990 роки на будівництво дитячого оздоровчого табору були виділені кошти ВЦРПС.Крім того ,дитячий оздоровчий табір був переданий обкомом профспілки працівників охорони здоров'я Раді Федерації профспілок Волинської області.
Доводи позивача про невиконання Радою Федерації профспілок Волинської області зобов'язань за установчим договором і статуту не можуть бути підставою для визнання вказаних актів недійсними, так як невиконання будь - яким учасником своїх зобов'язань може бути підставою для інших наслідків такої угоди, а не визнання її недійсною.
Відсутність в установчих документах окремих положень, які визначені законодавством, зокрема, щодо представництва інтересів трудового колективу, не тягне за собою недійсності Статуту СП «Пролісок», так як відповідні недоліки можуть бути включені до Статуту. Діюче законодавство, зокрема, ст. 57 Господарського кодексу України не передбачають такого обов'язкового включення до установчого договору положень щодо трудового колективу.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - СП «Санаторій матері і дитини «Пролісок» у судовому засіданні підтримує позовні вимоги Волинської обласної ради, в судове засідання на виконання вимог ухвали господарського суду від 18.05.2007р. подала оригінали технічних паспортів на об’єкти нерухомого майна, що належать санаторію.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення фонду державного майна України письмових пояснень по суті позову не подав, представник в судовому засіданні пояснив, що РВ не є органом управління майном, що належить СП «Санаторій матері і дитини «Пролісок» , а тому вважає, залучення його до участі у справі безпідставним.
Разом з тим, в судовому засіданні сторони дійшли письмової згоди про те, що з метою правильного вирішення спору, подачі сторонами додаткових доказів, що мають значення для справи та витребуваних документів відповідно до ухвали господарського суду від 18.05.2007р. розгляд справи необхідно відкласти, у зв’язку з чим не заперечують про продовження строку розгляду справи відповідно до ч.4 ст.69 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, господарський суд дійшов висновку про необхідність витребування додаткових доказів, що підтверджують викладені у запереченнях обставини, підтвердження повноважень сторін на створення спільного підприємства, правомірність розпорядження учасниками спільного підприємства майном, за рахунок якого був створений санаторій , визначення статусу спірного майна.
Разом з тим, господарський суд вважає за доцільне дослідити правонаступництво відповідачів в частині переходу права власності на майно та кошти, що внесені при створенні санаторію.
Водночас, господарський суд відповідно до 27 Господарського процесуального кодексу України дійшов висновку про задоволення клопотання третьої особи –Регіонального відділення фонду державного майна України по Волинській області про виключення його з числа третіх осіб, та уточнення правового положення третьої сторони- СП «Санаторію матері і дитини «Пролісок» як третьої сторони , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
На підставі наведеного, керуючись ст.27, 69, п.2,3 ст.77 господарського процесуального кодексу України, господарський суд , -
УХВАЛИВ:
1.Строк розгляду справи продовжити за клопотанням сторін.
2.Розгляд справи відкласти на 20.08.2007р. на 15 год.30 хв.
3.Регіональне відділення фонду державного майна України по Волинській області виключити з числа третіх осіб у даній справі.
4.Спільне підприємство «Санаторій матері і дитини «Пролісок»залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
5. Позивачу уточнити найменування відповідача –Ради федерації профспілок Волинської області відповідно до проведеної реорганізації.
6.Відповідачу –Головному управлінню праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи подати суду до дня судового засідання : документи, що підтверджують право бути учасником спільного підприємства, а саме дозвіл власника коштів - КМ України, докази щодо правонаступництва Управління в справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, передаточний баланс, докази про балансоутримувача санаторію до 1994 року, архівну довідку про фінансування будівництва санаторію та його вартість, документи бухгалтерського обліку, що підтверджують фінансування проведеної реконструкції , а саме : договори підряду, платіжні документи про перерахування коштів, фінансовий звіт про фактичну вартість виконаних робіт (довідку форми 3- КБ).
7.Відповідачу - Федерації профспілок Волинської області подати довідку про включення до ЄДРПОУ, документи щодо правонаступництва Волинського обкому профспілки працівників охорони здоров'я, передаточний баланс, докази про внесення коштів на будівництво табору та їх розмір, титульний лист на будівництво табору, акт введення в експлуатацію, докази про перебування на балансі піонерського табору на момент створення спільного підприємства, акт передачі майна та табору до спільного підприємства, докази про те, чи мала Рада федерації профспілок дозвіл органу управління майном на внесення цього майна при створенні спільного підприємства.
8.Явка представників сторін в судове засідання обов’язкова.
Суддя